Standardní verze

Způsobuje nebo snižuje česnek vysoký krevní tlak?

Ing. Zdeněk Rozehnal

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, je stav, který postihuje přibližně jednoho ze tří dospělých v západních zemích. Často se objevuje bez příznaků, přesto významně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody (1).

Chemické léky na snížení krevního tlaku často způsobují řadu nepříjemných vedlejších účinků, což pomáhá vysvětlit rostoucí zájem o potenciálně účinné přírodní léky, jako je česnek.

Naprostá většina lidí nemá s Covidem-19 zdravotní problémy, na druhé straně jsou to především ti, kteří mají souběh obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku a užívání chemických léků.

Tento článek pojednává o tom, zda je česnek bezpečný a efektivní způsob, jak přirozeně snížit váš krevní tlak, a pokud ano, jaké formy jsou nejúčinnější.

Jaký je účinek česneku na krevní tlak?

Česnek (Allium sativum) je zelenina, která se odpradávna používá jako přírodní prostředek ke snížení krevního tlaku (2).

Nedávný výzkum potvrzuje, že to může být z dobrého důvodu, protože česnek se jeví jako velmi účinný prostředek proti vysokému krevnímu tlaku. Některé studie uvádějí, že je stejně účinný jako standardní léky na snížení krevního tlaku - s mnohem menším počtem vedlejších účinků (3).

Jeden přehled randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) - zlatého standardu ve výzkumu - uvádí, že česnekové doplňky stravy mohou snížit systolický a diastolický krevní tlak (horní a dolní počet naměřených hodnot) o 6,7, respektive 4,8 mmHg, bez závažných vedlejších účinků.

Studie obsažené v tomto přehledu poskytly účastníkům 188–2 400 mg česnekového prášku nebo česnekových extraktů denně a trvaly 8–12 týdnů (4).

Několik dalších nedávných recenzí tyto výsledky podporuje, přičemž mnoho z nich uvádí snížení krevního tlaku v rozmezí od 2,5–11,2 mm Hg po užívání 600–2 400 mg česnekového prášku denně po dobu 8–24 týdnů (3, 5, 6).

Je pozoruhodné, že ačkoli se účinky česneku na snížení krevního tlaku jeví jako univerzální, potvrzuje se, že jsou největší u lidí se zvýšeným krevním tlakem, ve srovnání s těmi, kteří mají krevní tlak v normálním rozmezí (5).

Shrnutí

 • Česnek může pomoci snížit hladinu systolického a diastolického krevního tlaku až o 11,2 mm Hg. V některých případech mohou doplňky stravy z česneku fungovat stejně účinně jako standardní léky na snížení krevního tlaku s mnohem menším počtem vedlejších účinků.

Jak to funguje?

Předpokládá se, že allicin, hlavní účinná látka v česneku, je do značné míry zodpovědná za vlastnosti česneku snižující krevní tlak.

Výzkum potvrzuje, že alicin může bránit produkci angiotensinu II, sloučeniny odpovědné za zvýšení krevního tlaku tím, že způsobí zúžení nebo kontrakci cév (1, 2).

Zabráněním tvorby angiotensinu II účinky alicinu usnadňuje volný průtok krve a snižují krevní tlak.

Předpokládá se také, že allicin také zvyšuje produkci nebo dostupnost sirovodíku a oxidu dusnatého, dvou sloučenin rozhodujících pro regulaci hladin krevního tlaku (1, 7).

Odborníci se navíc domnívají, že protizánětlivé a antioxidační vlastnosti česneku mohou dále přispívat ke schopnosti česneku snižovat nebo zabraňovat zvýšení hladiny krevního tlaku (1, 2, 7).

Shrnutí

 • Česnek může pomoci snížit krevní tlak tím, že zabrání produkci angiotensinu II, zvýší dostupnost oxidu dusnatého nebo zvýší produkci sirovodíku. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti mohou také dále pomoci.

Bezpečnost

Česnek se používá k prevenci a léčbě nemocí již více než 5 000 let, s několika hlášeními o vedlejších účincích (1).

V současnosti většina studií potvrzuje, že česnekové doplňky stravy jsou velmi bezpečné. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří česnekový dech, chuť nebo tělesný pach.

Žaludeční nevolnost, plynatost, reflux nebo bolesti břicha jsou také poněkud běžné, ale tyto vedelejší účinky obvykle zůstávají malé (6).

Mezi další nežádoucí účinky patří přecitlivělost, bolesti hlavy, sucho v ústech, kašel, návaly horka, vředy v ústech a ospalost, ale ty jsou považovány za vzácné (6).

Nežádoucí účinky se zdají být nejčastější při konzumaci velkého množství česneku a méně časté při použití doplňků stravy formou česnekové sušiny nebo česnekových extraktů (1).

Velký příjem česneku, ať už prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy, může interagovat s určitými léky, jako jsou především léky používané k ředění krve. Pokud v současné době užíváte léky, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, než drasticky zvýšíte příjem česneku (8).

Shrnutí

 • Česnek je obecně považován za bezpečný. Nežádoucí účinky se zdají být malé nebo vzácné a mohou se s největší pravděpodobností vyskytnout při konzumaci syrového česneku, spíše než při užívání česnekových extraktů nebo česnekové sušiny.

Efektivní dávky a formy

Zatím většina studií uvádějících účinky na snížení krevního tlaku poskytuje účastníkům následující formy a množství česneku (3, 4, 5, 6):

 • 188 mg česneku obsahujícího s vaječným žloutkem denně po dobu 12 týdnů
 • 400 mg syrového česneku denně po dobu 6 měsíců
 • 240–2 400 mg česnekových extraktů denně po dobu 2–23 týdnů
 • 600–2 400 mg česnekové sušiny denně po dobu 8–24 týdnů
 • 12,3 mg česnekového oleje denně po dobu 16 týdnů

Přestože u všech výše uvedených forem bylo pozorováno snížení krevního tlaku, tak některé studie potvrzují , že nejvýhodnější jsou česnekové extrakty (6).

V každém případě si promluvte se svým lékařem, než vyzkoušíte česnek jako lék na snížení krevního tlaku. Mohou vám pomoci zjistit nejlepší formu a nejúčinnější dávkování.

Shrnutí

 • Potvrzuje se, že syrový česnek, česnekový prášek, česnekové extrakty nebo česnekový olej snižují krevní tlak. Efektivní dávky se pohybují od 12,3–2 400 mg denně po dobu 2–24 týdnů, v závislosti na použité formě.

Další přírodní léky na krevní tlak

Kromě česneku patří další potenciálně účinné přírodní léky ke snížení krevního tlaku (2, 9, 10):

 • koenzym Q10
 • vitamín C
 • omega-3 s dlouhým řetězcem
 • ženšen
 • probiotika
 • kyselina lipoová
 • celozrné pečivo
 • draslík
 • vitamin E
 • polyfenoly
 • vanad

Mějte na paměti, že ačkoli použití mnoha z těchto doplňků k léčbě hypertenze je podporováno velkým množstvím důkazů, je vždy důležité poradit se s odborníkem.

Shrnutí

 • Existují i ​​jiné přírodní léky na snížení krevního tlaku. To znamená, že před přidáním několika doplňků stravy do vašeho jídla je vždy nejlepší se poradit se s odborníkem.

Závěr

Česnek je bezpečný a účinný přírodní prostředek ke snížení krevního tlaku.

Může být konzumován v různých formách, včetně syrového česneku, česnekového oleje, extraktů z česneku a česnekové sušiny.

Než jsou účinky patrné, jsou zapotřebí relativně velké a pravidelné dávky, ale toto léčivo se zdá být stejně účinné jako konvenční léky na krevní tlak s mnohem menším počtem vedlejších účinků. Proto může být použití česneku jako přírodního prostředku ke snížení krevního tlaku užitečné.

Před pravidelným přidáním česnekového doplňku do Vaší stravy si vždy promluvte se svým svým lékařem, pokud užíváte léky, především na snížení krevního tlaku nebo nejste v pohodovém zdravotním stavu.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

.

Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...
Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční čínské medicíně. V angličtině nazývá Turkey tail což znamená – krocaní ocas,...
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...
Kurkumin a trávicí systém Pokud bychom měli vyjmenovat pouze jedinou oblast, která v současnosti vyžaduje největší pozornost, pak by to určitě byl nemocný trávicí systém. Tato „vstupní brána k našemu...
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungly někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

 

BORELIÓZA, CHLAMYDIE... ÚNAVOVÝ SYNDROM

PŘÍRODNÍ POSTUP K UZDRAVENÍ

zde

REISHI

extrakt

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

 

REISHI

spór

100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

REISHI

triterpen max

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

 

CORDYCEPS

extrakt

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

AŠVAGANDA

extrakt

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

HERICIUM

extrakt

k

 

ETICKÝ KODEX

 České lékařské komory,  

který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi

 

Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty

Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014

 

Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc

Buddha

 
 

Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech

Paracelsus

 
 

Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda

Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci

Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha

 
 

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme

Dr.Vladimír Domen

 

 

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života

Dr.René Dubos

 

 

Sami jsme tím nejlepším lékem

To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít

Prof.dr.Kurt Tepperwein

základy odkyselení organismu

 

 

Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek

Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"

 

 

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek

Prof.Dr.Hermann Boerhaave

 

JAREK NOHAVICA

v 02 Aréně

Pánbůh ztratil vliv...

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE.

 

Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky