
Mozek a jeho detoxikace – glymfatický systém
Co je glymfatický systém?
Mozek není tvořen kompaktní hmotou nervové tkáně. Mezi buňkami se nacházejí mikroskopické prostory, do kterých proniká mozkomíšní mok z velkých dutin označovaných jako mozkové komory. Spletité řečiště mikroskopických skulin v mozkové tkáni označují vědci jako glymfatický systém (nejde o pravý lymfatický systém, systém štěrbin je ovládán gliovými buňkami, a je tedy označován jako glymfatický). Mozek se díky němu podobá houbě, která do sebe nasává mozkomíšní mok. Na prázdné prostory glymfatického systému připadá přibližně jedna pětina z celkového objemu mozku.
Termín „glymfatický systém“ označuje procesy, které se podílejí na odstraňování jedovatých látek z mozku. Když ulehnete ke spánku, systém se aktivuje, aby toxiny odstranil a obnovil v mozku metabolickou homeostázu. Jakmile usnete, je to, jako by se dal do práce maličký „domovník“, vyklízející všechno harampádí, které se nashromáždilo během denní činnosti.
Mozek po celý den produkuje odpadní látky a glymfatický systém tyto látky rozkládá a recykluje. Problém je, že nedostatek spánku způsobuje selhávání tohoto systému. To pak vede k hromadění odpadních látek v mozku. Jejich akumulace je přitom spojována s konkrétními zdravotními problémy, jako je Alzheimerova nemoc a další kognitivní poruchy související s věkem.
Během spánku vyvíjí mozek celou řadu činností. Spánek nám umožňuje vytvářet a upevňovat paměťové záznamy a bylo také zjištěno, že pomáhá organizovat spojení mezi neurony. Spánek má tedy přímý vliv na neurony v mozku a při jeho nedostatku se začne stav těchto neuronů zhoršovat. Bylo zjištěno, že u lidí, kteří mají potíže se spánkem, se může mozek dokonce začít zmenšovat. Tento problém je přitom výraznější u lidí starších 60 let.
Myší test
Tým vedený Maiken Nedergaardovou z newyorského Centra pro translační medicínu při Rochesterské univerzitě nyní zjistil, že mozek ve spánku mění své vnitřní uspořádání. Prostory mezi buňkami se roztáhnou a vše je připraveno k „velkému prádlu“.
Jak už to bývá, stála na počátku tohoto významného objevu náhoda. Vědci vstřikovali do glymfatického systému laboratorních myší barvivo a pozorovali kudy v mozku proudí. Nejprve byli zmateni. Barva někdy prostupovala částmi mozku velmi rychle, ale jindy vypadal glymfatický systém ucpaný a barvivo se skoro nehýbalo. Záhy bylo jasné, že v mozku myší, které usnuly nebo byly uvedeny do narkózy barva proudila rychleji. Bdící myši měly glymfatický systém „ucpaný“.
Zaskočilo nás, jak nízký byl průtok barviva mozkem myší, které byly při vědomí,“ přiznává Maiken Nedergaardová. „Znamená to, že vzdálenosti mezi buňkami v mozku se v bdělém stavu a ve spánku významně liší.“ Přesná měření prokázala, že u bdělých myší zaujímá glymfatický systém jen 14 procent z celkového objemu mozku. Za tohoto stavu je průtok mozkomíšního moku omezen jen na povrchové vrstvy mozku. V okamžiku kdy myš usne, glymfatický systém se roztáhne asi o polovinu a pak zabírá v mozku 23 procent z celkového objemu. Průtok mozkomíšního moku mozkem se zvýší o 95 procent. Intenzivní proplachování mozku mozkomíšním mokem během spánku má za následek rychlé vyplavování zplodin látkové výměny, jež se v mozku nahromadily přes den. Jednou z těchto „odpadních“ látek je i tzv. betaamyloid, o kterém je už dlouho známo, že se podílí na vzniku Alzheimerovy choroby.
Ve spánku opouští betaamyloid intenzivně propíraný glymfatický systém dvakrát rychleji, než když mozek bdí. Spánek je pro nás tedy kromě jiného i jedinečnou příležitostí k odstranění nebezpečných látek z mozku.
Klíčová je pravidelnost
Z hlediska podpory zdraví mozku je důležité mít pravidelné spánkové návyky. Někteří lidé se mylně domnívají, že mohou během týdne tvrdě pracovat a spánkový deficit dohnat o víkendu. Takto nárazový spánek, ale k ochraně neuronů v mozku nepřispívá.
Nevyspání poznamenává práci mozku i za plné bdělosti. Malé skupinky nervových buněk upadají naprosto nekontrolovaně na krátkou dobu do stavu, jaký je typický pro spící mozek. Člověk má pocit, že je naprosto bdělý, ale skupiny neuronů podléhají mikrospánkům a to brání mozku, aby podával obvyklý výkon.
Proto při nevyspání tak často chybujeme i v činnostech, které jinak zvládáme bez velkých obtíží
Chcete-li, aby měl spánek optimální přínos pro zdraví, musíte se zaměřit na pravidelný spánkový rytmus. Kromě toho je třeba vzít v úvahu, ve které denní době spíte. Pro optimální zdraví mozku je nutné zachovávat normální rytmus sladěný s přírodou, abyste byli přes den vystaveni slunečnímu světlu a v noci měli tmu.
Vyhnout se stimulaci umělým osvětlením
Problém je, že se mnoho lidí nechává i po západu slunce výrazně stimulovat světlem, protože tráví čas u počítače nebo televizoru. Řada lidí má světelnou stimulaci vlastně přehozenou: během dne pobývají dlouho v interiéru, kde není příliš přirozeného slunečního světla, a pak prožijí většinu večerních hodin před obrazovkou.
Umělé osvětlení dokáže ovlivňovat hladiny hormonů v těle způsobem, který nakonec může vyvolat problémy se spánkem. A protože to spolu všechno souvisí, mohou potíže se spánkem vést ke kognitivním poruchám. Špatné spánkové návyky jsou zmiňovány i souvislosti s řadou jiných zdravotních potíží, jako je obezita a další chronická onemocnění. Pokud tedy chcete být co nejzdravější, musíte především upravit svou expozici světlu. Jedině tak si totiž můžete upravit spánkový režim.
Budete-li věnovat pozornost tomu, jak jste v různých denních dobách vystaveni světlu, dokážete synchronizovat své vnitřní hodiny a zlepšit svůj spánkový rytmus. Je tedy důležité, abyste upravili svou expozici světlu a také abyste chodili spát a budili se ve správnou dobu.
Mějte na paměti, že právě během spánku se vaše tělo zotavuje, tvoří svalovou hmotu a spaluje tuky. A to je další důvod, proč byste si měli dopřávat dostatek spánku. Chcete-li být štíhlí a fit a mít co nejzdravější mozek…, spěte! To platí dvojnásob, pokud se usilovně snažíte dostat do formy pravidelným cvičením a zdravým stravováním. Když totiž dostatečně nespíte, může všechno vaše úsilí přijít vniveč. Možná si to úplně neuvědomujete, ale spánek patří k nejlepším způsobům, jak fyzicky i mentálně urychlit proces, který vás dovede ke kýženým výsledkům.
Hericenony a Glutathion, přírodní látky prospěšné pro mozek
Hericium – Lví hříva - houba, která zlepšuje paměť a náladu
Ing. Zdeněk Rozehnal
Kvalitu spánku vám může zlepšit užívání Hericia nejlépe v kombinaci s se spórovým práške m z Duanw oo d Re d Reishi, přičemž Hericium dokáže zmenšovat beta-amyloidové plaky v mozku.
Houby obsahují širokou škálu potenciálně léčivých sloučenin. Tím je známá řada hub, například pečárka dvouvýtrusá (portobello), lesklokorka lesklá (reishi), housenice čínská (cordyceps) nebo sibiřská čaga. Ale Heric ium neboli lví hříva si díky svým pozoruhodným neuroregenerativním vlastnostem vysloužil zvláštní pozornost výzkumníků.
Korálovec není houba klasického vzhledu s kloboukem a třeněm. Má kulovitý tvar a místo obvyklejších lupenů se vyznačuje kaskádovitě uspořádanými zubovitými ostny, ze kterých se uvolňují bílé výtrusy. Korálovec ježatý má v různých jazycích i další běžná jména, například lví hříva, ovčí hlava, medvědí hlava či japonský název yamabushitake.
Hericium – neuroprotektivní účinky
Korálovec ježatý je v rostoucí míře zkoumán kvůli svým neuroprotektivním účinkům. Zatím byly v této houbě objeveny dvě nové třídy nervových růstových faktorů (NGF), tedy molekul, které stimulují diferenciaci a remyelinizaci neuronů. Jde o deriváty cyathanu označované jako „hericenony“ a „erinaciny“. Podle měření, může být obsah těchto sloučenin v různých kmenech houby dosti odlišný.
Od roku 1991, kdy Dr. Kawagishi ve vzorcích z Japonska poprvé zjistil faktory NGF, bylo publikováno více než deset studií o neuroregenerativních vlastnostech korálovce ježatého. Od tohoto původního objevu se prostřednictvím zkoušek in vitro a in vivo potvrdilo, že hericenony a erinaciny stimulují regeneraci nervové tkáně. Malou klinickou studii v roce 2009 zveřejnili výzkumníci ze společnosti Hokuto Corporation a Ústřední a neurochirurgické nemocnice v Isogu. Podávání korálovce ježatého 30 ja ponským pacientům s mírnou kognitivní poruchou těmto subjektům významně prospívalo po celou dobu, kdy houbu užívaly:
„Subjektům ve skupině která užívala hericium byly po dobu 16 týdnů třikrát denně podávány čtyři 250miligramové tablety obsahující 96 procent prášku z usušené houby hericium. Po ukončení užívání byly subjekty pozorovány další čtyři týdny. V osmém, dvanáctém a šestnáctém týdnu studie vykázala skupina, která užívala hericium ve srovnání se skupinou užívající placebo významné zlepšení výsledků na škále kognitivních funkcí. Výsledky skupiny s hericiem se zlepšovaly úměrně délce podávání přípravku. Ve čtvrtém týdnu po skončení 16 týdnů užívání se ovšem výsledky významně zhoršily.“ (Mori, 2009)
Hericium – Alzheimerova nemoc
V nedávné době byl proveden experiment s cílem posoudit účinky korálovce ježatého na tvorbu amyloidových plaků typu, který pozorujeme u pacientů s Alzheimerovou nemocí. V jeho rámci byly myši, kterým byly předtím injekčně podány neurotoxické peptidy, testovány ve standardním trojramenném bludišti (Y-bludišti) pro zjišťování paměťových schopností. Myši krmené obvyklým způsobem přitom byly srovnávány s myšmi, jejichž strava byla doplněna korálovcem ježatým. Poté, co se v důsledku podání peptidů vytvořily plaky, ztratily myši schopnost zapamatovat si podobu bludiště. Když však byly myši se zhoršenou pamětí po dobu 23 dnů krmeny potravou obsahující pět procent sušeného korálovce ježatého, výsledky jejich testů v Y-bludišti se podstatně zlepšily. Zajímavé je, že se u nich obnovila ještě jiná kognitivní funkce, srovnatelná se zvědavostí, která se projevuje tím, že zvířata tráví více času zkoumáním nových objektů než objektů známých.
V mozku myší krmených houbou došlo k pozoruhodnému zmenšení beta-amyloidových plaků ve srovnání s myšmi, jejichž potrava houbu neobsahovala. Právě tvorbu amyloidových plaků považuje řada výzkumníků za hlavní morfologický biomarker spojený s Alzheimerovou nemocí. Plaky související s peptidem beta-amyloidem způsobují zánět mozkové tkáně, narušují normální přenos signálů mezi neurony a jsou projevem degenerace nervového systému.
Lékaři se dnes připravují na zvýšení počtu pacientů s Alzheimerovou nemocí a senilní demencí kvůli stárnutí generace narozené v době „baby boomu“. Křivka mortality spojené s Alzheimerovou nemocí roste rychleji než úmrtnost na mnoho jiných chorob. Prevence a léčba kognitivních poruch souvisejících s věkem se proto stává vysoce aktuálním předmětem výzkumu. Za posledních 10 let se počet úmrtí na Alzheimerovu nemoc zvýšil zhruba o 66 procent, zatímco počty úmrtí na jiná primární onemocnění se obvykle snižovaly.
Budete se cítit dobře
Vliv korálovce ježatého na nervové funkce může mít ještě další pozitivní aspekt – že se začnete cítit dobře. V rámci jiné malé klinické studie (n=30) vykazovaly ženy po menopauze, které konzumovaly sušenky obsahující korálovec, ve srovnání s kontrolní skupinou menší míru úzkosti a deprese a lepší schopnost soustředění (Nagano et al., 2010).
Nasvědčují tyto údaje pozitivním výsledkům? Určitě ano. A to je 100% extrakt ve vodě i alkoholu vícenásobně účinný
Podle tradiční čínské medicíny a soudobých výzkumů působí Hericium erinaceus příznivě u:
- demence a Alzheimerova nemoc – Hericium má příznivý vliv na pacienty se střední úrovní demence. Nízká úroveň NGF má vliv na vznik Alzheimerovy nemoci a poslední výzkumy ukazují, že Hericium má schopnost stimulovat syntézu NGF (nervový růstový faktor)
- Parkinsonova nemoc - při přítomnosti deprese společně s Cordycepsem
- roztroušená skleróza – Hericium podporuje tvorbu myelinu
- neuropatie – NGF hraje roli ve schopnosti vnímat bolest. Jeho nízká úroveň vede k senzorické neuropatii
- zrychluje regeneraci mozku například po mozkové mrtvici
- zlepšuje myelinizaci – zlepšuje proces myelinizace ve vyspělých myelinových vláknech a tím pomáhá při Skleróze multiplex
- pomáhá eliminovat spirochety v mozku při léčbě Lymské boreliózy
- poškození nervů – Hericium má schopnost regenerovat poškozené nervové buňky
- multirezistentní zlatý stafylokok (Methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus, MRSA)- studie prokazují jednoznačný pozitivní vliv Hericia při tomto obtížně léčitelném infekčním onemocnění
- gastritidy – tradiční funkce harmonizovat žaludek se využívá při chronických zánětech žaludku, zánětech tlustého střeva, při žaludečních vředech, při různých zažívacích obtížích
- nádorová onemocnění – jako většina medicinálních hub má díky velkému poměru polysacharidů protinádorové účinky zejména u nádorů žaludku, jícnu, tlustého střeva, jater a děložního krčku
- helicobacter pylori – podle posledních výzkumů může Hericium stimulovat imunitní funkce a ničit tento typ bakterie. Díky antioxidační funkci může snižovat zánět způsobený touto bakterií
- zmírnění úzkosti, vnitřního napětí, nespavosti
- užívá se u vyčerpanosti
- rozptyluje úzkost, zlepšuje náladu, zkvalitňuje spánek a pomáhá při depresi
- podle učení tradiční čínské medicíny pomáhá Hericium znovu získat rovnováhu lidského organismu, která byla narušena stresem a nezdravým životním stylem
Hericium erinaceus
nejúčinnější extrakt
90 kapslí á 500 mg
extrakt získán metodou dvojité extrakce
- v alkoholu i vodě
s Certifikátem
100% čistý extrakt, který neobsahuje plnidla ani konzervační látky
jsou použity rostlinné tobolky – vhodné i pro vegetariány a vegany
anglická farmaceutická kvalita
Dávkování: pro prevenci 1 - 2 kapsle denně minimálně 20 minut před a 30 minut po jídle. V případě vážných zdravotních problémů je doporučována denní dávka až 500 mg extraktu v této kvalitě na 10 kg Vaší hmotnosti. Extrakty z hub lze dle potřeby (zdravotního stavu) zkombinovat. Při vyšším množství doporučuji navýšit vitamín C.
Výrobce: Pharmacopea, Anglie
Ideální produkt nejen pro starší generaci
Poznámka: Ideální produkt nejen pro starší generaci, která má zpravidla již vyšší propustnost (je poškozena) hematoencefalické bariéry, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a pokud je hematoencefalická bariéra plně funkční umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví a úspěšně zamezuje prostupu různých patogenů. V opačném případě může být mozek napaden, přičemž extrakt z Hericia sehrává jeho ochranitelskou funkci.
ETIKETA NA PŘÍPRAVKU
GARANCE: 40% polysacharidů
REALITA: 41,6% polysacharidů
Ing. Jablonský CSc. v reportáži o účincích hub
Zkušenosti s extraktem z houby Hericium - Superionherbs
Jiri Pechacek – 11.11.2019
Vek 35let...po borelioze jsem mel silene unavy..a stavy jako panicke ataky...po cca 1 mesici uzivani reishy ..cordyceps a hericium ...narust nalady...energie..vetsi chut do zivota..brat budu urcite dlouhodobe..beru 2 kapsle od kazdeho rano na lacno...tesim se ze se bude telo dal zlepsovat a i psychika...za me po 1 mesici super posun o 100!.*
Jitka Váňová – 25.9.2019
Poděkování za Ganodermu a Hericium. Měla jsem velké problémy se spaním. Zkoušela jsem kde,co. Trochu mě pomáhaly bylinky. Spala jsem 4 hodiny a byla jsem ráda. Můj problém trvá 8 let. Čirou náhodou v lékárně mi doporučili Betaglukan. Hledala jsem dál, až jsem našla na internetu Superionherbs. Zavolala jsem tam a paní Růžičková mi po sdělení mých problémů poradila. Užívám Ganodermu a Hericium, ráno 1 na lačno, půl hodiny před jídlem, zapiju dostatečným množstvým vody a večer 1. (Hericium a Ganoderma). Spaní se mi začalo upravovat a od 23.9. jsem začala spát bez prášků na spaní, pomohla jsem si jenom Kozlímem. Spala jsem celou noc a to je zázrak. Hericium mi pomohlo na žaludek, už mě nebolí. Děkuju firmě, hlavně pracovnicím firmy, které pomáhají při výběru houbiček. Jsem za to moc vděčná. Preparáty užívám od 16.9.2019 S pozdravem Jitka Váňová*
Jana Říhová – 3.9.2019
45 let, užívání od 6/2018, na pooperační léčbu zhoubné nádoru děložního čípku, včetně 25x ozařování, 5x chemoterapii, výsledky stále ukázkové :), užívání dle návodu, použito několikrát opakovaně*
OVĚŘENÉ EXTRAKTY S CERTIFIKÁTY - SUPERIONHERBS
.
REISHI
extrakt
REISHI
spór
REISHI
triterpen max
CORDYCEPS
extrakt
AŠVAGANDA
extrakt
který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi
Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty
Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014
Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc
Buddha
Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech
Paracelsus
Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy
Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda
Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci
Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha
Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme
Dr.Vladimír Domen
Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života
Dr.René Dubos
Sami jsme tím nejlepším lékem
To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít
Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek
Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"
Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek
Prof.Dr.Hermann Boerhaave
JAREK NOHAVICA
v 02 Aréně
Pánbůh ztratil vliv...
Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?
Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.
Jak se uzdravit z Boreliózy, Chlamydiózy...
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
100% REISHI- houba mládí a zdravé dlou h ověkosti
CORDYCEPS - silná imunita a nárust energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protichůdné zprávy o Mamografu - PROČ?
Klouby - Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme?
Lékaři se uzdravili z Roztroušené sklerózy
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Úspěšná léčba cukrovky 2.typu úpravou stravy - film odvysílaný na BBC 2
Sandřina Ú sp ěšná léčba rakoviny
- osobní příběh
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Zkušenosti s Úspěšnou léčbou boreliózy, chlamydiózy...
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum
Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azytromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace) u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY
Z DUANWOOD RED REISHI
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
JAREK NOHAVICA
ZADEK JAK ŽOK
A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA
Jak platné v roce 2020
PROTESTSONG
V DLOUHÉM ZATMĚNÍ
Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT
(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)
Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky