Jsou umělá potravinářská aditiva škodlivá pro vaše zdraví?

Ing. Zdeněk Rozehnal

Umělé potravinářské přídatné látky jsou kontroverzní. Jak už jejich název napovídá, umělé potravinářské přídatné látky jsou syntetické složky přidávané do potravin za účelem zvýraznění jejich barvy nebo chuti, prodloužení jejich trvanlivosti nebo jejich nějakého vylepšení.

Někteří z vás si občas kladou otázku, zda není lepší příjem těchto přísad přinejmenším omezit.

Tento článek vysvětluje, co potřebujete vědět o umělých potravinářských přídatných látkách, včetně jejich bezpečnosti, použití a možných zdravotních rizik, a také užitečné tipy, jak snížit jejich příjem, pokud je to pro vás důležité.

Co jsou umělá potravinářská aditiva?

Umělé potravinářské přídatné látky jsou syntetické složky, což znamená, že nejsou přírodního původu, přidávané do potravin za účelem zlepšení jejich vzhledu, textury, chuti a čerstvosti.

Druhy potravinářských přídatných látek

Potravinářské přídatné látky můžeme rozdělit do do kategorií:

  • Přímé. Ty se přidávají za určitým účelem, například kvůli textuře, kynutí, pojivu nebo barvě. Například aspartam je oblíbené umělé sladidlo používané ke zlepšení chuti limonád a nízkokalorických potravin nebo potravin bez cukru.
  • Nepřímé. Mohou se stát součástí potraviny ve stopovém množství v důsledku balení, skladování nebo jiných manipulačních postupů. V tomto případě by měli výrobci zajistit, aby všechny obalové materiály byly bezpečné pro použití. Více: Experti varují: Pokud používáte Alobal, tak přestaňte. Hrozí vám vážné následky

Přímé potravinářské přídatné látky jsou většinou středem zájmu spotřebitelů. Ty lze dále rozdělit do následujících dvou kategorií:

  • Přírodní. Přírodní přídatné látky jsou odvozeny z přírodního zdroje potravin. Například z červené řepy se vyrábí přírodní červené potravinářské barvivo, zatímco ze sóji a kukuřice se vyrábí lecitin - druh emulgátoru, který slouží k vázání složek.

Umělé je levnější

Azorubin (E 122), výroba z uhelného dehtu, použití: například sytě červená barva malinovek. Dlouhodobé studie na myších mj. prokázaly, že azorubin zvyšuje výskyt a přežívání nádorů. Před vstupem do Evropské unie byla karcinogenní azobarviva v České republice zakázána jako v USA. A v malinovkách ještě můžete nalézt sacharin (E 954) - umělé a pravděpodobně karcinogenní sladidlo vyrobené z toluenu s nejvyšším stupněm nebezpečnosti (5) a konzervanty sorban draselný (E 202) či benzoan sodný (E 211).

 
  • Umělé. Umělé přídatné látky nepocházejí z přírody. Například většina vanilkových extraktů se vyrábí z vanilinu, který se vyrábí v laboratoři.

Jak přírodní, tak umělé potravinářské přídatné látky by měly splňovat přísné regulační a bezpečnostní předpisy, aby mohly být schváleny pro použití v potravinách.

Typy potravin, ve kterých se běžně vyskytují

Umělé potravinářské přídatné látky se nacházejí v mnoha oblíbených potravinách, jako jsou jogurty, chléb, salátové dresinky, limonády, pečivo, chipsy, proteinové tyčinky a další průmyslově zpracované potraviny.

Ve skutečnosti mnoho potravin na pultech obchodů s potravinami obsahuje v nějaké formě buď přírodní, nebo umělé potravinářské přídatné látky. Některé potraviny mohou obsahovat emulgátory, jiné sladidla nebo potravinářská barviva.

Pokud se nejedná o zcela nezpracovanou potravinu, jako je například jablko, nezapomeňte si přečíst etiketu, pokud se obáváte jakýchkoli potravinářských přídatných látek.

Proč se do potravin přidávají

Mnoho potravin obsahuje emulgátory, stabilizátory nebo zahušťovadla, které mají údajně zlepšit kvalitu výrobku. Tyto přídatné látky pomáhají vázat složky, jako je olej a voda, a vytvářejí tak jednotnější strukturu a vzhled a hlavně prodlužují trvanlivost.

Potravina může mít také umělé přídatné látky, které zlepšují její nutriční složení. Do potravin se například běžně přidává syntetická kyselina askorbová (vitamin C) a kyselina listová (syntetická forma folátu), protože jsou stabilnější než jejich přírodní protějšky (1, 2).

V neposlední řadě se výrobci potravin mohou rozhodnout používat umělé potravinářské přídatné látky, protože jejich cena je obvykle nižší než cena přírodních potravinářských přídatných látek.

Shrnutí:

  • Umělé potravinářské přídatné látky jsou syntetické složky přidávané do potravin za účelem zlepšení jejich vzhledu, textury, chuti, trvanlivosti, čerstvosti a výživové hodnoty. Nacházejí se v mnoha potravinách, například v chlebu, pečivu, jogurtech, salátových zálivkách, chipsech a nápojích.

Možné účinky konzumace umělých přísad

Navzdory bezpečnostním protokolům, kterými umělé potravinářské přísady procházejí, se spotřebitelé mohou obávat dlouhodobých zdravotních účinků těchto přísad.

Zdraví střev

Nárůst počtu střevních poruch, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), Crohnova choroba a střevní dysbióza, spolu s nárůstem vysoce zpracovaných potravin vedl mnohé k zamyšlení, zda existuje souvislost mezi zdravím střev a umělými potravinářskými přídatnými látkami (3).

Některé výzkumy na myších ukazují, že konzumace umělých sladidel může snižovat rozmanitost střevních bakterií a následně vést k zažívacím problémům (3, 4). Nicéně lidský mikrobiom se od zvířecího značně liší, což může vést k rozdílům v tom, jak jsou umělá sladidla metabolizována.

Některé studie na myších také ukázaly, že polysorbát 80 (emulgátor) a oxid titaničitý (potravinářské barvivo) mohou vést ke změnám v rozmanitosti střevního mikrobiomu, což může zhoršit příznaky IBS (3, 4, 5, 6).

Pokud se domníváte, že můžete být citliví na některé potravinářské přídatné látky, je nejlepší je vyřadit.

Přibývání na váze

Umělá sladidla jsou oblíbená potravinářská aditiva, ale zatímco někteří je používají jako řešení diety s vysokým obsahem cukru, jiní se domnívají, že mohou způsobit více škody než užitku.

Umělá sladidla, známá také jako nevýživná sladidla, neobsahují žádné kalorie, ale dodávají potravinám a nápojům sladkost. Mezi oblíbené druhy patří aspartam, sacharin a sukralóza.

Přestože obsahují nula kalorií, předpokládá se, že umělá sladidla mohou přispívat k přibývání na váze tím, že mění střevní mikrobiom, což vede ke změnám v metabolismu a regulaci hormonů (7, 8).

Například řada průřezových studií na lidech ukazuje závislost mezi příjmem umělých sladidel a indexem tělesné hmotnosti (BMI) v závislosti na dávce.

Výměna kloubů kyčelních a koleních, ortopedie se stává královnou medicíny

Rychlosoli se sypou od roku 1968 nejen do uzenin, ale i do tavených sýrů. Ten čím je víc roztíratelný, tím víc je tam rychlosoli. Rychlosůl je dusitan draselný s dusičnanem sodným v poměru 2 : 5.

  • Dusitan draselný rozpouští sírové můstky v elastinu, což je základ cévní stěny. Proto se vyskytují křečáky, hemoroidy, krvácení z dásní při čištění zubů.
  • Dusičnan sodný rozpouští sírové můstky v našem kolagením vazivu, které je základem chrupavek kloubních, úponů šlach a plotének. Proto je tolik tenisových loktů, bolavých ramen, vyskočených plotének a ostatních pohybových poruch.

Více: MUDr. Petr Lukeš

Rakovina

Některá umělá potravinářská aditiva mohou být spojena s vyšším rizikem vzniku některých typů rakoviny.

Zejména strava s vysokým obsahem dusitanů a dusičnanů, které se běžně vyskytují ve zpracovaném mase, je spojována se zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva a konečníku (9).

Další šmejd.eu - 1. místo firma ZEMAN

Pořad A DOST!:

  • Špekáčky 2015, odvysíláno 29.7.2015
  • nejhůře dopadly špekáčky od firmy ZEMAN - 14 Éček, z 12 testovaných špekáčků by podle normy platné před necelými 60 lety v Československu, neprošlo 11!!!!
 

Už v roce 2015 Světová zdravotnická organizace klasifikovala zpracované maso jako karcinogenní pro člověka, a to z důvodu zvýšeného počtu výzkumů, které prokázaly závislost mezi konzumací zpracovaného masa a rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku v závislosti na dávce (9).

Bisfenol A (BPA), přídatná látka běžně se vyskytující v obalech potravin, je rovněž spojován se zvýšeným rizikem rakoviny a endokrinních poruch. Ačkoli je nyní v dětských výrobcích zakázán, stále se nachází v některých lahvích na vodu, plechovkách a dalších obalech (10, 11, 12, 13).

Omezený výzkum přímo spojuje další potravinářské přídatné látky se zvýšeným rizikem rakoviny. Vysoce průmyslově zpracovaná strava je však celkově spojena s vyšším rizikem rakoviny (14).

Mezi nejúčinnější strategie pro snížení rizika vzniku rakoviny patří vyřazení potravin s přidaným cukrem, omezení konzumace alkoholu a mléčných výrobků, udržování zdravé tělesné hmotnosti, aktivní život a dodržování výživné stravy s vysokým obsahem vlákniny, ovoce a zeleniny. Více než 10 let je doporučeno zařadit denně do stravy 50% zeleniny a ovoce (15, 16, 17). 

Zdraví dětí

Někteří spotřebitelé si kladou otázku, zda některé umělé potravinářské přídatné látky, jako jsou potravinářská barviva, vedou u dětí k hyperaktivitě, poruše pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) nebo poruše autistického spektra (PAS).

Umělá potravinářská barviva a aromata se používají ke zlepšení vzhledu a chuti mnoha potravinářských výrobků, zejména těch, které jsou určeny dětem. Ačkoli existují přírodní možnosti, umělá barviva a aromata se obvykle používají kvůli jejich stabilitě a hlavně nízké ceně.

Vyskytuje se mnoho názorů a diet, jako je například Feingoldova dieta, které tvrdí, že umělá potravinářská aditiva způsobují u dětí problémy s chováním nebo neurovývojové poruchy.

Shrnutí:

  • Část umělých potravinářských přídatných látek je pro dospělé a děti podle Bruselu údajně bezpečná. Ty, u kterých bylo prokázáno, že poškozují lidské zdraví, by měly být zakázány nebo přísně regulovány. BPA je endokrinní disruptor, který může vést k vývojovým problémům u rostoucích dětí. Z tohoto důvodu byl zakázán v kojeneckých lahvích, hrnečcích a obalech obsahujících kojeneckou výživu. Proto hledejte výrobky, na jejichž etiketě je uvedeno "bez BPA" (18).

Měli byste umělé přísady omezit?

Pro většinu lidí je téměř nemožné se umělým přísadám zcela vyhnout, protože je obsahuje většina průmyslově zpracovaných potravinářských výrobků.

Určitá část umělých potravinářských přísad snad není pro lidské zdraví až tak škodlivá, ale je dobré se jim, co nejvíce vyhnout.

Nejlepší strategií je zaměření se na konzumaci celých, minimálně zpracovaných potravin, čímž jejich příjem přirozeně snížíte.

Shrnutí:

  • Pro zdravý životní styl se snažte co nejvíce vyřazovat umělé potravinářské přídatné látky. Proto je nejlepší strategií zaměřit se na konzumaci převážně minimálně zpracovaných potravin a omezit nebo vyloučit potraviny, které vám vadí.

Tipy pro snížení příjmu

Pokud chcete snížit příjem umělých potravinářských přídatných látek, zde je několik užitečných tipů:

  • Čtěte etikety. Podle zákona musí výrobci potravin uvádět všechny přímé potravinářské přídatné látky (přírodní i umělé).
  • Uvědomte si různé názvy a termíny. Některé potravinářské přídatné látky mají více než jeden název. Na obalech bývá také směsice přímých názvů a znaků E, čímž je kupující maten v počtu přídatných látek ve výrobku.
  • Jezte celé, minimálně zpracované potraviny. Nejlepším způsobem, jak snížit jejich příjem, je jíst celé potraviny, jako je ovoce, zelenina, ořechy, semínka a libové nezpracované maso.
  • Pijte vodu. Výběr vody je snadný způsob, jak snížit příjem umělých sladidel, která se běžně vyskytují v limonádách, energetických nápojích a dalších nápojích. Nejlépe čistá pramenitá voda by měla tvořit 90% denního příjmu tekutin.
  • Vyhněte se přístupu "všechno nebo nic". Úplné vyloučení umělých potravinářských přísad je obtížné a nemusí být udržitelné. Místo toho vám zásadní změny ve stravovacím režimu mohou pomoci snížit jejich příjem přijatelnějším způsobem.

Shrnutí:

  • Pokud se stanete uvědomělým spotřebitelem, můžete činit informovaná rozhodnutí týkající se umělých potravinářských přídatných látek, které se rozhodnete konzumovat.

Závěr

Umělým potravinářským přídatným látkám je těžké se vyhnout. Ve skutečnosti se nacházejí ve většině potravin v obchodě s potravinami.

Místo jejich úplného vyřazení je pro většinu lidí nejlepší přijmout jednoduchá opatření, jako je konzumace převážně celých, minimálně zpracovaných potravin a naučit se číst etikety na potravinách, abyste jejich příjem co nejvíce snížili.

I to je pro začátek dobré řešení

Harvard, červen 2011 - Healthy Eating Plate

Experti z Harvardu doporučují vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky s tím, že k získávání vápníku pro lidský organismus je mnohem vhodnější například zelenina jako je kapusta, brokolice nebo květák, dále například ze sojového mléka nebo luštěnin a ořechů.

Odborníci z Harvard School of Public Health uveřejnili v roce 2011 nové nutriční doporučení ve formě tzv.talíře zdravého jedení, které bylo určeno americkému ministerstvu zemědělství a dalším odborníkům. Univerzita touto novou směrnicí nahradila překonanou a zavádějící potravinovou pyramidu. Tato nová "pyramida" shrnuje nejlepší dietní informace, které jsou dnes k dispozici a nejsou vytesané do kamene, protože vědci nepochybně objeví v následujících letech nové informace  pro zdravé stravování.

Doporučení:

  • 50% zelenina a ovoce (nepočítat do toho brambory), omezeně brambory, protože mají negativní dopad na hladinu cukru v krvi (mají vysoký glykemický index)
  • 25% celozrná strava, nižší vliv na hladinu krevního cukru a inzulínu oproti rafinovaným obilovinám
  • 25% protein - bílé maso, fazole a ořechy, přičemž omezte červené maso a vyhněte se zpracovanému jako je například slanina a klobásy
  • používejte zdravé rostlinné oleje a vyhýbejte se částečně hydrogenovaným olejům, které obsahují nezdravé trans-tuky. Pijte vodu, kávu nebo čaj. Vyhýbejte se sladkým nápojům, vyřaďte - omezte mléko a mléčné výrobky - jedna až dvě porce denně jen pokud si to přejete a omezte džusy - maximálně malá sklenice denně
  • s nízkým obsahem tuku neznamená zdravé

Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný (E621), aspartam (E951) a další excitotoxiny

  • neortodoxní rozhovor M. Adamse, novináře a editora Natural News s neortodoxním doktorem Russellem Blaylockem

              Mike Adams                     Russel Blaylock, MD

Mike: Dr. Blaylocku, myslím, že čtenáři mají základní informace o glutamanu sodném i o aspartamu, ale mohl byste nám říct, co jste doposud napsal o excitotoxinech?

Dr.Blaylock: Jsem autorem třech knih. První pojednává o excitotoxinech, vyšla pod názvem "Excitotoxins: The Taste That Kills" (Excitotoxiny: Chuť, která zabíjí), nejnovější se jmenuje "Health and Nutrition Secrets That Can Save Your Life" (Tajemství zdraví a výživy, která vám můžou zachránit život) a ta třetí s názvem "Natural Strategies for Cancer Patients" (Přírodní strategie pro pacienty s rakovinou) se zabývá léčbou rakoviny pomocí správné výživy. Obsahuje také informace o glutamanu sodném a aspartamu.

Bylo zjištěno, že excitotoxiny značně přispívají k rozvoji rakoviny a k jejich metastázám. Jeden vědec zabývající se aspartamem zjistil, že rakovinové buňky se působením aspartamu stávají více mobilní a stejně tak na ně působí i glutaman sodný. Také jsou rakovinové buňky jeho vlivem mobilnější, což vede k šíření metastáz, a tím ke zvýšení jejích počtů. U rakovinových buněk, které byly vystaveny vlivu glutamanu sodného, se všechny rozvinuly a začaly se rozšiřovat přes tkáně, což je jeden z brzkých příznaků rakoviny.

Jestliže zvýšíte příjem glutamanu sodného, rakovina se šíří jako ničivý požár,

a pak, když glutaman sodný úplně vyřadíte, dojde k dramatickému poklesu růstu rakoviny. Výzkumníci provedli experimenty, ve kterých se zaměřili na vyloučení glutamanu v kombinaci s běžnými léky, a výsledek byl velice dobrý. Došlo k významnému zvýšení účinnosti léků proti rakovině.

Mike: Nebyl teď nedávno proveden výzkum, který tohle všechno potvrzuje prokázáním vztahu mezi leukémií a aspartamem?

Dr.Blaylock: Ano. Šlo o italskou studii, která byla velice dobře provedena. Byla to celoživotní studie, což je v případě těchto toxinů velice důležité. Výzkumníci krmili zvířata po celý jejich život aspartamem a nechali je umřít přirozenou smrtí. Zaznamenali dramatický a statisticky významný nárůst souvisejících rakovin - rakoviny lymfatické tkáně a leukémie, a také nárůst několika histologických typů lymfomů, což vzbudilo velký zájem, jelikož H. J. Roberts již předtím napsal článek o tom, že dochází k významnému nárůstu primárních lymfomů mozku.

Pokud si tuto studii vyhledáte v neurochirurgické literatuře, zjistíte, že došlo k významnému nárůstu tumorů, které se předtím vyskytovaly pouze vzácně. Jsme svědky mnohem většího výskytu primárních lymfomů mozku, které jsou trošku jiné, než lymfomy vyskytující se jinde. Dle studií, které byly uskutečněné společností G. D. Searle, byly nalezeny lymfomy, také primární tumory mozku a tumory ostatních orgánů. Všechny tyto korelace dokazují, že jde o silnou karcinogenní látku. Jedná se o produkt rozkládající se na formaldehyd.

Italská studie také zjistila, že když ta samá zvířata byla vystavena stejným dávkám formaldehydu, rozvinula se u nich stejně leukémie a lymfomy jako v případě aspartamu. Trokerova studie, která byla uskutečněna před lety ve Španělsku, zjistila, že když do aspartamu včleníte radioaktivní izotop, můžete vidět formaldehyd navázaný na DNA, čímž dochází k poškození DNA řetězce, jak jednoduchého tak dvojitého.

Víme, že když se formaldehyd naváže na DNA, je těžké ho odstranit. Zůstane tam velice dlouho. Což znamená, že když si dnes dáte jenom jednu dietní colu, nebo si něco osladíte aspartamem, bude Vás to poškozovat dlouhodobě. Nakonec nevyhnutelně dojde k takovému poškození DNA, které povede ke spuštění rakoviny. A až se u vás rakovina objeví, vlivem kyseliny aspartové, která se v aspartamu nachází, se navíc i mnohem rychleji rozroste. Jde o dvojitý efekt – aspartam jednak způsobuje rakovinu a jednak přispívá k tomu, že se rakovina velice rychle rozrůstá.

Mike: Když existují všechny tyto důkazy, jak je možné, že potravinářský průmysl dokázal tuto informaci zatajit a zachovat legální používání této chemikálie v potravinovém řetězci?

Dr.Blaylock: Donald Rumsfeld, když byl ve vedení společnosti G. D. Searle, NutraSweet, jednal o těchto záležitostech. Povedlo se mu to schválit i přes odpor některých odborníků. A když už to bylo schváleno, vládní představitelé nechtěli přiznat, že udělali chybu.

I nadále to ututlávali, stejně jako informace ohledně fluoridu nebo ohledně mlékárenského průmyslu

V médiích nemůžete kritizovat mléko, protože reklama na mléko je chytře umístěná v novinách, vědeckých publikacích a časopisech. Takže všechna média jsou pokryta. Jediné místo, které nemají pokryté, je rádio nebo internet. Blogy o zdraví vám řeknou pravdu.

Pravda o kravském mléku... zde

a zde

Je jedno, jak moc chtějí nějaké noviny zveřejnit pravdu, neudělají to. To je tlak, pod kterým tito lidé jsou. I když máte dobrého novináře, který o tom chce napsat, jeho editor mu to nedovolí. To vidíte v časopisech jako Journal of Clinical Nutrition nebo College Nutrition. Podívejte se na to, kdo je financuje: společnost Monsanto (nejnenáviděnejší organizace v USA, "proslulá" GMO semeny, předzdívaná "Monsatan"), která byla kdysi sponzorována společností G. D. Searle. Takže nebudou publikovat články, které by ohrozily jejich hlavní zdroj příjmů. Dokonce periodika zabývající se medicínou a výživou jsou těmito lidmi kontrolována.
 
Mike: Jde tedy o ďábelské spojenectví vědecké komunity s velkým obchodem

Dr.Blaylock: Přesně tak. Dalším velkým překvapením, co se týče výzkumu, je něco nového, na co jsme přišli. Zjistili jsme, že mimo mozek se nachází velké množství glutamátových receptorů ve všech orgánech a tkáních. V celé trávící soustavě, od jícnu až po tračník, se nacházejí glutamátové receptory ve velkém množství. Stejně tak celý převodní systém srdeční je prosycený všemi možnými druhy glutamátových receptorů. Plíce, vaječníky, celá reprodukční soustava a samotné spermie, nadledvinky, kosti a dokonce i vápenatění, to všechno je kontrolováno glutamátovými receptory, které se chovají úplně stejně jako glutamátové receptory v mozku.

Poté, co sníte jídlo obsahující glutaman sodný, množství glutamátu ve vaší krvi bude velice vysoké. Hladina glutamátu v krvi může stoupnout až 20násobně. Tím zbytečně stimulujete všechny glutamátové receptory. Glutaman sodný stimuluje receptory v trávicí trubici – v jícnu a také v tenkém a tlustém střevu. Proto někteří lidé trpí silnými průjmy. Jiní zase mohou onemocnět syndromem dráždivého tračníku, nebo pokud tímto onemocněním již trpí, jejich zdravotní stav se o hodně zhorší. Pokud má někdo reflux žaludečního obsahu do jícnu, vlivem glutamanu sodného se tento problém také značně zhorší. Glutamátové receptory nacházející se v převodním systému srdečním mohou být příčinou nárůstu výskytu náhlé srdeční smrti.

Téměř všechny tyto případy jsou také charakteristické nízkým obsahem hořčíku v těle. Pokud je hladina hořčíku nízká, glutamátové receptory začínají být hypersenzitivní, a tak někteří lidé – konkrétně třeba atleti, za předpokladu, že neužívají doplňky stravy s hořčíkem – jsou náchylní na náhlou srdeční smrt kvůli nadměrnému působení glutamátových receptorů. Jestliže před tréninkem snědí nějaké jídlo, které obsahuje glutaman sodný, nebo vypijí dietní colu, způsobí to u nich takové intenzivní srdeční podráždění, že při vysoké sportovní zátěži zemřou náhlou srdeční smrtí. Víme, že náhlou srdeční smrt způsobují dvě věci: nejčastěji arytmie a křeč srdeční tepny. Obojí může být způsobeno požíváním glutamanu sodného.

Mike: Samozřejmě, že v jejich úmrtném listu není napsáno, že umřeli na glutaman sodný

Dr.Blaylock: Ne, není. Protože běžný doktor netuší, že tato souvislost existuje. Nikdy o ní neslyšel. Většina kardiologů, se kterými jsem mluvil, o tom nikdy neslyšela. Nevěděli o tom, že v převodním systému srdečním a v srdci samotném se nachází nějaké glutamátové receptory. V této krajině (USA) žije milion pacientů s arytmií, která ohrožuje jejich život a nikdo jim neřekne, aby se vyhnuli glutamanu sodnému a aspartamu, přestože jde o významnou příčinu srdečních onemocnění.

Mike: Když se zamyslíme nad tím, kolik peněz léčbou všech těchto symptomů vydělají, farmaceutické společnosti by přišly o miliardy, kdyby byl glutaman sodný zakázán

Dr.Blaylock: Další z věcí, o které často slyšíme, je dětská obezita. Přitom při zkoumání excitotoxicity na zvířatech bylo zjištěno, že tato zvířata značně přibrala na váze. Vláda USA má spoustu velkých plánů, jak kontrolovat příjem uhlovodanů, cereálií a cukru a tak podobně. Tyto věci jsou ale zřejmě důsledkem jiného problému, protože u zvířat, které konzumovaly glutaman sodný, bylo zjištěno, že preferují uhlovodany a cukry před potravou bohatou na proteiny. To byl jeden charakteristický znak tohoto typu obezity. Je pak velice těžké zhubnout cvičením a téměř nemožné zhubnout dietou. Apetit je mimo kontrolu, stejně jako metabolizmus. K obezitě se ještě přidá metabolický syndrom a často také leptinová rezistence. Bylo totiž dokázáno, že pomocí glutamanu sodného lze velice snadno dosáhnout stavu leptinové rezistence.

Mike: Je tady dle Vašeho názoru nějaká naděje, že se svět jednou probudí a dočkáme se dne, kdy tato ingredience bude zakázána?

Dr.Blaylock: Možné to je, ale pouze pokud si získáme pozornost veřejnosti, přes blogy a webové stránky jako je ta Vaše. Až se o tom společnost dozví a bude přesvědčena, že jde o skutečný problém, vyvolá to rozruch. Jde ale o podvod. Průměrný zákazník se podívá na produkt a řekne si „Fajn, neobsahuje to žádný glutaman sodný, tak to musí být v pořádku.“

Mike: Všiml jsem si, že mnoho vegetariánských jídel, nebo takzvaných zdravých jídel, obsahuje kvasnicový extrakt

Dr.Blaylock: Nejhorší z těch extraktů jsou sojové extrakty. Sojové boby přirozeně patří k produktům s nejvyšší hladinou glutamátu. Jejích hydrolyzací uvolníte glutamát a odloučíte sojové proteiny. Hladina glutamátu je vyšší ve srovnání s množstvím glutamanu sodného, který se nachází v běžných produktech glutaman sodný obsahujících. A přesto je vegetariáni prostě jedí, jako kdyby to byla ta nejzdravější věc na světě. Byla uskutečněna studie, která po dobu 25 let zkoumala lidi, kteří konzumovali nejvíce sojových produktů. V rámci studie bylo provedeno množství vyšetření pomocí počítačové tomografie. Bylo zjištěno, že u lidí, kteří konzumovali nejvíce sojových produktů, se nejčastěji vyskytla demence a atrofie mozku.

Tito lidé si ničí nervový systém a mluvil jsem s mnoha z nich, kteří si stěžovali na těžké migrény. Řekl jsem jim, ať přestanou jíst sóju a jejich migrény poté zmizely. Navíc, sója také obsahuje velké množství manganu, který je toxický pro tu část mozku, která je zodpovědná za Parkinsona. Takže v sojových produktech máte vlastně mix toxinů a lidé si přitom myslí, že jedí zdravý, výživný produkt, který ve skutečnosti ničí jejich nervový systém a také další orgány.

Mike: V celé této diskusi, jestli sojové nebo kravské mléko, najdeme dezinformace na obou stranách

Dr.Blaylock: Nedoporučoval bych ani jedno. Pokud nemůžete bez mléka být, pijte kozí mléko. To má k lidskému mléku blíž, ale určitě bych nedoporučoval ani kravské ani sojové mléko. Myslím si, že lidé by se měli vyhnout sojovým produktům, jako kdyby byly jedovaté.

Mike: Dělali Vám lidé od NutraSweet nebo jiných podobných společností mnoho nepříjemností? Mám na mysli, jestli Vám vyhrožovali soudním řízením nebo nějak jinak za to, že zveřejňujete tyto informace?

Dr.Blaylock: Ne, nechali mě být. Vím toho příliš. Nikdy mě neobtěžovali. Když jsem napsal knihu, George Schwartz mě varoval, „Jsi si jist, že chceš napsat tuto knihu? Jestli to uděláš, budou Tě pronásledovat až do smrti.“ Řekl jsem „Ano, chci tuto knihu napsat.“ Tak jsem ji napsal a byl jsem si jist jednou věcí: že ji nebudou schopni vyvrátit.

Zkoumal jsem každý možný způsob, kterým bylo možné glutamát zkoumat, abych dokázal jeho toxicitu. Oni vědí, co všechno vím, protože jsem o tom psal v dopisech adresovaných jejích největším obhájcům. Uvědomili si, že proti mým argumentům jsou bezbranní. Tak mě nechali být. Obávají se totiž, že kdyby se spor mezi nimi a mnou dostal na veřejnoust, prohráli by.

Mike: Nechtějí, aby tyto informace byly zveřejněny

Dr.Blaylock: Ne, to nechtějí. Dělají mrtvého brouka a doufají, že to nějak odejde. Samozřejmě, že dělají nátlak na různá periodika, časopisy a noviny, aby se mnou nedělali rozhovory. Snaží se udržet mě v ústraní kde, jak doufají, o mně většina lidí neuslyší.

Od té doby, co jsem napsal svou první knihu, bylo to v roce 1995, enormně přibylo důkazů potvrzujících moje stanovisko. Nový materiál týkající se periferních glutamátových receptorů jim úplně vzal vítr z plachet. Nemůžou se proti tomu nijak obhájit. Nová informace týkající se dramatického vzrůstu rakoviny je úplně děsí.

Mike: Tyto receptory se nacházejí mimo mozek

Dr.Blaylock: Přesně tak.

Další problém: dokázal jsem, že glutamátové receptory „otevírají“ ochranu mozku. Glutamátové receptory se nacházejí na obou stranách hematoencefalické bariéry která má chránit mozek před různými toxiny. Když tyto receptory vystavíte vlivu glutamátu, hematoencefalická bariéra se otevře a mozek svoji ochranu ztráci. Takže samotný glutamát je schopen bariéru otevřít a uvádím také všechny zdravotní potíže, které to sebou nese. Například, čím jste starší, tím máte hematoencefalickou bariéru více poškozenou. Téměř všichni pacienti trpící Alzheimerovou nemocí mají poškozenou hematoencefalickou bariéru. Úpal, úžeh, záchvaty, autoimunitní poruchy a roztroušená skleróza, to všechno souvisí s hematoencefalickou bariérou.

Mluvíme tedy o desítkách milionů lidí polykajících aspartam, glutaman sodný a další excitotoxíny a nikdo jim neřekne, že si tím nesmírně poškozují nervový systém. Už ani nevím, kolik pacientů trpících záchvaty jsem zbavil jejich léků, tím že na moje doporučení přestali jíst glutaman sodný a začali jíst hořčík. Tito lidé se touto cestou zbavili záchvatů. Když brali léky, užívali nejvyšší možné dávky a stejně ty záchvaty měli. Většina neurologů a neurochirurgů, kteří záchvaty léčí, o tomto ale vůbec neví.

Mike: Ono by to nebylo výnosné, učit lidi, aby se těmto ingrediencím vyhýbali

Dr.Blaylock: Pokud si prostudujete literaturu zabývající se nervovým systémem, nenarazíte na článek, který by nebyl o excitotoxicitě. Nejžhavějším tématem v neurologii jsou glutamátové receptory a excitotoxiny.

Mike: A zabývají se tím i z pohledu jídla, nebo pouze z pohledu chemických látek?

Dr.Blaylock: Jídlem se vůbec nezabývají. Ale mluví o glutamátových receptorech a o tom, co se stane, když jsou aktivovány.

Mike: A co argumenty společností z potravinářského průmyslu? Jednou jsem se dostal do diskuse s výrobcem vegetariánských burgerů, protože jsem napsal článek, ve kterém jsem uvedl, že jejich produkt obsahuje kvasnicový extrakt, přestože na přední straně obalu tohoto produktu je uvedeno „100% přírodní ingredience“. Řekl mi, „Vždyť glutamát je přirozenou součástí i jiných jídel, jako například rajčat nebo mořských řas.“ Co odpovídáte, když se někdo takhle obhajuje?

Dr.Blaylock: To je samozřejmě pravda, jenomže všechny tyto typy glutamátu se vyskytují ve vázané formě. Nacházejí se v oligosacharidech, polysacharidech a v seskupeních aminokyselin. Glutamát za normálních okolností není volnou aminokyselinou. Pokud se glutamát ve vašem těle vyskytuje jako součást komplexního proteinu, vaše trávicí soustava ho absorbuje. V trávicí soustavě se nenacházejí téměř žádné volné aminokyseliny, pokud jíte jídla jako třeba rajčata. Hladina volných aminokyselin je tedy nulová; jsou totiž všechny absorbovány jako vázané aminokyseliny, které jsou pak rozloženy v játrech, ty je pak uvolní ve velice nízkém množství, se kterým si tělo lehce poradí. Nikdy nemělo dojít k tomu, aby se volné aminokyseliny v těle nacházely v tak vysokých koncentracích.

Když tyto aminokyseliny hydrolyzujete – nebo použijete kvasnicový extrakt nebo enzymy, abyste tyto různé proteiny rozložili na volné aminokyseliny – pak už nejsou přírodní. Vlastně jste uměle, nepřirozeným způsobem, uvolnili aminokyseliny, které jsou pak ve vaší trávicí soustavě absorbovány jako volné aminokyseliny, což způsobí, že hladina kyseliny glutamové ve vaší krvi výrazně stoupne, jak už jsem řekl, až 20násobně v některých případech dokonce 40násobně. Vaše hematoencefalická bariéra není schopna zvládnout tak vysokou hladinu glutamátu, protože ve své přirozené formě se glutamát v tak vysokých koncentracích nevyskytuje.

Hematoencefalická bariéra je proto schopna zvládnout pouze nižší hladinu glutamátu. Takže argument, že „Vždyť je to přírodní ingredience“ je úplný nesmysl.

Mike: Zjistil jsem také, že mnoho výrobců o sobě říká, že vyrábí pouze přírodní produkty a potraviny podporující zdraví, ale ve skutečnosti se této filozofie nedrží, protože používají nežádoucí ingredience

Dr.Blaylock: Samozřejmě, a všichni to skrývají za různé druhy dvousmyslných vyjádření.

Mike: Mám praktickou otázku, nad kterou přemýšlím v podstatě již 8 let: Existuje nějaký obranný doplněk stravy, kterým by bylo možné zablokovat vstřebávání glutamanu sodného nebo glutamátu?

Dr.Blaylock: Nemusí jít nevyhnutně o blokaci. Existují ale aminokyseliny, které snižují absorpci kyseliny glutamové.

Mike: O které aminokyseliny se jedná?

Dr.Blaylock: Jedná se o leucin, izoleucin a lyzin. Tyto aminokyseliny by využívaly stejný způsob přenosu, což by zpomalilo absorpci. Existuje také hodně ingrediencí, které glutamát blokují. Například silymarin, kurkuma a ginkgo biloba; ty jsou známé tím, že přímo blokují glutamátové receptory a snižují míru excitotoxicity. Kurkuma je velice účinná. Také většina flavonoidů.

Velice důležitý je také hořčík, protože ten je schopen zablokovat NMDA receptor, jeden z glutamátových receptorů. Je to jeho přirozená funkce, takže výrazně snižuje toxicitu. Také analog vitamínu E (vitamín E – sukcinát) je v potlačování excitotoxicity velice účinný, stejně jako všechny antioxidanty. Navíc bylo zjištěno, že vitamíny B komplexu taktéž blokují excitotoxicitu.

Mike: Pojďme si teď povídat o restauracích. Já už vůbec nemohu v restauracích jíst, dokonce ani v těch „zdravých“. Oni ani nevědí, že používají glutaman sodný, protože ten se nachází například v nějaké omáčce

Dr.Blaylock: Já jsem s nimi mluvil a řekli mi, „My dostáváme jídlo ve velkých krabicích, na kterých nejsou uvedené ingredience“. A to samé se týká také nemocnic. Mluvil jsem s nemocniční dietoložkou, která mi řekla „Neumím vám to říct, protože jídlo dostáváme v krabicích, na kterých ingredience nejsou uvedeny. Je tam pouze uvedeno Salisbury steak a podobně.“

Oni sami to nevědí, proto nemohou svým zákazníkům říct, „Neobsahuje to glutaman sodný.“ Když to řeknou, tak tím mají na mysli, „My jsme tam žádný glutaman sodný nedali.“ Jejich bílé omáčky nebo salátové dresinky obsahují obzvlášť vysoké množství glutamanu sodného, hlavně ty, které obsahují hodně oleje. Všechno to obsahuje glutaman sodný.

Mike: Glutaman sodný se také nachází v téměř každém koření a všech omáčkách, že ano?

Dr.Blaylock: Ano, dávají tam hydrolyzovaný protein. Prodávají totiž chuť. To je důvod, pro který někdo preferuje jednu restauraci před jinou. Jídlo lépe chutná. Pak jdete domů a nechápete, proč je vám špatně.

O náhlé srdeční smrti byla zjištěna jedna věc – většina lidí, atlety nevyjímaje, takto umírá poté, co měli nějaké jídlo v restauraci. Předpokládám, že důvodem je nízká hladina hořčíku u těchto lidí. Snědí jídlo, glutamát extrémně stimuluje glutamátové receptory (nechráněné hořčíkem) v převodním systému srdečním a v hypotalamu, což má za následek náhlou srdeční smrt.

Jednou jsem byl v knihkupectví v Oxfordu. Byl tam nějaký mladý kluk, který tam náhle zkolaboval. Vzali jsme ho do nemocnice a pokoušeli jsme se ho resuscitovat, ale marně. Bylo mu teprve 26 let a zrovna snědl velkou misku polévky v jedné restauraci. Mluvil jsem s personálem té restaurace a dozvěděl jsem se, že používají hodně hydrolyzovaného proteinu a glutamanu sodného. Lidé si dají jídlo, před jídlem si ještě dají polévku, takže snědí obrovské množství glutamanu sodného a pak náhle zemřou na arytmii.

Mike: Myslíte si, že by to mohlo také vysvětlovat syndrom náhlého úmrtí kojenců?

Dr.Blaylock: Ano, samozřejmě. Podívejte se, jak je populární sojová kojenecká výživa. Matky se zbláznily, když svým dětem dávají sojovou výživu. Tato výživa obsahuje hodně fluoridu, manganu i glutamanu sodného.

Mike: V obchodě jsem viděl lahvovou vodu s fluoridem sodným

Dr.Blaylock: Ano, to je voda pro miminka. Je na ní obrázek miminka.

Mike: Existuje tedy nějaká webová stránka nebo webový bulletin, který mohou lidé navštívit?

Dr.Blaylock: Já mám bulletin – www.BlaylockReport.com. Je to za poplatek, ale můžete si také zakoupit jenom některá čísla, nemusíte platit za celý rok. Bulletin vychází měsíčně za 3.98 dolarů za kus. Píši tam o všem.

Snažím se pokrýt mnoho běžných témat a informovat lidi o nejnovějších názorech a výzkumech. Zabývám se všemi lékařskými výzkumy, vším co může nabídnout klasická medicína. Mnohokrát mají dobrou fyziologii a patofyziologii, ale pak „přepnou“ a začnou mluvit o lécích. Studuji všechen kvalitní materiál týkající se patofyziologie a pak hledám všechny výzkumy zabývající se výživou, abych našel řešení konkrétních potíží.

Mike: Aha. Mám pro vás jednu zásadní otázku: Kdyby byl glutaman sodný a všechny jeho verze, a také aspartam, od zítřka zakázán, k jakým změnám by došlo do pěti let, co se týče zdraví společnosti?

Dr.Blaylock: Myslím si, že by významně poklesl výskyt obezity a metabolického syndromu. Také by nesmírně poklesl výskyt některých typů rakoviny, stejně tak by došlo k obrovskému poklesu neurodegenerativních onemocnění a všech onemocnění, které teď rychle rostou.

Neurodegenerativní nemoci se teď velice rychle rozrůstají. Nemoci, které byly kdysi vzácné, teď vidíme na každém kroku. Je to až hrůzu nahánějící. A když si prostudujete odbornou literaturu zaměřenou na neurologii, zjistíte, že na to není žádné vysvětlení. Neví se, proč dochází k takovému rapidnímu nárůstu nemocí. Je to ale to z důvodu tak velkého množství toxinů. Například, buněčné neurodegenerativní nemoci jsou spojovány se rtutí, hliníkem, pesticidy a herbicidy, které prostřednictvím excitotoxického mechanizmu způsobují poškození mozku.

Všichni jsme vystaveni těmto toxinům, a když k tomu přidáte glutaman sodný a excitotoxíny do jídla, míru toxicity nesmírně zvýšíte.

To je důvod, proč teď dochází k tak velkému nárůstu neurodegenerativních onemocnění; Alzheimer, autismus, poruchy pozornosti a Parkinson

- všechny tyto nemoci se vyskytují mnohem častěji, protože jsme vystaveni karcinogenní toxicitě ze všech těch různých zdrojů, stejně jako excitotoxinům.

A nikdo není schopen říct, jak to vlastně je. Někdo řekne, „Alzheimer je důsledek působení rtutě,“, někdo jiný zase řekne, „To není pravda, Alzheimer je důsledek působení pesticidů,“ a někdo další řekne, že jde o důsledek něčeho jiného, ale všechno je důsledek stejného mechanizmu. Všechno to způsobuje patologicky zvýšené imunitní (autoimunitní) aktivity ve tkáni mozku, což aktivuje excitotoxicitu. Vypadá to, že všechny tyto látky mají společné vlastnosti, neboť způsobují v mozku stejná poškození.

Mike: A co American Diabetes Association („Americká diabetická asociace“)? Když vezmeme v úvahu výzkumy dokazující, že aspartam vlastně přispívá k obezitě, připadá mi překvapující, že tato asociace ho tak silně podporuje.

Dr.Blaylock: Mě to nepřekvapuje, od výrobců aspartamu totiž dostávají obrovské množství peněz. Financují jejich benefiční maraton a podobné akce, takže touto cestou jim výrobci aspartamu dávají obrovské sumy peněz. A peníze umí přesvědčit.

Nevím, jestli skutečně žijí v iluzi a nevěří tomu, že aspartam je toxický a nechtějí se podívat na důkazy, nebo to skutečně dělají pouze pro peníze, ale když se podíváte na patofyziologii cukrovky a vliv aspartamu, dojdete k závěru, že požívání aspartamu někým, kdo má cukrovku, je úplný nesmysl. Zejména, co se týče neurologického aspektu, aspartam má velice negativní účinek.

Mike: A co ostatní oblíbená chemická sladidla jako například sukralóza (výrobek Splenda)?

Dr.Blaylock: Tato oblast ještě nebyla pořádně prozkoumána. Existuje jenom základní výzkum, který například dokazuje, že sukralóza potlačuje funkci thalamu. Jestliže to i další výzkumy potvrdí, bude to závažné zjištění. Pokud dochází k potlačování funkce thalamu u dětí, ovlivní to v budoucnu jejich imunitní systém. Můžou pak být náchylnější na problémy s autoimunitou a na různé nemoci s imunitou související, infekce a různé druhy rakoviny. Důsledky poruchy funkce thalamu jsou enormní.

U pokusných zvířat byly v souvislosti se sukralózou zaznamenány případy samovolných potratů. Problém ale je, že nemáme a ani nebudeme mít dostatek kvalitních studií zabývajících se sukralózou. Váš produkt nejlépe ochráníte tak, že ho nikdy nebudete testovat, nebo uskutečníte nějaký falešný test, který pak zveřejníte v nějakém stejně názorově orientovaném periodiku.

Tak to udělali s některými typy vakcín. Uskutečnili tisíce falešných studií tvrdících, že se nic negativního nenašlo a pak je zveřejnili v různých periodikách

Můžete si vytvořit jakoukoliv studii, kterou dokážete cokoliv, co dokázat potřebujete. Obzvlášť, když potřebujete vytvořit studii, která bude mít negativní výsledky na toxicitu zkoumaného produktu. To je ta nejsnadnější věc.

Mike: Úředníci z ministerstva zdravotnictví nám tvrdí, že rtuť je bezpečná a velké společnosti nám tvrdí, že aspartam i glutaman sodný je bezpečný. Vypadá to, že jakýkoliv jed v potravinovém řetězci, nebo v lécích je dokonale bezpečný

Dr.Blaylock: Tak to bylo s olovem. Když se poprvé začala řešit otázka bezpečnosti olova, hladina olova, která byla stanovaná za bezpečnou, byla nesmírně vysoká. A pak, o pouhých 10 let později, se zjistilo, že olovo je toxické již v množství 10 mikrogramů. V 60. letech řešili stejnou věc. Obhájci olovnatého benzínu tvrdili, že olovo je toxické pouze ve velice vysokých dávkách. Literatura zabývající se neurologii tento názor však vyvracela, nikdo ale neposlouchal. Nakonec, množství důkazů bylo tak obrovské, že bylo dokázáno, že již extrémně malé množství olova je toxické a dochází k jeho shromažďování v mozku.

A to samé se týká rtuti. Rtuť je ještě víc jedovatá než olovo. Kojenec dostává v rámci očkování 150 násobek dávky rtuti než je bezpečný limit. Takže malé miminko dostane 150 krát vyšší dávku než je dle FDA dávka bezpečná pro dospělého.

Mike: Co si myslíte, že by si z toho všeho čtenáři měli zapamatovat, aby se chránili?

Dr.Blaylock: Že se musí všem těmto věcem vyhýbat. Aspartam ani glutaman sodný není potřebná živina. Důkazů je spousta. Jestliže se chcete vyhnout obezitě, metabolickému syndromu a rakovině, jestli nechcete, aby rakovina, kterou už máte, byla ještě agresivnější, musíte se všem těm produktům skutečně vyhnout.

Poškozením, které z těchto produktů plyne, jsou ovlivněné těhotné ženy, ještě nenarozená miminka i novorozenci. Dochází k nenávratným změnám v mozku. Bylo zjištěno, že mozek a obzvlášť hypotalamus jsou přeprogramovány a pak nefungují normálně. Tyto děti jsou pak, co se týče jejich fyziologických funkcí, po zbytek života abnormální.

Mike: Nezbývá než doufat, že množství těchto důkazů bude jednoho dne tak obrovské, že vládní nařízení budou změněna

Dr. Blaylock: Tlak na výzkumníky je ale obrovský. Larry Troker uskutečnil výzkum odhalující, jak aspartam poškozuje DNA.

Výrobci aspartamu mu následně zničili kariéru. Řekl, že už nikdy žádný výzkum týkající se aspartamu neprovede. A další výzkumníci řekli to samé. Poté co zveřejnili své výsledky, tyto společnosti se do nich pořádně obuly. NutraSweet přispívá miliony univerzitám a vyhrožuje, že stáhne své dotace, když nebudou mlčet.

Mike: Takže jde o nehoráznou vědeckou cenzuru

Dr. Blaylock: Ano, je to nehorázné. Společnost NutraSweet daruje několik milionů dolarů nějaké univerzitě, aby zastavili výzkum týkající se aspartamu.

Podobnou zkušenost má šéfredaktor The Chemical News s fluoridem. Vyhodili ho, protože odmítl mlčet  o toxicitě fluoridu a za odměnu obdrželi obrovský grant od  Colgate-Palmolive.  Řekli, „Přijdeme o grant, pokud nebudeš o fluoridu mlčet.“ On nemlčel, a tak ho vyhodili. Výzkumníci o tom vědí.

Mike: Chtěl bych Vás pochválit za to, že jste byl ochoten říct o tom všem pravdu. Myslím si, že tím děláte obrovskou pozitivní službu společnosti z pohledu zdraví

Dr. Blaylock: Vy jste ten, kdo dělá tuto službu, protože vy o tom píšete. Bez Vás bych jenom někde seděl a zbytečně se trápil. Lidé jako vy o tom píší a informují lidi, co se ve světě děje.

Mike: Nebyl bych překvapen, kdyby se pokusili prosadit zákon, který by zakázal diskuse o zdraví na internetu

Dr. Blaylock: Pokoušejí se o to. V několika státech se jim jednou povedlo prosadit zákon, že nikdo kromě dietologů nesmí mluvit o výživě. Znamenalo to tedy, že ani Ph.D. biochemici by nemohli mluvit o zdraví. Bylo by to směšné. Jsem si jist, že jednoho dne přijmou zákon, který bude regulovat internet, s odůvodněním, že se na internetu objevuje příliš mnoho nebezpečných informací týkajících se zdraví.

Mike: Chtěl bych Vám velice poděkovat za Váš čas

Dr. Blaylock: Já Vám děkuji. Oceňuji, že jsem dostal tuto příležitost.

Zdroj: Mike Adams, Natural News

Seznam potravinových Éček

Největším problémem těchto látek je, že tyto jsou kontrolovány pouze samostatně jen 3 měsíce. Nikdo nekontroluje, co tyto látky provedou v synergii!!! Není výjmkou, že se jich nachází pohromadě i více než 10.

 

Co znamená symbol E?

Na obalech potravin (včetně tzv. potravin pro zvláštní účely, které jsou dostupné i v lékárnách - např. doplňky stravy, redukční diety, mléčná výživa, výživa pro sportovce, výživa pro zvláštní lékařské účely a pod.) se ve složení často místo názvu látky setkáváme se zástupným symbolem E následovaným číslem.

Podívejme se nejprve, co Éčka jsou. Označení kódem E a následujícím trojmístným nebo čtyřmístným číslem znamená, že uvedená přídatná látka je evidována Evropskou komisí pro zdravé potraviny a je zařazena jako zdravotně nezávadná látka, povolená za přesně definovaných podmínek k používání při výrobě potravin. Jsou to látky, které prošly složitými toxikologickými testy, trvající několik let a provedené v různých toxikologických laboratořích v různých zemí světa. Toxicita látky se šetří na minimálně šesti pokusných zvířatech, z toho musí být minimálně 3 druhy savců. Podrobné testy určí hodnotu NOAEL (No Observed Adverse Effect Level) - tedy hladinu zkoumané látky, u které nejsou pozorovány žádné nepříznivé vlivy na testovaném organismu. Hodnota NOAEL tedy stanoví, kdy je látka pro testovaný organismus zdravotně nezávadná. Testy ale také počítají s tím, že pokusné zvíře může mít jiný metabolismus než organismus člověka a proto hodnotu NOAEL ještě dělí bezpečnostním faktorem, což je hodnota 100 nebo 1000. Teprve jedna tisícina nebo jedna setina hodnoty NOAEL pak udává zdravotně nezávadnou hranici pro lidský organismus, a tou je hodnota ADI (Accetable Daily Intake). Ta udává většinou v přepočtu na 1 kg tělesné hmotnosti, kde je limit spotřeby té které látky pro člověka. Rozumí se tím to, že při celoživotním dodržování hladiny ADI nebude organismus člověka poškozen sledovanou látkou.

Zdravotní škodlivost při požívání většího množství v potravinách a podobně je uváděna u látek, kde to bylo jednoznačně prokázáno renomovanými vědeckými institucemi. Normy stanovují, v jakém množství mohou být tyto látky do potravin přidávány a pro které osoby jsou nevhodné.

Mezi příznivě působící látky můžeme zařadit

E 100, 101, 140, 150a, 160a, c, d, e,161b, 162, 163, 170, 175, 270, 290, 300, 306 - 308, 322, 410, 440, 901, 948, 960

Přijatelné přísady

E 141, 172, 174, 260, 296, 301, 302, 304, 309, 315, 316, 325 - 327,330 - 332, 334, 350 - 352, 363, 406, 460, 470b, 551 - 553, 640, 650, 902 - 904, 920, 949, 1102, 1103


Látky méně vhodné

E 150b, c, d, 153, 160b, f, 171, 200, 202, 203, 261, 263, 297, 335, 337, 353, 354, 400 - 404, 407, 415 - 418, 420 - 422, 425, 445, 461, 463 - 466, 469, 470 - 475, 481 - 483, 491 - 495, 500 - 504, 508 - 511, 514 - 517, 524 - 530, 554 - 559, 570, 574 - 579, 585, 912, 914, 938, 939, 941, 942, 953, 956, 957, 965 - 967, 999, 1105, 1200, 1404, 1420, 1422, 1451, 1520

Nepříznivě působící přísady


E 120, 161g, 173, 234, 236, 251, 252, 262, 280 - 283, 338 - 341, 343, 355 - 357, 380, 385, 405, 407a, 412 - 414, 432 - 436, 442, 444, 450 - 452, 459, 468, 476, 477, 479b, 507, 513, 518, 520 - 523, 535, 536, 538, 541, 620 - 635, 900, 943, 950, 951, 959, 1201, 1202, 1410 - 1414, 1440, 1442, 1450, 1505, 1518

Látky s výrazně nepříznivými účinky

E 102, 104, 110, 122 - 124, 127 - 133, 142, 151, 154, 155, 180, 210 - 224, 226 - 228, 230 - 233, 235, 242, 249, 250, 284, 285, 310 - 312, 320, 321, 512, 905, 927, 944, 952, 954

Tento seznam může být užitečný pro hrubou orientaci, jen s jednou výhradou. Nebere v potaz množství přísady v potravině. K tomu jedno varování: E 249 a E 250 jsou dusitany, E 251 a E252 jsou zase dusičnany. Přidávají se v koňských dávkách do uzenin, aby měly tu správnou barvu. Co vy na to maminky, napájející svoje dětičky drahou vodou "bez dusitanů a s minimem dusičnanů", ale na druhé straně krmící je nádherně růžovou šunčičkou? Dusičnany jako takové nejsou škodlivé, ale v tlustém střevu se mohou přeměnit na dusitany a ty jsou karcinogenní.


Níže uvedený seznam má pouze informativní charakter.

E100 kurkumin barvivo

E101(i) riboflavin (vitamin B1) barvivo

E101(ii) riboflavin-S-fosfát barvivo

E102 tartrazin barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E104 chinolinová žluť barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E107 žluť 2G barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E110 oranžová žluť S (žluť SY) barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E120 karmín pravý (košenila) barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E121 citronová červeň 2 barvivo škodlivé při požívání ve větším množství

E122 azorubin barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E123 amarant barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E124 košenilová červeň A (ponceau 4R) barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E127 erytrosin barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E128 červeň 2G barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E131 patentní modř V barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E132 indigotin (indigokarmin) barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E133 brilantní modř FCF barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E140 chlorofyly(i) a chlorofyliny (ii) barvivo

E141 chlorofylové(i) a chlorofylinové(ii) komplexy s obsahem mědi barvivo

E142 brilantní zeleň kyselá (lisaminová zeleň) barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E143 fast green FCF barvivo škodlivé při požívání ve větším množství

E150 karamel barvivo škodlivé při požívání ve větším množství

E151 čerň brilantní BN barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E153 medicinální uhlí barvivo

E154 hněď FK barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E155 hněď HT barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E160a alfa, beta, gama-karoten (provitamín A) barvivo

E160b bixin, norbixin (Annato, Orlean) barvivo

E160c kapsantin (kapsorubin, paprikový extrakt) barvivo

E160d lykopen (rajčatová žluť) barvivo

E160e beta-apo-8-karotenal barvivo

E160f ethylester kyseliny beta-apo-8-karotenové barvivo

E161a flavoxantin barvivo

E161b lutein barvivo

E161c kryptoxantin barvivo

E161d rubixantin barvivo

E161e violaxantin barvivo

E161g kantaxantin barvivo

E162 betanin (červeň z červené řepy) barvivo

E163 antokyany barvivo

E166 santalové dřevo barvivo

E170 uhličitan(i) a hydrgenuhličian(ii) vápenatý barvivo, plnivo, protispékavá látka, regulátor pH

E171 oxid titaničitý barvivo

E172 oxidy a hydroxidy železa (hnědý, červený, žlutý, černý) barvivo

E173 hliník barvivo zřejmě škodlivý

E174 stříbro barvivo

E175 zlato barvivo

E180 rubínový pigment (litholrubin BK) barvivo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E200 kyselina sorbová konservans dráždí kůži

E201 sorban sodný konservans dráždí kůži

E202 sorban draselný konservans dráždí kůži

E203 sorban vápenatý konservans dráždí kůži

209 heptylparaben konservans

E210 kyselina benzoová konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E211 benzoan sodný konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E212 benzoan draselný konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E212 benzoan vápenatý konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E214 etylester kyseliny p-hydroxybenzoové konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E215 sodná sůl etylesteru kyseliny p-hydroxybenzoové konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E216 propylester kyseliny p-hydroxybenzoové (PHB-propylester, propylparaben) konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E217 sodná sůl n-propylesteru kyseliny p-hydroxybenzoové konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E218 metylester kyseliny p-hydroxybenzoové (PHB-metylester, metylparaben) konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E219 sodná sůl metylesteru kyseliny p-hydroxybenzoové konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E220 oxid siřičitý konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E221 siřičitan sodný konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E222 hydrogensiřičitan sodný konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E223 disiřičitan sodný konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E224 disiřičitan draselný konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E225 siřičitan draselný konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E226 siřičitan vápenatý konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E227 hydrogensiřičitan vápenatý konservans, zpevňující látka nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E228 hydrogensiřičitan draselný konservans nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E230 bifenyl (difenyl) konservans potenciálně škodlivý, nutné omývat kůru citrusových plodů

E231 o-fenylfenol konservans potenciálně škodlivý, nutné omývat kůru citrusových plodů

E232 o-fenylfenolát sodný konservans potenciálně škodlivý, nutné omývat kůru citrusových plodů

E233 thiobenzazol konservans potenciálně škodlivý, nutné omývat kůru citrusových plodů

E234 nisin konservans

E235 natamycin konservans, antibiotikum nežádoucí účinky u citlivých osob

E236 kyselina mravenčí konservans nevhodné pro alergiky a astmatiky, škodlivé při požívání ve větším množství

E237 mravenčan sodný konservans škodlivé při požívání ve větším množství

E238 mravenčan vápenatý konservans škodlivé při požívání ve větším množství

E239 hexamin konservans škodlivé při požívání ve větším množství

E240 formaldehyd konservans škodlivý

E242 dimethylkarbonát konservans

E249 dusitan draselný konservans, stabilizátor barvy uzenin nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E250 dusitan sodný konservans, stabilizátor barvy uzenin nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E251 dusičnan sodný (chilský ledek) konservans, stabilizátor barvy uzenin nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E252 dusičnan draselný (ledek) konservans, stabilizátor barvy uzenin nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E260 kyselina octová konservans, okyselující prostředek

E261 octan draselný konservans, okyselující prostředek škodlivé při požívání ve větším množství

E262 octan(i) a hydrogenoctan(ii) sodný konservans, okyselující prostředek nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E263 octan vápenatý konservans, okyselující prostředek

E265 anhydid kyseliny octové konservans, okyselující prostředek

E270 kyselina mléčná konservans, okyselující prostředek nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E280 kyselina propionová konservans, okyselující prostředek škodlivé pro citlivé osoby

E281 propionan sodný konservans trvanlivého pečiva škodlivé pro citlivé osoby

E282 propionan vápenatý konservans trvanlivého pečiva škodlivé pro citlivé osoby

E283 propionan draselný konservans trvanlivého pečiva škodlivé pro citlivé osoby

E284 kyselina boritá konservans kaviáru škodlivé při požívání ve větším množství

E285 tetrabotitan sodný (Borax) konservans kaviáru škodlivé při požívání ve větším množství

E290 oxid uhličitý konservans, okyselující prostředek, hnací plyn

E296 kyselina jablečná konservans, okyselující prostředek

E297 kyselina fumarová konservans, okyselující prostředek, antioxidant

E300 kyselina L-askorbová (vitamín C) antioxidant, potravní doplněk škodlivé při požívání ve větším množství (nad 1g denně)

E301 L-askorbát sodný (sodná sůl vitamínu C) antioxidant, potravní doplněk škodlivé při požívání ve větším množství (nad 1g denně)

E304 palmitan(i) a stearan(ii) kyseliny L-askorbové antioxidant, potravní doplněk škodlivé při požívání ve větším množství (nad 1g denně)

E306 přírodní vitamín E (tokoferol) antioxidant, potravní doplněk

E307 alfa tokoferol (syntetický vitamín E) antioxidant, potravní doplněk

E308 gama tokoferol (syntetický vitamín E) antioxidant

E309 delta-tokoferol antioxidant

E310 propylgalát antioxidant nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E311 oktylgalát antioxidant nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E312 dodecylgalát antioxidant nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E314 guaiac resin antioxidant

E315 kyselina erythorbová (isoaskorbová) antioxidant

E316 erythorban sodný antioxidant

E319 terciární butylhydrochinon (THBQ) antioxidant nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let, dráždí oči, kůži a sliznice

E320 butylhydroxyanisol (BHA) antioxidant nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let, dráždí oči, kůži a sliznice

E321 butylhydroxytoluen (BHT) antioxidant nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let, dráždí oči, kůži a sliznice

E322 lecitin emulgátor, antioxidant

E323 anoxomer antioxidant

E324 ethoxyquin antioxidant škodlivé při požívání ve větším množství

E325 mléčnan sodný emulgátor, zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E326 mléčnan draselný zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E327 mléčnan vápenatý zvýrazňovač chuti, stabilizátor škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let, zdroj vápníku

E330 kyselina citronová okyselující a ochucující prostředek škodlivé při požívání ve větším množství

E331(i) dihydrogencitrát sodný okyselující a ochucující prostředek

E331(ii) hydrogencitrát disodný okyselující a ochucující prostředek

E331(iii) citrát trisodný okyselující a ochucující prostředek

E332 dihydrogencitrát draselný(i) a citrát tridraselný(ii) regulátor kyselosti, stabilizátor nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E333 mono-(i), di-(ii), trikalcium(iii) citrát regulátor kyselosti, stabilizátor nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E334 kyselina vinná okyselující a ochucující prostředek škodlivé při požívání ve větším množství

E335 mono-(i) a dinatrium(ii) tartát (vínan sodný a disodný) regulátor kyselosti, stabilizátor

E336a hydrogenvínan draselný (vinný kámen) regulátor kyselosti, stabilizátor škodlivé při požívání ve větším množství

E336b vínan didraselný regulátor kyselosti, stabilizátor

E337 vínan sodnodraselný regulátor kyselosti, stabilizátor

E338 kyselina o-fosforečná okyselující a ochucující prostředek škodlivé při požívání ve větším množství, zdroj fosforu

E339(i) dihydrogenfosforečnan sodný regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu

E339(ii) hydrogenfosforečnan disodný regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu

E339(iii) fosforečnan trisodný regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu

E340(i) dihydrogenfosforečnan draselný regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu

E340(ii) hydrogenfosforečnan didraselný regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu

E340(iii) fosforečnan tridraselný regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu

E341(i) kalcium-o-fosfát regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu a vápníku

E341(ii) dikalcium-o-fosfát regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu a vápníku

E341(iii) trikalcium-o-fosfát regulátor kyselosti, stabilizátor zdroj fosforu a vápníku

E342 fosforečnany amonné regulátor kyselosti, kypřící látka zdroj fosforu

E343 fosforečnany hořečnaté regulátor kyselosti, kypřící látka zdroj fosforu a hořčíku

E350 (i) dinatrium malát (jablečnan disodný) regulátor kyselosti

E350 (ii) natrium malát (jablečnan sodný kyselý) regulátor kyselosti

E351 jablečnan dradelný regulátor kyselosti

E352 (i) jablečnan vápenatý regulátor kyselosti

E352 (ii) hydrogenjablečnan vápenatý regulátor kyselosti

E353 kyselina m-vinná stabilizátor vína

E354 vínan vápenatý regulátor kyselosti, kypřící látka

E355 kyselina adipová regulátor kyselosti, kypřící látka

E356 adipan sodný regulátor kyselosti

E357 adipan draselný regulátor kyselosti

E363 kyselina jantarová regulátor kyselosti

E370 heptolakton (1,4) údaj chybí

E375 kyselina nikotinová, nikotinamid, niacin (vitamin B3) potravní doplněk, stabilizátor barvy škodlivé při požívání ve větším množství, příznivě ovlivňuje poměr lipoproteinů (cholesterol)

E380 citrát amonný regulátor kyselosti, stabilizátor

E381 citrát železitoamonný regulátor kyselosti, protispékavé činidlo v kuchyňské soli zdroj železa

E383 glycerofosforečnan vápenatý stabilizátor, kypřící látka zdroj vápníku

E384 isopropylcitrát stabilizátor tuků, chelátotvorná látka

E385 edetan sodnovápenatý stabilizátor tuků, chelátotvorná látka škodlivé při požívání ve větším množství

E386 edetan disodný stabilizátor tuků, chelátotvorná látka škodlivé při požívání ve větším množství

E387 oxystearin stabilizátor tuků, chelátotvorná a protipěnivá látka

E388 kyselina thiodipropionová antioxidant obalů a tuků

E389 dilauryl thiodipropionát antioxidant obalů a tuků

E390 distearyl thiodipropionát antioxidant obalů a tuků

E400 kyselina alginová emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo ve velkém množství snižuje vstřebávání živin, u citlivých osob dráždí kůži

E401 alginát sodný emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo ve velkém množství snižuje vstřebávání živin, u citlivých osob dráždí kůži

E402 alginát draselný emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo ve velkém množství snižuje vstřebávání živin, u citlivých osob dráždí kůži

E403 alginát amonný emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo ve velkém množství snižuje vstřebávání živin, u citlivých osob dráždí kůži

E404 alginát vápenatý emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo ve velkém množství snižuje vstřebávání živin, u citlivých osob dráždí kůži

E405 propylenglykolalginát emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo ve velkém množství snižuje vstřebávání živin, u citlivých osob dráždí kůži

E406 agar-agar emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo ve velkém množství snižuje vstřebávání živin, projímavé účinky

E407 karagen emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo škodlivé při požívání ve větším množství

E408 pekařské droždí kypřící prostředek nezaměňovat s pivovarskými kvasnicemi, nekonzumovat syrové

E409 arabinogalaktan emulgátor, stabilizátor, nosič, plnidlo

E410 karubin (moučka z jader svatojánského chleba) stabilizátor emulzí a zahušťovadlo snižuje hladinu cholesterolu

E412 guma guar (moučka z guarerrových zrn) stabilizátor emulzí a zahušťovadlo snižuje hladinu cholesterolu, u citlivých osob dráždí kůži

E413 tragant stabilizátor emulzí a zahušťovadlo škodlivé při požívání ve větším množství, nevhodné pro alergiky

E414 arabská guma stabilizátor emulzí a zahušťovadlo nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E415 xantan stabilizátor emulzí a zahušťovadlo

E416 karaya stabilizátor emulzí a zahušťovadlo nevhodné pro alergiky a astmatiky

E417 guma tara stabilizátor emulzí a zahušťovadlo

E418 guma gellan stabilizátor emulzí a zahušťovadlo snižuje hladinu cholesterolu

E419 guma ghatti stabilizátor emulzí a zahušťovadlo

E420 sorbitol sladidlo, plnidlo, zvlhčovadlo, stabilizátor vhodné pro diabetiky, škodlivé při požívání ve větším množství

E421 mannitol sladidlo, plnidlo, zvlhčovadlo, stabilizátor vhodné pro diabetiky, škodlivé při požívání ve větším množství

E422 glycerin sladidlo, zvlhčovadlo škodlivé při požívání ve větším množství

E425 konjaková guma emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo

E430 polyoxyetylen-8-stearát emulgátor, stabilizátor nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat pro kojence a děti do 3 let

E431 polyoxyetylenstearát emulgátor, stabilizátor nevhodné pro alergiky, astmatiky a hyperaktivní děti, škodlivé při požívání ve větším množství

E432 polysorbát 20 (tween 20) emulgátor, stabilizátor

E433 polysorbát 80 (tween 80) emulgátor, stabilizátor u citlivých osob dráždí kůži

E434 polysorbát 40 (tween 40) emulgátor, stabilizátor

E435 polysorbát 60 (tween 60) emulgátor, stabilizátor

E436 polysorbát 65 (tween 65) emulgátor, stabilizátor

E440(i) pektin emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo

E440(ii) amidovaný pektin emulgátor, stabilizátor, želírující látka, zahušťovadlo

E442 fosfatid amonný (emulgátor YN) emulgátor, stabilizátor, antioxidant

E443 bromovaný rostlinný olej stabilizátor aromat hromadění brómu v těle, bezpečnost dosud testována

E444 acetát isobutyrát sacharózy zahušťovadlo, stabilizátor

E445 pryskyřičný ester stabilizátor nevhodné pro alergiky

E446 sukcistearin emulgátor

E450(i) difosforečnan disodný regulátor kyselosti, kypřící látka, emulgátor, stabilizátor zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E450(ii) difosforečnan trisodný regulátor kyselosti, kypřící látka, emulgátor, stabilizátor zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E450(iii) difosforečnan tetrasodný regulátor kyselosti, kypřící látka, emulgátor, stabilizátor zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E450(iv) difosforečnan didraselný regulátor kyselosti, kypřící látka, emulgátor, stabilizátor zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E450(v) disfosforečnan tetradraselný regulátor kyselosti, kypřící látka, emulgátor, stabilizátor zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E450(vi) difosforečnan divápenatý regulátor kyselosti, kypřící látka, emulgátor, stabilizátor zdroj fosforu a vápníku, škodlivé při požívání ve větším množství

E450(vii) dihydrogendifosforečnan vápenatý regulátor kyselosti, kypřící látka, emulgátor, stabilizátor zdroj fosforu a vápníku, škodlivé při požívání ve větším množství

E451(i) trifosforečnan pentasodný stabilizátor masa zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E451(ii) trifosforečnan pentadraselný stabilizátor masa zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E452(i) polyfosforečnan sodný stabilizátor masa, tavicí sůl v sýrech zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E452(ii) polyfosforečnan draselný stabilizátor masa, tavicí sůl v sýrech zdroj fosforu, škodlivé při požívání ve větším množství

E452(iii) polyfosforečnan sodnovápenatý stabilizátor masa, tavicí sůl v sýrech zdroj fosforu a vápníku, škodlivé při požívání ve větším množství

E452(iv) polyfosforečnan vápenatý stabilizátor masa, tavicí sůl v sýrech zdroj fosforu a vápníku, škodlivé při požívání ve větším množství

E459 beta-cyklodextrin nosič a stabilizátor

E460(i) mikrokrystalická celulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E460(ii) prášková celulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E461 methylcelulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E462 ethylcelulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E463 hydroxypropylcelulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E464 hydroxypropylmetylcelulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E465 etylmetylcelulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E466 natrium karboxymetylcelulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E467 ethylhydroxyethylcelulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E468 kroskaramelóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E469 enzymově hydrolyzovaná karboxymethylcelulóza plnidlo, nosič, stabilizátor, zahušťující látka

E470a sodné, draselné a vápenaté soli kyseliny stearové a příbuzných mastných kyselin obsažených v jedlých tucích emulgátory, protispékavé látky, lubrikanty

E470b hořečnaté soli mastných kyselin emulgátory, protispékavé látky, lubrikanty

E471 mono- a diglyceridy jedlých mastných kyselin emulgátory, stabilizátory

E472a mono- a diacylglyceridy jedlých mastných kyselin estrifikované kyselinou octovou emulgátory, stabilizátory

E472b mono- a diacylglyceridy jedlých mastných kyselin estrifikované kyselinou mléčnou emulgátory, stabilizátory

E472c mono- a diacylglyceridy jedlých mastných kyselin estrifikované kyselinou citronovou emulgátory, stabilizátory

E472d mono- a diacylglyceridy jedlých mastných kyselin estrifikované kyselinou vinnou emulgátory, stabilizátory

E472e mono- a diacylglyceridy jedlých mastných kyselin estrifikované kyselinou monoacetyl- a diacetyl vinnou emulgátory, stabilizátory

E472f mono- a diacylglyceridy jedlých mastných kyselin estrifikované kyselinou vinnou a octovou emulgátory, stabilizátory

E473 estery sacharózy s mastnými kyselinami emulgátory, stabilizátory

E474 glyceridy sacharózy emulgátory, stabilizátory

E475 polyglycerinestery jedlých mastných kyselin emulgátory, stabilizátory

E476 polyglyceridy polyricinoleátu emulgátory, stabilizátory

E477 propylenglykolestery jedlých mastných kyselin emulgátory, stabilizátory

E478 laktylované estery glycerolu a 1,2-propandiolu emulgátory, stabilizátory

E479b tepelně zoxidovaný sójový olej s mono- a diglyceridy mastných kyselin emulgátory, stabilizátory

E480 dioktylsulfosukcinát sodný emulgátor škodlivé u pokusných zvířat

E481 stearyl-2-mléčnan sodný emulgátor, stabilizátor

E482 stearyl-2-mléčnan vápenatý emulgátor, stabilizátor

E483 stearát vinný (stearyltartrát) emulgátor, stabilizátor

E484 stearylcitrát emulgátor, stabilizátor

E487 laurylsulfát sodný emulgátor, stabilizátor u citlivých osob slabě dráždí v kůži

E488 etoxylované mono- a diglyceridy emulgátor, stabilizátor

E491 sorbitan monostearát emulgátor, stabilizátor

E492 sorbitan tristearát emulgátor, stabilizátor

E493 sorbitan monolaurát emulgátor, stabilizátor

E494 sorbitan monooleaát emulgátor, stabilizátor

E495 sorbitan monopalmitát emulgátor, stabilizátor

E500(i) uhličitan sodný regulátor kyselosti, kypřící látka

E500(ii) hydrogenuhličitan sodný (zažívací soda) regulátor kyselosti, kypřící látka

E500(iii) sesquiuhličitan sodný regulátor kyselosti, kypřící látka

E501 uhličitan(i) a hydrogenuhličitan(ii) draselný regulátor kyselosti, kypřící látka zdroj draslíku

E503(i) uhličitan amonný regulátor kyselosti, kypřící látka škodlivé při požívání ve větším množství

E503(ii) hydrogenuhličitan amonný regulátor kyselosti, kypřící látka škodlivé při požívání ve větším množství

E504(i) uhličitan hořečnatý nosič, plnidlo, stabilizátor, protispékavá látka zdroj hořčíku

E504(ii) hydroxid-uhličitan hořečnatý nosič, plnidlo, stabilizátor, protispékavá látka zdroj hořčíku

E507 kyselina chlorovodíková (solná) okyselující látka žíravina (nebezpečí pro pracovníky ve výrobě)

E508 chlorid draselný ochucovadlo zdroj draslíku, škodlivé při požívání ve větším množství

E509 chlorid vápenatý nosič, plnidlo, stabilizátor, protispékavá látka

E510 chlorid amonný pomocná látka v pekařství (přísada do kvasnic) škodlivé při požívání ve větším množství

E511 chlorid hořečnatý stabilizátor, ochucovadlo zdroj hořčíku

E512 chlorid cínatý antioxidant, redukční činidlo škodlivé při požívání ve větším množství

E513 kyselina sírová okyselující látka žíravina (nebezpečí pro pracovníky ve výrobě)

E514 síran(i) a hydrogensíran(ii) sodný regulátor kyselosti, přísada do droždí

E515 síran(i) a hydrogensíran(ii) draselný regulátor kyselosti

E516 síran vápenatý (sádra) regulátor kyselosti, kypřící látka

E517 síran amonný pomocná látka v pekařství (přísada do kvasnic) škodlivé při požívání ve větším množství

E518 síran hořečnatý (Epsomova sůl) regulátor kyselosti, kypřící látka zdroj hořčíku, škodlivé při požívání ve větším množství

E520 síran hlinitý stabilizátor, zpevňující látka konzervovaných potravin

E521 síran sodno-hlinitý stabilizátor, zpevňující látka konzervovaných potravin

E522 síran draselno-hlinitý stabilizátor, zpevňující látka konzervovaných potravin

E523 síran amonno-hlinitý stabilizátor, zpevňující látka konzervovaných potravin

E524 hydroxid sodný regulátor kyselosti a chuti žíravina (nebezpečné pouze pro pracovníky ve výrobě), v použitých dávkách bezpečný

E525 hydroxid draselný regulátor kyselosti škodlivé při požívání ve větším množství, žíravina (nebezpečné pouze pro pracovníky ve výrobě), v použitých dávkách bezpečný

E526 hydroxid vápenatý regulátor kyselosti, zpevňující látka

E527 hydroxid amonný regulátor kyselosti, kypřící látka

E528 hydroxid hořečnatý regulátor kyselosti, stabilizátor, zpevňující látka

E529 oxid vápenatý (pálené vápno) regulátor kyselosti, protispékavá a zpevňující látka

E530 oxid hořečnatý regulátor kyselosti, protispékavá a zpevňující látka škodlivé při požívání ve větším množství (pozor u osob s onemocněním ledvin), zdroj hořčíku

E535 hexakyanoželeznatan tetrasodný (ferrokyanid sodný) regulátor kyselosti, protispékavá látka, pomocná látka při výrobě vína

E536 hexakyanoželeznatan tetradraselný (ferrokyanid draselný, žlutá krevní sůl) protispékavá látka v kuchyňské soli

E538 hexakyanoželeznatan divápenatý (ferrokyanid vápenatý) protispékavá látka v kuchyňské soli

E539 thiosíran sodný stabilizátor chemického složení

E540 fosforečnan vápenatý regulátor kyselosti škodlivé při požívání ve větším množství

E541 fosforečnan sodnohlinitý regulátor kyselosti, kypřidlo, protispékavá látka, emulgátor škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E542 jedlá kostní moučka (s obsahem fosfátů)

E544 polyfosfáty vápenaté škodlivé při požívání ve větším množství

E545 polyfosfáty amonné škodlivé při požívání ve větším množství

E550 křemičitan sodný protispékavá látka ve vysokých dávkách zřejmě poškozuje ledviny pokusných zvířat

E551 oxid křemičitý, kyselina křemičitá (Silikagel) kypřící a protispékavá látka, vysoušedlo

E552 křemičitan vápenatý kypřící a protispékavá látka, vysoušedlo

E553a křemičitan hořečnatý kypřící a protispékavá látka, vysoušedlo ve vysokých dávkách zřejmě poškozuje ledviny pokusných zvířat

E553b mastek (talek) kypřící a protispékavá látka, vysoušedlo, potahová a lubrikační látka pro potravinářské účely musí být prostý azbestu (podezření z karcinogenity), kterým přírodní talek bývá kontaminován

E554 křemičitan hlinito-sodný kypřící a protispékavá látka

E555 křemičitan hlinito-draselný kypřící a protispékavá látka

E556 křemičitan hlinito-vápenatý kypřící a protispékavá látka

E558 bentonit (smektit, křemičitan hlinito-hořečnatý) nosič, čeřící a protispékavá látka může snižovat vstřebávání některých živin

E559 kaolin (křemičitan hlinitý) nosič, čeřící a protispékavá látka

E570 mastné kyseliny (stearin) surovina pro výrobu dalších potravinářských aditiv

E572 stearát hořečnatý

E574 kyselina glukonová regulátor kyselosti, antioxidant

E575 glukono-delta-lakton regulátor kyselosti, antioxidant, stabilizátor

E576 glukonát sodný stabilizátor chemického složení

E577 glukonát draselný stabilizátor chemického složení zdroj draslíku, škodlivé při požívání ve větším množství

E578 glukonát vápenatý stabilizátor chemického složení, zpevňující látky zdroj vápníku

E579 glukonát železnatý stabilizátor chemického složení zdroj železa, škodlivé při požívání ve větším množství

E585 mléčnan (laktát) železnatý stabilizátor chemického složení zdroj železa, škodlivé při požívání ve větším množství

E620 kyselina glutamová regulátor kyselosti a chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E621 glutamát sodný zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E622 glutamát draselný zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E623 glutamát vápenatý zvýrazňovač chuti nepoužívat u kojenců

E624 glutamát amonný zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E625 glutamát hořečnatý zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E626 kyselina guanylová zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E627 guanylát sodný zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E628 guanylát draselný zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E629 guanylát vápenatý zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E630 kyselina inosinová zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E631 inositát sodný zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E632 inositát draselný zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E633 inositát vápenatý zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E634 5-ribonukleotidy vápenaté zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E635 5-ribonukleotidy sodné zvýrazňovač chuti škodlivé při požívání ve větším množství, nepoužívat u kojenců a dětí do 3 let

E636 maltol zvýrazňovač chuti

E637 etylmaltol zvýrazňovač chuti

E640 glycin zvýrazňovač chuti, stabilizátor

E641 leucin zvýrazňovač chuti

E642 lysin-hydrochlorid zvýrazňovač chuti, stabilizátor

E650 octan zinečnatý zvýrazňovač chuti zdroj zinku

E900 dimetylpolysiloxan protipěnivá látka působí i proti nadýmání

E901 včelí vosk leštidlo nevhodné pro alergiky a astmatiky

E902 vosk candelilla leštidlo, lubrikant, nosič

E903 karnaubský vosk leštidlo, lubrikant, nosič

E904 šelak leštidlo, lubrikant, nosič dráždí pokožku citlivých osob

E905a parafinový olej lubrikant škodlivé při požívání ve větším množství, projímadlo

E905b vazelína lubrikant nevhodné pro vnitřní použití

E905c mikrokrystalické vosky (ropný vosk) lubrikant, protipěnivá látka, nosič

E908 vosk z rýžových otrub filmotvorná látka, leštidlo

E912 estery montanových kyselin leštidlo povrchu citrusových plodů

E913 lanolin leštidlo, nosič

E914 oxidovaný polyethylenový vosk leštidlo povrchu plodů

E920 L-cystein, L-cystein-hydrochlorid a draselná a sodná sůl ke zlepšení vlastností těsta

E921 L-cystin, L-cystin-hydrochlorid a draselná a sodná sůl ke zlepšení vlastností těsta zdraví škodlivý

E924a bromičan draselný ke zlepšení vlastností těsta škodlivé při požívání ve větším množství

E925 chlór oxidační a bělící činidlo, konzervační látka škodlivé při požívání ve větším množství

E926 chlordioxid oxidační a bělící činidlo, konzervační látka zdraví škodlivý

E927a azoformamid k ošetření pekařské mouky škodlivé při požívání ve větším množství

E927b močovina přísada do kvasnic a žvýkaček bez cukru škodlivé při požívání ve větším množství

E928 benzoyl-peroxid bělící látka nevhodné pro alergiky a astmatiky

E929 peroxid acetonu k urychlení zrání bělené mouky

E930 peroxid vápenatý oxidační činidlo, k ošetření mouky

E938 argon hnací plyn

E939 helium hnací plyn

E940 dichlordifluormethan (freon) hnací plyn poškozuje ozónovou vrstvu atmosféry

E941 dusík ochranná atmosféra, chladicí látka

E942 oxid dusný hnací plyn

E943a butan hnací plyn

E943b isobutan hnací plyn

E944 propan hnací plyn

E945 chlorpentafluorethan hnací plyn poškozuje ozónovou vrstvu atmosféry

E946 oktafluorcyklobutan hnací plyn

E947 vodík hnací plyn

E948 kyslík při balení potravin

E950 acesulfam K sladidlo škodlivé účinky zatím neprokázány

E951 aspartam sladidlo nevhodné pro osoby trpící fenylketonurií

E952 cyklamová kyselina a její sodné a vápenaté soli sladidlo škodlivé účinky zatím neprokázány

E953 isomalt sladidlo

E954 sacharin a jeho sodné, draselné a vápenaté soli sladidlo podezření z karcinogenity u lidí nepotvrzeno

E955 cukralóza sladidlo

E956 alitam sladidlo

E957 thaumatin sladidlo

E958 glycirrhizin sladidlo škodlivé při požívání ve větším množství

E959 neohesperidin DC sladidlo

E960 Steviol-glykosidy  (schváleno EU 11.11.2011 Nařízením její komise č. 1131)

E965 maltitol (i), maltitol sirup (ii) sladidlo projímavé účinky ve větším množství

E966 laktitol sladidlo projímavé účinky ve větším množství

E967 xylitol sladidlo projímavé účinky ve větším množství

E999 quillaia pěnotvorná látka

(E1100) amyláza čeřící látka, štěpení škrobů

E1102 glukózooxidáza k odstranění glukózy, stabilizace nápojů

E1103 invertáza k výrobě invertního cukru

E1105 lysozym konzervační látka

E1200 polydextróza plnidlo, stabilizátor, zahušťovadlo, zvlhčující látka projímavé účinky ve větším množství

E1201 polyvinylpyrolidon čeřící látka, plnidlo, nosič

E1202 polyvinylpyrolidin čeřící látka, plnidlo, nosič

E1400 bílé nebo žluté dextriny, pražené škroby plnidlo, stabilizátor, zahušťovadlo

(E1401) kyselinou upravené škroby zahušťovadlo

(E1402) louhem upravené škroby zahušťovadlo

(E1403) bělené škroby zahušťovadlo

E1404 oxidované škroby zahušťovadlo

E1410 fosfát škrobu zahušťovadlo

E1411 diškrobový glycerol zahušťovadlo

E1412 zesíťovaný fosfát škrobu zahušťovadlo

E1413 fosfát zesíťovaného fosfátu škrobu zahušťovadlo

E1414 acetát zesíťovaného fosfátu škrobu zahušťovadlo

E1420 acetát škrobu zahušťovadlo

E1421 acetát škrobu zahušťovadlo

E1422 acetytát zesíťovaného adipátu škrobu zahušťovadlo

E1423 acetylovaný glycerid s dvěma molekulami škrobu zahušťovadlo

E1430 glycerid s dvěma molekulami škrobu zahušťovadlo

E1440 hydroxypropylškrob zahušťovadlo

E1441 hydroxypropylglycerid s dvěma molekulami škrobu zahušťovadlo

E1442 hydroxypropylether zesíťovaného fosfátu škrobu zahušťovadlo

E1450 sodná sůl oktenylsukcinátu škrobu emulgátor, nosič, stabilizátor

E1451 acetylovaný oxidovaný škrob stabilizátor, zahušťovadlo

E1503 ricinový olej protispékavá látka, součást potahových filmů tablet ve vyšších dávkách projímavé účinky

E1505 trietylcitrát stabilizátor pěn

E1518 triacetin ochucovadlo, zvlhčovadlo, nosič, rozpouštědlo

(E1520) propylenglykol nosič, potahová látka, lubrikant

(E1521) polyethylenglykol nosič, rozpouštědlo

Mezi příznivě působící látky můžeme zařadit

E 100, 101, 140, 150a, 160a, c, d, e,161b, 162, 163, 170, 175, 270, 290, 300, 306 - 308, 322, 410, 440, 901, 948, 960

Přijatelné přísady

E 141, 172, 174, 260, 296, 301, 302, 304, 309, 315, 316, 325 - 327,330 - 332, 334, 350 - 352, 363, 406, 460, 470b, 551 - 553, 640, 650, 902 - 904, 920, 949, 1102, 1103

Látky méně vhodné

E 150b, c, d, 153, 160b, f, 171, 200, 202, 203, 261, 263, 297, 335, 337, 353, 354, 400 - 404, 407, 415 - 418, 420 - 422, 425, 445, 461, 463 - 466, 469, 470 - 475, 481 - 483, 491 - 495, 500 - 504, 508 - 511, 514 - 517, 524 - 530, 554 - 559, 570, 574 - 579, 585, 912, 914, 938, 939, 941, 942, 953, 956, 957, 965 - 967, 999, 1105, 1200, 1404, 1420, 1422, 1451, 1520

Nepříznivě působící přísady

E 120, 161g, 173, 234, 236, 251, 252, 262, 280 - 283, 338 - 341, 343, 355 - 357, 380, 385, 405, 407a, 412 - 414, 432 - 436, 442, 444, 450 - 452, 459, 468, 476, 477, 479b, 507, 513, 518, 520 - 523, 535, 536, 538, 541, 620 - 635, 900, 943, 950, 951, 959, 1201, 1202, 1410 - 1414, 1440, 1442, 1450, 1505, 1518

Látky s výrazně nepříznivými účinky

E 102, 104, 110, 122 - 124, 127 - 133, 142, 151, 154, 155, 180, 210 - 224, 226 - 228, 230 - 233, 235, 242, 249, 250, 284, 285, 310 - 312, 320, 321, 512, 905, 927, 944, 952, 954

AGE, array( 'columnName' => 'gui_pages.wsw2', )); ?>

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 22 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života