12 skvělých způsobů, jak se zbavit nadýmání

 

 

 

 

 

 

Nadýmání

-Pixabay

Barbora Nová

Pravděpodobně jste někdy pocítili nadýmání, což je nepříjemný pocit zadržování plynů nebo zvýšeného tlaku ve střevech (1, 2).

Tento zažívací příznak může být také doprovázen zvětšením v pase, kterému se říká nafouknutí břicha (1, 3, 4, 5).

Nadýmání je velmi časté, vyskytuje se u 16-31% běžné populace. Naštěstí se většinou jedná o krátkodobý problém, který sám odezní, třeba vyvolaný velkým jídlem nebo potravinami produkujícími plyn (2).

Pro některé lidi je však nadýmání chronickým problémem, který způsobuje středně závažné až závažné příznaky a negativně ovlivňuje kvalitu života (2, 4).

Následuje 12 vědecky podložených způsobů, jak můžete nadýmání snížit nebo dokonce odstranit.

1. Zjistěte příčinu nadýmání

Mnoho lidí má pocit, že nadýmání je způsobeno nadbytkem plynů ve střevech. Plyny, jako je kyslík, oxid uhličitý, dusík a metan, se do střev dostávají polykáním vzduchu a kvašením potravin v tlustém střevě.

Zvýšené množství plynu ve střevech může způsobit zvýšené napětí a nadýmání. To může být způsobeno (1, 4,  5 ):

  • konzumací potravin, které obsahují sloučeniny, jež v tlustém střevě fermentují, jako je vláknina, cukerné alkoholy a FODMAP
  • potravinovou intolerancí, jako je intolerance laktózy nebo fruktózy
  • polykáním přebytečného vzduchu
  • zvýšeným množství tekutiny ve střevech
  • zácpou
  • nerovnováhou ve vašem střevním mikrobiomu neboli ekosystému bakterií žijících ve střevech

Studie však ukazují, že v množství plynů ve střevech lidí, kteří trpí nadýmáním, a těch, kteří nadýmáním netrpí, je často jen malý rozdíl (1, 6).

Nadýmání jako takové může být způsobeno zvýšeným vnímáním normálního množství plynů a napětí ve střevech, tzv. viscerální přecitlivělostí. S nadýmáním dále souvisí stres, úzkost, jídla s vysokým obsahem tuku, přibývání na váze a změny během menstruačního cyklu (5).

U některých lidí se tento stav objevuje také v důsledku svalových reflexů v břišní stěně a bránici (5, 7).

Ve vzácných případech může být nadýmání příznakem zdravotních problémů, jako jsou infekce, malabsorpční syndromy, střevní neprůchodnost, onemocnění jater nebo rakovina. Pokud máte chronické, neřešené nadýmání, je důležité vyhledat lékaře, který bude léčit příčinu (5).

Shrnutí:

  • Nadýmání je vyvoláno mnoha faktory souvisejícími se stravou a životním stylem, proto je nejlepší identifikovat příčinu, aby se příznaky zmírnily nebo odstranily.

2. Omezte potraviny, které nadýmání vyvolávají

Mnoho lidí pociťuje nadýmání po konzumaci určitých potravin, které obsahují velké množství nestravitelných nebo špatně stravitelných látek. Mezi tyto sloučeniny patří nerozpustná a rozpustná vláknina, cukerné alkoholy a cukry rafinóza a fruktóza (8, 9).

Při konzumaci potravin obsahujících tyto sloučeniny končí nestrávená vláknina a cukry v tlustém střevě, kde je bakterie fermentují, což vede ke zvýšené plynatosti (9, 10).

Mezi konkrétní potraviny, které mohou způsobovat nadýmání, patří (8, 11, 12, 13):

  • Zelenina: brokolice, květák, růžičková kapusta a zelí.
  • Ovoce: sušené švestky, jablka, hrušky a broskve.
  • Celozrnné produkty: pšenice, oves, pšeničné klíčky a pšeničné otruby.
  • Luštěniny: fazole, čočka, hrách a pečené fazole.
  • Cukerné alkoholy a umělá sladidla: xylitol, sorbitol a mannitol, které se nacházejí v umělých sladidlech a žvýkačkách bez cukru.
  • Nápoje: limonády a jiné sycené nápoje.

I když tyto potraviny mohou vést ke zvýšené plynatosti, ne každý se po jejich konzumaci cítí nadmutý. Vedení potravinového deníku vám může pomoci určit, které potraviny způsobují vaše příznaky, abyste nemuseli držet příliš omezující dietu (14).

Shrnutí:

  • Některé potraviny, jako jsou cukerné alkoholy, umělá sladidla, luštěniny a zelenina a ovoce s vysokým obsahem vlákniny, obsahují velké množství nestravitelných látek, které mohou vést k nadýmání. Omezení příjmu těchto potravin může tento stav zmírnit.

3. Zkontrolujte, zda nemáte intoleranci laktózy

Laktóza je cukr, který se nachází v mléce. Vaše tělo potřebuje ke štěpení laktózy enzym zvaný laktáza. Většina lidí však po dosažení dospělosti neprodukuje dostatek tohoto enzymu, který by laktózu štěpil. Výsledný stav se nazývá intolerance laktózy (15, 16, 17).

Tento stav způsobuje, že laktóza prochází střevem, přitahuje si více vody, až se dostane do tlustého střeva, kde je fermentována bakteriemi a uvolňuje se z ní plyn. To může vést k příznakům, jako je nadýmání, bolest žaludku, zvýšená plynatost a říhání (15).

Pokud máte podezření na intoleranci laktózy, může snížení příjmu mléčných výrobků pomoci odstranit příznaky nadýmání.

Je však důležité, abyste ve spolupráci s odborníkem vyloučili jiné příčiny, než provedete nějaké výrazné změny ve svém jídelníčku, protože mléčné výrobky jsou důležitým zdrojem klíčových živin, jako je vápník, vitamin D, hořčík, draslík, zinek, fosfor a bílkoviny (18, 19).

Některé mléčné potraviny naštěstí obsahují méně laktózy a mohou být lépe snášeny. Patří mezi ně řecký jogurt a zrající sýry (15, 18, 19, 20).

Navíc mnoho mléčných výrobků bez laktózy umožňuje využívat výhody mléčných výrobků bez příznaků intolerance laktózy.

Výborný je kefír z tibetské houby, protože tibetská houba se živí laktózou. Její darování a prodej najdete zde, včetně tibetských krystalů a kombuchy.

Shrnutí:

  • Intolerance laktózy je časté onemocnění, které způsobuje četné zažívací příznaky, včetně nadýmání. Pokud trpíte intolerancí laktózy, je nejlepší se mléčným výrobkům vyhnout nebo je omezit.

4. Podpořte pravidelné střevní návyky, abyste zmírnili zácpu

Zácpa postihuje asi 14% lidí na celém světě a způsobuje příznaky, jako je zřídkavá stolice, nadměrné namáhání při vyprazdňování, tvrdá stolice a nadýmání (21).

Může vést zejména k nadýmání, protože nestravitelné složky potravy zůstávají v tlustém střevě déle, a podléhají tak většímu kvašení bakteriemi (5).

Příznaky zácpy můžete často zlepšit (21, 22):

  • Zvýšením příjmu vlákniny. Zaměřte se na 18-30 gramů rozpustné i nerozpustné vlákniny denně z celozrnných výrobků, ovoce, zeleniny, ořechů a semen.
  • Pitím dostatečného množství tekutin. Pijte 1,5-2 litry vody a dalších tekutin denně.
  • Pravidelným cvičením. Chůze, běh, plavání nebo jízda na kole po dobu přibližně 30 minut každý den mohou pomoci udržet pravidelný pohyb střev.

Mějte na paměti, že možná budete muset opatrně zvýšit příjem rozpustné vlákniny, protože tento typ vlákniny v tlustém střevě kvasí a může přispívat k pocitu nadýmání (22).

Navíc příliš rychlé přidání vlákniny do jídelníčku může zhoršit zácpu, proto je důležité zvyšovat její příjem pomalu. Snažte se o příjem 25 gramů denně u žen a 38 gramů denně u mužů (23).

Zácpu lze zmírnit pomocí léků, některé typy, jako jsou objemová a osmotická projímadla, však mohou nadýmání ještě zhoršit, proto se o svých příznacích poraďte s lékařem, abyste zjistili, co je pro vás nejlepší (5).

Shrnutí:

  • Zácpa může způsobit nebo zhoršit příznaky nadýmání. Zvýšený příjem vlákniny a tekutin, stejně jako fyzická aktivita, jsou účinnou přírodní léčbou.

5. Vyzkoušejte dietu s nízkým obsahem FODMAP

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je běžné onemocnění zažívacího traktu, které se vyznačuje příznaky, jako jsou bolesti břicha, nepříjemné pocity, průjem a zácpa. Přibližně 66-90% lidí s IBS trpí také nadýmáním (2, 24).

Četné studie ukazují, že omezení určitých sacharidů nazývaných fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly (FODMAP) může u lidí s IBS snížit nadýmání a další příznaky (24, 25, 26, 27, 28).

Nejenže jsou FODMAPs špatně tráveny a fermentovány bakteriemi v tlustém střevě, ale také způsobují zadržování většího množství vody ve střevech (29).

Mezi potraviny s vysokým obsahem FODMAP patří (12, 8):

  • Obiloviny: pšenice a žito.
  • Mléčné výrobky: mléko, pudinky, jogurty a měkké sýry.
  • Ovoce: meloun, jablka, peckoviny, grapefruity, hrušky, mango, ovocné šťávy a sušené ovoce.
  • Zelenina: cibule, česnek, pórek, artyčok, chřest, hrách, čočka, houby, květák, cukrový hrášek a růžičková kapusta.
  • Ořechy: kešu a pistácie.
  • Ostatní: žvýkačky bez cukru a med.

Dieta s nízkým obsahem FODMAP je poměrně přísná po dobu několika týdnů, než se vyloučené potraviny postupně znovu zavádějí, aby se zjistilo, které potraviny můžete tolerovat a které ne (24, 30, 31).

Shrnutí:

  • FODMAPS jsou špatně stravitelné fermentovatelné sacharidy s krátkým řetězcem, které se nacházejí v široké škále potravin. Kvasí v tlustém střevě a produkují plyn. Dieta s nízkým obsahem FODMAP může zmírnit nadýmání u lidí s onemocněním trávicího traktu IBS.

6. Vyzkoušejte probiotické doplňky stravy

Probiotika jsou živé mikroorganismy, například bakterie, které při konzumaci přinášejí zdraví prospěšné účinky (32).

Lze je konzumovat ve formě speciálních preparátů nebo tablet, ale přirozeně se nacházejí také v některých potravinách, jako je jogurt, kefír z tibetské houby, kysané zelí, kimči, kombucha, miso a tempeh (33).

Některé studie potvrzují, že probiotika mohou pomáhat při zažívacích příznacích, jako je nadýmání, tím, že zvyšují počet a druhy bakterií ve střevech. To zase může snížit zánět a vaše povědomí o napětí a plynech ve střevech (5, 34).

Přesto se většina studií zaměřila na lidi s IBS. Nedávná analýza 35 studií na 3 452 lidech zjistila, že probiotika s více kmeny pomáhají snižovat nadýmání a další příznaky IBS (34).

Důkazy jsou však smíšené. Některé studie neprokázaly žádný účinek na nadýmání ve srovnání s dietními opatřeními. Úspěch může záviset na jednotlivci a také na typu použitých probiotických kmenů (5, 35, 36).

Pokud vyzkoušíte probiotika, vyberte si jeden typ a vydržte u něj alespoň 4 týdny, abyste zjistili, zda má pozitivní účinek (37).

Shrnutí:

  • Probiotika mohou zlepšit bakteriální prostředí ve střevech, což může působit proti nadýmání - zejména pokud trpíte IBS.

7. Jezte menší porce a omezte slané a tučné potraviny

Konzumace velkých objemů jídla může přispívat k nadýmání dvěma způsoby. Za prvé, velké porce mohou roztáhnout žaludek a vést k hromadění plynů a pevných látek podél střeva, což způsobuje pocit plnosti a nadýmání (5, 12).

Za druhé, pokud potraviny obsahují nestravitelné nebo špatně stravitelné sacharidy, čím více jich je v tlustém střevě, tím více plynů vaše tělo produkuje (5).

Navíc bylo zjištěno, že vysoký příjem soli přispívá k zadržování vody ve střevech a k pocitům nadýmání (38, 39).

A konečně vysoké množství tuků ve střevech může zadržovat plyny a zvyšovat pocit nadýmání. To může být důvod, proč lidé často uvádějí pocit nadýmání po tučných jídlech (5).

Snížení velikosti porcí a omezení příjmu potravin s vysokým obsahem soli a tuků, jako jsou smažená jídla, jídla z rychlého občerstvení, chipsy, čokoláda a cukrovinky, může pomoci snížit příznaky nadýmání.

Shrnutí:

  • Velká jídla a potraviny s vysokým obsahem soli nebo tuku mohou přispívat k nadýmání tím, že zvyšují produkci a zadržování plynu a vody ve střevech. Omezení velikosti porcí a příjmu potravin s vysokým obsahem soli a tuku může příznaky zmírnit.

8. Vyzkoušejte mátový olej

Máta peprná má dlouhou historii jako pomocný prostředek při trávení (40, 41).

Bylo zjištěno, že ve formě doplňků stravy zmírňuje příznaky nadýmání a plynatosti u lidí s IBS (3, 42, 43).

Ve čtyřtýdenní studii u 72 osob s IBS vedlo užívání 180 mg kapslí s mátovým olejem - které byly určeny k trvalému uvolňování ve střevě - 3x denně k výraznému zlepšení těchto příznaků (40).

Výzkum mátového oleje při nadýmání je však velmi omezený. Je zapotřebí dalších studií a pozitivní výsledky mohou záviset na konkrétních přípravcích (42, 44).

Shrnutí:

  • Některé důkazy naznačují, že mátový olej bojuje proti nadýmání a plynatosti u lidí s IBS, ale je třeba provést další výzkum.

9. Vyvarujte se polykání příliš velkého množství vzduchu

Polykání nadměrného množství vzduchu, tzv. aerofagie, je možnou příčinou nadýmání, zejména u lidí se střevními poruchami, jako je IBS (5).

Polykání nadměrného množství vzduchu však spíše způsobuje říhání než nadýmání, protože spolykaný plyn je rychle odstraněn nebo vstřebán (5).

Přesto můžete množství přebytečného vzduchu ve střevech omezit tím, že se mu budete vyhýbat (12):

  • příliš rychlému jídlu
  • žvýkání žvýkačky
  • pití sycených nápojů

Shrnutí:

  • Vyhýbání se rychlému jídlu, žvýkání žvýkaček a syceným nápojům může snížit nadýmání a říhání tím, že sníží množství plynu ve střevech.

10. Pravidelně provádějte lehké cvičení

Cvičení může snížit nadýmání, protože pomáhá odstraňovat plyn ze střev (5, 45).

Kromě toho bylo zjištěno, že lehké cvičení pomáhá snižovat pocity nadýmání a plnosti v žaludku, které se objevují po jídle (45).

Jedna studie na 94 lidech zjistila, že 10-15minutová procházka po jídle zlepšila pocit nadýmání ve větší míře než léky (45).

Jiné studie zahrnující osoby s IBS spojují aktivity, jako je chůze a jízda na kole, s dlouhodobým zlepšením příznaků, včetně nadýmání (46).

Cvičení navíc může pomoci při psychických příznacích, jako je stres, únava a deprese, které samy o sobě souvisejí s trávicími příznaky prostřednictvím interakcí mezi mozkem a střevy (46).

Cvičení nabízí řadu dalších výhod, včetně udržování hmotnosti, a lze je snadno začlenit do každodenní rutiny.

Shrnutí:

  • Lehké cvičení, jako je chůze nebo jízda na kole, může pomoci vyčistit střeva a žaludek od plynů, a tím snížit nadýmání.

11. Vyhněte se rychlému nárůstu hmotnosti

Rychlé přibývání na váze je spojeno s nadýmáním z několika důvodů. Zaprvé, nahromadění tuku v oblasti žaludku může omezit vaše střeva, zvýšit napětí a přispět k nadýmání. Kromě toho může mít tuk zánětlivé účinky a přispívat k přecitlivělosti vašich střev (5).

A konečně, nežádoucí nárůst hmotnosti může způsobit, že zaměříte pozornost na oblast břicha, což může zvýšit vaše vnímání nadýmání (5).

Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou a pociťujete nadýmání, může být prospěšné vyzkoušet některé zdravé strategie pro snížení hmotnosti - například cvičení a omezení velikosti porcí.

Shrnutí:

  • Rychlý nárůst hmotnosti může přispívat k nadýmání tím, že zvyšuje napětí ve střevech, zánět a psychické zaměření na oblast vašeho žaludku. Naopak snížení hmotnosti může pomoci tyto účinky zmírnit.

12. Procvičte si břišní svaly

Nedávný výzkum ukázal, že prožívání nadýmání a plynatosti u některých lidí je způsobeno abnormálním svalovým reflexem (7, 47).

Za normálních okolností se při jídle bránice zvedá a přední stěna žaludku se stahuje, aby vytvořila větší prostor, aniž by břicho vytlačila (7).

U některých lidí však dochází k opačnému jevu, kdy se přední stěna žaludku vysune a bránice klesne, což znamená, že je v něm méně místa (7).

Není jasné, proč k tomu dochází, ale lze to napravit pomocí biofeedbacku. Tato léčba spočívá ve správném tréninku břišních svalů a zároveň získávání vizuální zpětné vazby prostřednictvím elektrod, což nakonec vede k automatické korekci svalových kontrakcí (5, 48, 49).

V jedné studii, které se zúčastnilo 45 osob, vedlo několik tréninkových sezení biofeedbacku ke 40% snížení pocitu nafouknutí a ke zmenšení obvodu pasu o 2,5 cm (48).

Shrnutí:

  • Nadýmání může být u některých lidí způsobeno abnormálním svalovým reflexem. Biofeedback je terapie, která pomáhá tyto svaly přeučit na uvolnění a zmírnit příznaky nadýmání a plynatosti.

Závěr

Nadýmání je běžný stav způsobený celou řadou faktorů souvisejících se stravou, životním stylem a zdravotním stavem.

Udržování zdravé stravy a hmotnosti, podpora správných střevních návyků a pravidelné cvičení mohou pomoci zmírnit příznaky. Pokud je nadýmání způsobeno určitými potravinami ve vaší stravě, může pomoci vyhýbání se těmto potravinám nebo jejich vyloučení.

Pokud trpíte IBS, může vám pomoci dieta s nízkým obsahem FODMAP - a případně produkty, jako jsou probiotika nebo mátový olej.

Abyste se ujistili, že jsou splněny vaše nutriční potřeby, a určili další možné příčiny a způsoby léčby, je nejlepší při provádění významných změn ve vašem jídelníčku spolupracovat s registrovaným dietologem, gastroenterologem nebo jiným odborníkem.

CHRAŇTE SI HEMATOENCEFALICKOU BARIÉRU

8 bylinných čajů, které pomáhají snižovat nadýmání

 

 

 

 

 

 

Máta peprná

- Pixabay

Barbora Nová

Pokud se vaše břicho někdy cítí nafouklé a nepříjemné, nejste sami. Nadýmáním trpí až 30 % lidí (1).

Nadýmání může vyvolat mnoho faktorů - nahromadění plynů ve střevech, nevyvážené střevní bakterie, vředy, zácpa a parazitární infekce, včetně potravinové intolerance (1, 2, 3, 4).

Lidé tradičně používají přírodní prostředky, včetně bylinných čajů, aby si ulevili od nadýmání. Studie ukazují, že některé bylinné čaje mohou pomoci zmírnit tento nepříjemný stav (5).

Následujeje 8 bylinných čajů, které pomáhají snižovat nadýmání.

1. Máta peprná

V tradiční medicíně je máta peprná (Mentha piperita) všeobecně známá tím, že pomáhá zklidnit zažívací problémy. Má chladivou, osvěžující chuť (6, 7).

Studie v laboratoři a na zvířatech prokazují, že rostlinné sloučeniny zvané flavonoidy, které se v mátě peprné nacházejí, mohou inhibovat aktivitu žírných buněk. To jsou buňky imunitního systému, které se hojně vyskytují ve střevech a někdy přispívají k nadýmání (7, 8).

Studie na zvířatech také ukazují, že máta peprná uvolňuje střeva, což může zmírnit střevní křeče - a také nadýmání a bolest, které je mohou doprovázet (7).

Kapsle s mátovým olejem také mohou zmírnit bolesti břicha, nadýmání a další zažívací příznaky (9).

Jedna studie zjistila, že jeden čajový sáček dodává šestkrát více mátového oleje než kapsle z listů máty peprné. Mátový čaj tedy může být poměrně účinný (10).

Můžete si koupit buď jednosložkový mátový čaj nebo ho najít v čajových směsích určených pro žaludeční pohodu.

Čaj připravíte tak, že do 1 šálku (240 ml) převařené vody přidáte buď 1 polévkovou lžíci (1,5 g) sušených listů máty peprné, případně 1 čajový sáček nebo 3 polévkové lžíce (17 g) čerstvých listů máty peprné. Před scezením nechte 10 minut louhovat.

Shrnutí:

  • Laboratorní studie a studie na zvířatech a lidech prokazují, že flavonoidy v mátě peprné mohou účinně zmírňovat nadýmání.

2. Meduňka lékařská

Meduňkový čaj (Melissa officinalis) má citronovou vůni a chuť - spolu s nádechem máty, protože rostlina patří do čeledi mátovitých.

Evropská agentura pro léčivé přípravky uvádí, že čaj z meduňky může na základě svého tradičního používání zmírňovat mírné zažívací potíže, včetně nadýmání a plynatosti (11, 12).

Meduňka je klíčovou složkou přípravku Iberogast, tekutého doplňku stravy na trávení, který obsahuje devět různých bylinných extraktů a je k dostání v Severní Americe, Evropě a dalších regionech a také online. Podle několika studií na lidech může tento přípravek snižovat bolesti břicha, zácpu a další zažívací příznaky (13, 14, 15, 16).

Čaj připravíte tak, že 1 polévkovou lžíci (3 g) sušených listů meduňky - nebo 1 čajový sáček - louhujete 10 minut v 1 šálku (240 ml) převařené vody.

Shrnutí:

  • Tradičně se meduňka se používá při nadýmání a plynatosti. Meduňka lékařská je také jednou z devíti bylin v tekutém doplňku stravy Iberogast, který se ukázal jako účinný při zažívacích potížích.

3. Pelyněk

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je zelená listnatá bylina, ze které se připravuje hořký čaj. Je to získaná chuť, ale chuť můžete zjemnit citronovou šťávou a medem. Díky své hořkosti se pelyněk někdy používá do hořkých přípravků na trávení. Jedná se o doplňky stravy vyrobené z hořkých bylin a koření, které mohou podpořit trávení (17).

Studie na lidech ukazují, že 1gramové kapsle sušeného pelyňku mohou zabránit nebo zmírnit zažívací potíže nebo nepříjemné pocity v horní části břicha. Tato bylina podporuje uvolňování trávicích šťáv, což může pomoci optimalizovat zdravé trávení a snížit nadýmání (17).

Studie na zvířatech a v laboratoři uvádějí, že pelyněk může také hubit parazity, kteří mohou být viníkem nadýmání (18).

K přípravě čaje použijte 1 čajovou lžičku (1,5 g) sušené byliny na šálek (240 ml) převařené vody a louhujte 5 minut.

Pelyněk by se neměl používat v těhotenství, protože obsahuje thujon, sloučeninu, která může způsobit děložní kontrakce (17).

Shrnutí:

  • Čaj z pelyňku může stimulovat uvolňování trávicích šťáv, což může pomoci zmírnit nadýmání a zvýšit chuť k jídlu.

4. Zázvor

Zázvorový čaj se vyrábí ze silných kořenů rostliny Zingiber officinale a již od starověku se používá při žaludečních potížích (19).

Studie na lidech ukazují, že užívání 1-1,5 gramu zázvorových kapslí denně v rozdělených dávkách může zmírnit nevolnost (20).

Doplňky stravy se zázvorem navíc mohou urychlit vyprazdňování žaludku, zmírnit zažívací potíže a omezit střevní křeče, nadýmání a plynatost (19, 21).

Prospěšné sloučeniny zázvoru - jako jsou gingeroly - jsou přítomny také v jeho čaji (22).

K přípravě čaje použijte 1/4-1/2 čajové lžičky (0,5-1,0 g) hrubě práškového sušeného kořene zázvoru (nebo 1 čajový sáček) na šálek (240 ml) převařené vody. Nechte louhovat 5 minut. Případně použijte 1 polévkovou lžíci (6 gramů) čerstvého, na plátky nakrájeného zázvoru na šálek (240 ml) vody a vařte 10 minut, poté sceďte.

Zázvorový čaj má pikantní chuť, kterou můžete zjemnit medem a citronem.

Shrnutí:

  • Studie potvrzují, že zázvorové doplňky stravy mohou zmírnit nevolnost, nadýmání a plynatost. Zázvorový čaj může nabídnout podobné účinky, ale je třeba provést studie na lidech.

5. Fenykl

Semena fenyklu (Foeniculum vulgare) se používají k přípravě čaje a chutnají podobně jako lékořice. Fenykl se tradičně používá při poruchách trávení, včetně bolesti břicha, nadýmání, plynatosti a zácpy (23).

U potkanů pomáhala léčba extraktem z fenyklu chránit před vředy. Prevence vředů může snížit riziko nadýmání (3, 24).

Dalším faktorem, který přispívá k některým případům nadýmání, je zácpa. Proto uvolnění pomalých střev - jeden z možných zdravotních účinků fenyklu - může nadýmání také vyřešit (1).

Když obyvatelé pečovatelských domů s chronickou zácpou pili denně 1 porci bylinné čajové směsi vyrobené ze semen fenyklu, měli během 28 dnů v průměru o 4 stolice více než ti, kteří pili placebo (25).

Pokud nechcete používat čajové sáčky, můžete si koupit fenyklová semínka a rozdrtit je na čaj. Odměřte 1-2 čajové lžičky (2-5 g) semen na šálek (240 ml) převařené vody. Nechte louhovat 10-15 minut.

Shrnutí:

  • Fenyklový čaj může chránit před faktory, které zvyšují nadýmání, včetně zácpy a vředů.

6. Kořen hořce

Kořen hořce pochází z rostliny Gentiana lutea, která nese žluté květy a má silné kořeny. Čaj může zpočátku chutnat sladce, ale poté následuje hořká chuť. Někteří lidé ho raději míchají s heřmánkovým čajem a medem.

Tradičně se kořen hořce používá v léčivých přípravcích a bylinných čajích připravovaných na podporu při nadýmání, plynatosti a dalších zažívacích potížích (26).

Kromě toho se extrakt z kořene hořce používá v hořkých listech na trávení. Hořec obsahuje hořké rostlinné sloučeniny - včetně iridoidů a flavonoidů -, které stimulují uvolňování trávicích šťáv a žluči a pomáhají trávit potravu, což má vliv na zmírnění nadýmání (17, 27, 28).

Nedoporučuje se, pokud máte žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, protože může zvýšit kyselost žaludku. (28).

K přípravě čaje použijte 1/4-1/2 čajové lžičky (1-2 g) sušeného kořene hořce na šálek (240 ml) převařené vody. Nechte 10 minut louhovat.

Shrnutí:

  • Kořen hořce obsahuje hořké rostlinné sloučeniny, které mohou podpořit dobré trávení a zmírnit nadýmání a plynatost.

7. Heřmánek

Heřmánek pravý (Chamomillae romanae) patří do čeledi sedmikráskovitých. Malé bílé květy této byliny vypadají jako miniaturní sedmikrásky. V tradiční medicíně se heřmánek používá k léčbě zažívacích potíží, plynatosti, průjmu, nevolnosti, zvracení a vředů (29, 30).

Studie na zvířatech a v laboratoři potvrzují, že heřmánek může zabránit bakteriálním infekcím způsobené bakterií Helicobacter pylori, které jsou příčinou žaludečních a dvanácterníkových vředů a souvisejí s nadýmáním (30, 31).

Heřmánek je také jednou z bylin v tekutém doplňku stravy Iberogast, který prokazatelně pomáhá snižovat bolesti břicha a žaludeční vředy (14, 32).

Nejvíce prospěšných složek obsahují květy heřmánku, včetně flavonoidů. Prohlédněte si sušený čaj, abyste se ujistili, že je vyroben z květních hlávek, a ne z listů a stonků (31, 33).

Tento příjemný, mírně nasládlý čaj připravíte tak, že 240 ml převařené vody zalijete 1 polévkovou lžící (2-3 g) sušeného heřmánku nebo 1 čajový sáček a necháte 10 minut louhovat.

Shrnutí:

  • V tradiční medicíně, se heřmánek používá při zažívacích potížích, plynatosti a nevolnosti. Studie prokazují, že bylina může bojovat proti vředům a bolestem břicha.

 8. Kořen anděliky lékařské

Tento čaj se připravuje z kořenů rostliny Angelica archangelica, která patří do čeledi celerovitých. Bylina má hořkou chuť, ale chutná lépe, když se louhuje společně s meduňkou.

Extrakt z kořene anděliky lékařské se používá v přípravku Iberogast a dalších bylinných přípravcích na trávení. Hořké složky byliny mohou stimulovat trávicí šťávy a podporovat tak zdravé trávení (34).

Výzkumy na zvířatech a v laboratoři navíc uvádějí, že kořen anděliky může zmírnit zácpu, která může být také viníkem nadýmání (34, 35).

Některé zdroje uvádějí, že kořen anděliky lékařské by se neměl užívat během těhotenství, protože není dostatek informací o jeho bezpečnosti. Před použitím jakékoliv byliny v těhotenství nebo během kojení byste se měla vždy poradit s odborníkem, abyste si zajistila správnou péči (35).

Typická porce čaje z anděliky lékařské je 1 čajová lžička (2,5 g) sušeného kořene na šálek (240 ml) převařené vody. Nechte louhovat 5 minut.

Shrnutí:

  • Kořen anděliky lékařské obsahuje hořké sloučeniny, které mohou stimulovat uvolňování trávicích šťáv a tím pomoci při nadýmání.

Závěr

Podle tradiční přírodní medicíny může několik druhů bylinných čajů snižovat nadýmání břicha a zmírňovat zažívací potíže.

Například máta peprná, meduňka a pelyněk se používají v přípravcích na trávení, které prokázaly účinky proti nadýmání. 

Bylinné čaje jsou jednoduchým přírodním prostředkem, který můžete vyzkoušet při nadýmání a dalších zažívacích potížích.

V tlustém střevu můžete mít mnoho toxického odpadu, aneb tlusté střevo je vstupní branou ke zdraví nebo nemoci


Tlusté střevo má být vitální součástí zdravého a dobře fungujícího těla. Hraje nezastupitelnou úlohu při trávení ve vašem imunitním systému a při udržování rovnováhy tekutin v těle. Je jen jednou částí trávícího systému, který začíná u slepého střeva a končí v oblasti konečníku.

Pokud tlusté střevo špatně pracuje, zadržuje v sobě odpadové látky delší dobu, což pro vás není ku prospěchu, právě naopak. Výsledkem je, že tento toxický odpad se přes jeho stěnu vstřebává do krevního oběhu a následně dělá v těle problém.

Znaky zdravého a nemocného tlustého střeva

Zdravému střevu trvá méně než 24 hodin přesunout potravu celou svojí délkou. Avšak v důsledku "moderních" stravovacích zvyklostí (v konzumovaných potravinách chybí enzymy, vláknina a živiny) se tranzitní čas navyšuje až na 70 hodin.

Výsledkem je toxické střevo, které může obsahovat 8 kg tohoto odpadu a v etrémních případech dokonce i 13 kg. Nejběžnějším projevem toxického střeva je zácpa, která nastává v případě pomalého přesunu odpadové hmoty, jehož následkem je nepravidelné a bolestivé vyprazdňování a vznik hemoroidů a krví ve stolici.

Symptomy toxického tlustého střeva:

  • trávicí problémy - zácpa, nadýmání, průjem, větry, nedostatečné trávení potravy, bolesti žaludku
  • celkové zdraví - bolesti kloubů a svalů
  • psychické problémy - deprese, únava, úzkost, zamlžené myšlení, změny nálad, výpadky paměti
  • imunita - slabá iminuta, opakující se infekce močových cest, vyrážky na pokožce

Důležitost pravidelného pročišťování tlustého střeva

Dr. Bernard Jensen je jeden z pionýrů, kteří používají pročišťování střev ke zvyšování kvality lidského života.

Ve své knize popisuje důležitost tohoto pročišťování:

  • těžké nánosy ve střevu postupně hrubnou a stávají se živnou půdou pro hnilobné procesy
  • cévní kapiláry, které se nachází ve střevě, začnou následně propuštět hnilobné toxiny, jedy a jiné zbytky přes stěnu střeva do krve
  • následně jsou všechny tělesné orgány a tkáně těmito látkami zamořené. A tím začíná skutečná "auto-intoxikace" na fyziologické úrovni
  • tato akumulace nánosů v tlustém střevu může mít dokonce konzistenci jako pneumatika nákladního auta, je tvrdá a černá

Recept na nejjednodušší domácí čistič tlustého střeva

Tato kúra byla vyvinuta v roce 1940 alternativním lékařem Stanley Burroughsem a publikoval ji v roce 1976 ve své knize The Masters Cleanser.

Ingredience pro jednu dávku:

  • 2 polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy (cca půl citronu)
  • 2 polévkové lžíce javorového sirupu (čistý, nepřichucený)
  • 1/10 čajové lžičky práškového kajenského nebo chili koření
  • 3 dcl vody

Postup přípravy a užívání

Všechny suroviny společně dobře rozmixujte. Nápoj pijte 5 až 8 krát denně po 3 dcl (tedy 1,5 až 2,4 litru za den) po dobu minimálně 10 dní. K tomu můžete doplnit i užívání esenciálních olejů (pokud nechcete, nemusíte)

Nicméně esenciální oleje podporují detoxikační proces a zároveň zvyšují absorbci ostatních živin a minerálů, aby si tělo opět vytvořilo rovnováhu. Používejte jen esenciální oleje terapeutické kvality, u nichž se látky lehce vstřebávají na bněčné úrovni.

Návod na doplňkový nápoj

V 2,5 dcl vody rozmíchejte šťávu z jednoho citronu, 10 kapek citronového esenciální oleje a 10 kapek mátového esenciálního oleje. Vypijte jej 1 krát denně po určitou dobu.

Zdroj: You Have About 20 Pounds Of Poison In Your Colon. Here is What You Can Do

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 29 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života