9 překvapivých výhod koření kari

Ing. Zdeněk Rozehnal

Kari je směs koření v práškovité formě s jasně zlatým nádechem a komplexní chutí.

To může být vyrobeno s různých druhů koření, přičemž obvykle je zahrnuta kurkuma, koriandr, kmín, pískavice a chilli papričky. Další běžnými doplňky jsou zázvor, černý pepř, hořčičná semínka, kari listy a semena fenyklu.

Kari prášek může nabídnout celou řadu zdravotních výhod díky obsahu jednotlivých zdravých složek, které obsahuje.

Následuje 9 působivých zdravotních výhod kari

1. Silné protizánětlivé vlastnosti

Vzhledem k tomu, že je kari plné koření, jako je kurkuma, koriandr a chilli, není divu, že se prokázalo, že toto koření má protizánětlivé účinky (1).

Kurkuma, jedno z hlavních koření ve směsi, obsahuje pigment zvaný kurkumin. Kurkumin je dobře známý pro svou schopnost bojovat se záněty regulací zánětlivých proteinů, jako je interleukin-6 (IL-6) a faktor nekrózy nádorů alfa (TNF-alfa) (2, 3).

Reálný výzkum na lidech i na zvířatech prokázal, že kurkumin a zvláště extrakt kurkuminu vede ke zmírnění příznaků zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida,  osteoartritida  a zánětlivé onemocnění střev (3, 4, 5).

Další koření běžně se vyskytující v kari, včetně chilli a koriandru, mají také protizánětlivé účinky.

Chilli papričky obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která působí jako silná protizánětlivá síla (6).

Koriandr se používá v protizánětlivých látkách v tradičních medicínských postupech již od pradávna a výzkum na hlodavcích prokazuje, že léčba tímto kořením může snížit zvláště příznaky zánětlivých střevních chorob (7).

Shrnutí:

 • Kari koření obsahuje směsku protizánětlivých koření, především kurkumu, koriandr a chilli.

2. Zlepšuje zdraví srdce

Konzumace kari prášku prospívá srdci několika způsoby. Výzkum například prokázal, že tato směs koření zvyšuje průtok krve a zlepšuje funkčnost krevních cév, což má vliv na snížení rizika srdečních chorob.

Malá studie, do které bylo zapojeno 14 mužů, ukázala, že denní konzumace 180 gramového jídla obsahujícího kari v prášku zlepšila průtok krve v brachiální tepně - zabezpečuje hlavní přísun krve do paže - ve srovnání s jídlem neobsahující kari. Tento efekt byl právě připisován vysokému obsahu antioxidantů v kari (8).

Další studie u více než 100 000 lidí zjistila, že ti, kteří konzumovali jídlo s kari kořením 2–3krát za měsíc až jednou týdně, měli výrazně nižší hladiny triglyceridů (tuky) v krvi ve srovnání s lidmi, kteří konzumovali kari náhodně - méně než jednou měsíčně (9).

Studie na lidech navíc zjistily, že konzumace kurkuminu formou samostatné složky, zvláště jeho extraktu snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Konzumace kurkuminu v tomto případě vysoce překračovala množství, které se běžně může pravidelně konzumovat v kari (10).

Další výzkumy navíc ukazují, že konzumace kari může mít příznivé účinky na hladiny vysokého krevního tlaku (8, 11).

Protože vysoký krevní tlak, triglyceridy a hladiny cholesterolu jsou rizikovými faktory srdečních chorob, může konzumace kari v prášku přispět ke zlepšení zdraví srdce.

Shrnutí:

 • Pravidelná konzumace kari prášku v jídlech prospívá vašemu srdci snížením rizikových faktorů srdečních onemocnění, jako jsou vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů, a zlepšením průtoku krve. Tento účinek zesiluje také pravidelná konzumace extraktu z kurkuminu.

3. Protirakovinné účinky

Mnoho složek v koření v kari má protirakovinné vlastnosti. Četné laboratorní studie zjistily, že zejména kurkuma může účinně bojovat s určitými rakovinnými buňkami (12).

Je známo, že kurkumin, hlavní účinná látka v kurkumě, má silné vlastnosti v boji proti rakovině. Kurkumin indukuje smrt rakovinných buněk a inhibuje šíření rakovinných buněk potlačením specifických signálních drah v těle (13).

Výzkum na zvířatech prokázal účinnost kurkuminu v boji s různými druhy rakoviny, především týkající se prostaty, prsu, tlustého střeva a mozku (13).

Studie na lidech také přinesly pozitivní výsledky. Například studie se 126 lidmi s kolorektálním karcinomem prokázala, že doplnění 1 080 mg kurkuminu denně po dobu 30 dnů zvýšilo smrt rakovinných buněk a snížilo zánět (14).

Výzkum obdobně ukázal na další složky v kari, jako jsou chilli papričky, koriandr a kmín, které také mohou nabídnout silné protinádorové účinky (15, 16).

Shrnutí:

 • Mnohé výzkumy prokazují, že kari koření může mít silné protirakovinné vlastnosti, ale zvláště jedna jeho základní složka - kurkumin.

4. Silné antioxidanty v kari

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají předcházet poškození buněk způsobenému reaktivními molekulami známými jako volné radikály.

Příliš mnoho volných radikálů ve vašem těle může vést k oxidačnímu stresu, stavu spojenému s chronickými stavy, jako jsou srdeční choroby, rakovina a duševní úpadek. Konzumace potravin bohatých na antioxidanty může snížit účinky oxidačního stresu a snížit riziko mnoha onemocnění (17).

Kari koření obsahuje velké množství antioxidantů, jako je kurkumin, kvercetin, pinen, lutein, zeaxanthin a kuminal (18, 19, 20, 21).

V randomizované kontrolované křížové studii u 17 zdravých Číňanů, nekuřáků, ve věku 23,7 ± 2,4 let a BMI 23,1 ± 2,3 kg / m2 dobrovolníci konzumovali 3 testovací jídla v náhodném pořadí, sestávající buď  s 0, 6 nebo 12 gramy kari koření po celonočním spánku. Po 2 hodinách a 3 hodinách po konzumaci testovaného jídla pouze obsahujícího kari došlo k významnému snížení koncentrací alantoinů, což je marker oxidačního stresu (22).

Proto přidání kari s obsahem antioxidantů do jídel může pomoci snížit oxidační stres a tím riziko onemocnění.

Shrnutí:

 • Některé výzkumy potvrzují, že konzumace kari koření může pomoci snížit oxidační stres, a tím významně snížit riziko vážných onemocnění.

5–9. Ostatní výhody

Kromě výše uvedených potenciálních výhod může pravidelná konzumace této chutné směsi koření zlepšit zdraví následujícími způsoby:

 • Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Studie na více než 100 000 lidech ukázala, že ti, kteří  pravidelně konzumovali mírné množství kari, měli výrazně nižší hladinu cukru v krvi než ti, kteří měli kari v jídlech méně než jednou měsíčně (9).
 • Může zlepšit zdraví mozku. Výzkumy na lidech a zvířatech prokázaly, že kurkumin, hlavní složka kurkumy, může významně zlepšit markery duševního úpadku a snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby (23, 24).
 • Může zlepšit pocity plnosti. V jedné studii muži, kteří jedli jídla obsahující 6 nebo 12 gramů kari, uvedli, že ve srovnání s těmi, kteří konzumovali jídlo bez kari (25), se jim výrazně snížil pocit hladu a touha po jídle.
 • Antifungální a antibakteriální vlastnosti. Kari obsahuje koriandr a kmín, dvě koření, u nichž studie prokázaly antimykotické a antibakteriální účinky (26).
 • Podporuje trávení. Studie na hlodavcích zjistily, že kurkumin může vašemu zažívacímu systému pomoci správně fungovat a zmírnit příznaky poruch zažívacího ústrojí (27, 28, 29).

Mějte na paměti, že výše uvedené výhody se většinou vztahují k jednotlivým složkám v kari a ne ke směsi koření. Zásadní složkou je kurkumin, nejlépe učinkuje jeho extrakt.

Shrnutí:

 • Pravidelná konzumace kari může posílit zdraví mozku a trávicího traktu, zlepšit pocity plnosti, snížit hladinu cukru v krvi a poskytnout antibakteriální účinky.

Jak přidat kari prášek do vaší stravy

Protože kari je směs koření, lze jej použít k ochucení řady pokrmů. Kari má jedinečnou, hřejivou chuť, která může přijímat sladké i slané tóny v závislosti na přesné směsi koření používaného výrobcem.

Nezapomeňte, že neexistuje žádný recept na kari koření a že použité koření se může lišit. Některé verze mohou být pikantní z používání feferonek, zatímco jiné jsou mírné.

Až najdete kari, které potěší vaše chuťové pohárky, zkuste ho přidat do pokrmů, jako jsou marinády, bramborové saláty, pečeně, dušené maso a polévky. Ve skutečnosti lze tuto všestrannou směs koření použít k ochucení všeho od zeleniny po vejce, takže se nemusíte bát experimentovat.

Mějte na paměti, kari obvykle obsahující kurkumu, dodá vašim jídlům zlatý nádech.

Shrnutí:

 • Kari koření je univerzální a lze jej přidat do řady pokrmů.

Závěr

Kombinace koření, které se nachází v kari, dělá z tohoto koření skvělý způsob, jak do jídla přidat příchuť a výživu.

Kořenící směs je bohatá na protizánětlivé sloučeniny a její pravidelná konzumace může mimo jiné přispět ke snížení oxidačního stresu, zlepšení zdraví srdce a zlepšení hladiny cukru v krvi.

Nejlepší na tom všem je, že kari je vynikajícím doplňkem široké škály receptů. Zkuste jej přidat do svých oblíbených jídel, pokud to jen trochu půjde.

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

.

Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...
Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční čínské medicíně. V angličtině nazývá Turkey tail což znamená – krocaní ocas,...
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsaženýé beta-glukany jsou získávány...
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...
Kurkumin a trávicí systém Pokud bychom měli vyjmenovat pouze jedinou oblast, která v současnosti vyžaduje největší pozornost, pak by to určitě byl nemocný trávicí systém. Tato „vstupní brána k našemu...
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungly někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

 

BORELIÓZA, CHLAMYDIE... ÚNAVOVÝ SYNDROM

PŘÍRODNÍ POSTUP K UZDRAVENÍ

zde

REISHI

extrakt

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

 

REISHI

spór

100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

REISHI

triterpen max

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

 

CORDYCEPS

extrakt

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

AŠVAGANDA

extrakt

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

HERICIUM

extrakt

k

 

ETICKÝ KODEX

 České lékařské komory,  

který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi

 

Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty

Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014

 

Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc

Buddha

 
 

Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech

Paracelsus

 
 

Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda

Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci

Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha

 
 

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme

Dr.Vladimír Domen

 

 

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života

Dr.René Dubos

 

 

Sami jsme tím nejlepším lékem

To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít

Prof.dr.Kurt Tepperwein

základy odkyselení organismu

 

 

Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek

Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"

 

 

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek

Prof.Dr.Hermann Boerhaave

 

JAREK NOHAVICA

v 02 Aréně

Pánbůh ztratil vliv...

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE.

 

Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky