Standardní verze

Ftaláty a PVC

Ing. Zdeněk Rozehnal

Co jsou ftaláty

Ftaláty jsou chemické látky představující skupinu látek používanou jako změkčovadla ve výrobě plastů. Klasickým příkladem je přeměna tuhého PVC na měkčí. V tomto případě představují ftaláty 30-51% hmotnostní podíl.

Ftaláty a PVC versus zdraví

Používané estery kyseliny ftalátové nejsou v PVC pevně chemicky vázané. Proto je vysoce pravděpodobná kontaminace vody, půdy i ovzduší díky uvolňování jejich nestabilních molekul. Oslabují imunitu, podporují rakovinu, ohrožují funkce mnohá orgánů - jater, plic, ledvin, mají negativní vliv na srážlivost krve a hormonální a reprodukční systém - přímo narušují plodnost, zvyšují riziko astmatu, alergií a mají vliv na hyperaktivitu dětí.

PVC okolí neohrožuje jen ftaláty, ale také kadmiem a olovem, použitých pro jeho stabilizaci. Při spalování PVC vznikají velmi jedovaté dioxiny.

Při pravidelné absorbci ftalátů hrozí mladým mužům menší penis, zdravotní problémy s varlaty, snížená kvalita semene. Všeobecně všem hrozí diabetes a obezita, protože ftaláty negativně působí na žlázy s vnitřní sekrecí a metabolismus. Metabolity ftalátů mají pozitivní vliv na nárůst tukových polštářů v oblasti břicha a na rezistenci těla vůči inzulínu.

Ftaláty a jejich vstřebávání:

 • potravinami a vodou: potraviny balené do PVC - ftaláty lépe pronikají do potravin obsahující tuky, zahradní hadice a vodovodní roury, které jsou vyrobeny z PVC
 • vdechováním: plícemi se ftaláty dostávají do krve. Zdroje: pláštěnky, plastové ubrusy, PVC lino, holínky, gelové erotické pomůcky, vnitřky některých automobilů
 • sliznicí: stykem se sliznicí jsou ftaláty přenášeny přímo do krve, hračky, gelové erotické pomůcky, zdravotnické pomůcky

60 až 90 % přijatých ftalátů se z těla vyloučí během 24 hodin, zbytek se kumuluje v těle v tukových tkáních, obdobně jako polychlorované bifenyly.

Značení PVC

Obal  vyrobený z PVC je nepovinně (podle aktuálního zákona o obalech) označen trojkou v trojúhelníčku ze šipek, podrobně níže.

Ftaláty a jejich bezpečná náhrada

Jsou to alternativní polymery, které jsou pružné. Příkladem je silikon, polyetylén, polypropylén, polyuretan...

Ftaláty a omezení používání

Omezení používání ftalátů by se vztahuje jen na úzkou skupinu osob - těhotné ženy, kojící matky a děti, což je u kojících matek polovičaté řešení. V posledním desetiletí se zvýšily ftaláty v mateřském mléce, především díky používání gelových erotických pomůcek ženami. Postižení muži ftaláty a dalšími chemickými látkami jsou v podstatě nahrazováni zase ftaláty.

Realita. V ČR se již v roce 2012 potýkalo s neplodností 20 až 30% párů, přičemž zcela bez problémů bylo pouhých 48 % mužů ve věku do 37 let. Celkově počet spermií u mladých mužů poklesl v průměru ze 60 na 15 tisíc v 1 ml ejakulátu. Pokud tento trend bude pokračovat, tak v roce 2060 bude počet spermií u mužů 0 (nula).

Ftaláty by měly být zakázány komplexně (nejenom alibisticky některé), protože neustále kolují potravním řetězcem jako kdysi DDT (také hlásali, že je neškodné) od plodin dále přes domácí zvířectvo a výrobky z PVC až ke člověku. Člověkem jsou dále vylučovány do odpadních vod a koloběh pokračuje. Problémem je, že až se ftaláty zakážou, tak budou kolovat další desetiletí jako je to v případě zakázaného DDT, které se v krvi objevuje dodnes. Takže se dá s jistotou očekávat zásadně snížená plodnost mužů oproti dnešku.

Ftaláty a nové poznatky

Lidé, kteří si nechají zabalit jídlo do PVC nebo polystyrenových obalů (jedná se o látku uvolňující karcinogeny, viz níže) mají další den průměrně o 35% více ftalátů v tělě. Prokázaly to analýzy moči těchto konzumentů.

Všeobecně stravování v řetězcích rychlého občerstvení nese sebou rizika. Mladí jedinci, kteří jedí v těchto zařízeních mají v těle o 55% více ftalátů, než jejich vstevníci, kteří jedí pouze doma.

Britský deník The Guardian zacitoval Ami Zotaovou z Univerzity George Washingtona ve Washingtonu DC:

„Ze studie vyplývá, že doma připravená strava většinou obsahuje méně ftalátů, což jsou látky způsobující zdravotní problémy. Naše zjištění ukazují, že stravování mimo domov může populaci ve značné míře vystavovat jejich zhoubnému působení".

Ftaláty lze najít i v parfémech a dalších kosmetických výrobcích, jako jsou mýdla a šampony, či v podlahových krytinách - třeba nejpoužívanější PVC lino.

Ftaláty a kosmetika

Úkolem ftalátů je hlavně zafixování syntetické parfemace. Proto si dejte si pozor na šampony, laky na vlasy, masážní oleje, parfémy, které obsahují umělou vůni. Nejvíce škodící ftaláty sice byly zakázány, ale další se používají a těžko se výrobcům prokazují. Dokonce vládne názor, že vzájemně kumulují a dokonce i s dalšími chemickými látkami, které jsou obsaženy v kosmetických výrobcích.

Takže se z výrobků pro krásu mohou lehce stát časované bomby toxicity

Stacy Malkanová v knize Doba jedová 3 uvádí, že při testování parfémů v USA, byly nebezpečné ftaláty obsažené ve všech testovaných parfémech.  Přitom ve složení nebyla o ftalátech ani zmínka.

Symboly na plastových lahvích. Jsou tyto láhve bezpečné nebo jedovaté?

Většina z vás určite kupuje nápoje v plastových lahvích. Používáme je i pro správnou hydrataci při pobytu v přírodě... Nicméně tyto plastové láhve mohou do obsahu tekutin vylučovat toxické látky. Tím mohou převážit výhody správného pitného režimu.

Jak zjistit jestli je plastová nádoba bezpečná? Jednoduše, ale málo kdo to ví.

Na spodku plastové nádoby je vylisován trojúhelník a v něm je zpravidla umístěno číslo

A na toto číslo, zpravidla s lupou se zaměřte. Konkrétní číslo znamená druh chemické látky, ze které je láhev vyrobená.

Co umístěná čísla znamenají?

1 - PET (polyetyléntereftalát)

Tyto láhve jsou určeny jen pro jedno použití. Důvodem je, že mohou uvolňovat do tekutiny těžké kovy jako například antimon (stibium). Dále mohou uvolňovat chemické substance, které narušují činnost vaší hormonální soustavy.

Při degradaci PET se uvolňuje acetaldehyd, který svým nasládlým zápachem může znehodnotit obsah PET lahví. Do nápojů se také může uvolňovat oxid antimonitý, který se používá při výrobě PET lahví jako katalyzátor.

Použití po recyklaci: fleecové mikiny, výplně bund, spacáků, apod.

2 - HDPE (polyetylén vysoké hustoty)

Jedná se o takzvaný "dobrý" plast.

Má ze všech používaných plastů nejnižší pravděpodobnost uvolňování škodlivých látek do tekutin, které se v něm uskladňují.

Použití po recyklaci: trubky.

3 - PVC (polyvinylchlorid)

Tyto láhve se nedoporučuje používat, protože mohou uvolňovat látky, které narušují činnost hormonů.

Použití po recyklaci: plastová okna, plastové stavební prvky, chemické látky (chlorovodík, uhlovodíky).

Jako odpad nepatří do kontejnerů pro plasty, ale do sběrných dvorů jako nebezpečný odpad.

4 - LDPE (polyetylén nízké hustoty)

Tento druh plastu je relativně bezpečný.

Při správném používání a mechanickém nenamáhání by z něj do nápojů neměli prosakovat škodlivé látky.

Často se používá při výrobě plastových tašek.

Použití po recyklaci: trubky.

5 - PP (polypropylén)

Jedná se také o relativně bezpečný plast.

Pokud se nevystavuje vyšším teplotám a mechanickému namahání, neměly by se do nápojů a jídel uvolňovat nežádoucí chemické látky.

V praxi se z něj většinou vyrábí například jogurtové kelímky a některé druhy láhví na tekutiny.

Použití po recyklaci: sáčky a tašky.

6 - PS (polystyrén)

Pozor, jedná se o látku uvolňující karcinogeny.

Polystyrén by se v žádném případě neměl používat pro uschovávání nápojů a jídel.

V případě přenosných chladniček, kde je polystyrén umístěn uvnitř, je nutné mít jídlo v nich spolehlivě oddělené od stěn.

Použití po recyklaci: izolace, stavební materiál.

7 - PC (polykarbonát)

Pro uskladňování potravin a vody je to nejhorší varianta, protože uvolňuje BPA (Bisfenol A).

Láhvím anebo jiným nádobám vyrobeným z polykarbonátu pro uskladnění nápojů a potravin se za každých okolností vyhněte. Je vhodný třeba k zastřešení bazénu.

Všeobecně platí

Nevystavujte plasty slunečním paprskům a vyšším teplotám. V opačném případě mohou zvýšeně uvolňovat škodlivé látky do nápojů a potravin. Zámým případem poškozování spotřebitele je kauza, kdy obchodní dům na Národní třídě v Praze uskladňoval na střeše svého obchodního domu přepravky s pramenitou vodou v PET lahvích.

Více:

Zdravá lahev® (český výrobek)

je unikátní nápojová lahev pro každodenní použití. Je vyrobena z materiálu vyvinutého speciálně pro lékařské a farmaceutické účely. Zdravá lahev® neobsahuje ftaláty, změkčovadla a bisfenol A, nepojímá pachy, netvoří se v ní plísně, je vhodná pro všechny typy nápojů bez omezení.

Výhody Zdravé lahve®:

 • zabraňuje tvorbě plísní a zápachu,
 • pro všechny typy nápojů až do 100 °C,
 • atest pro použití v mikrovlnné troubě,
 • 100 % těsnící i na sycené nápoje,
 • uzamykatelné víčko s open/close systémem,
 • snadno se udržuje,
 • široký plnící otvor pro snadné mytí,
 • lze mýt i v myčce,
 • možno vyvařovat (jako kojenecké lahve),
 • široká nabídka designů ve 3 velikostech (0,5 l, 0,7 l a 1,0 l),
 • vhodná pro sport a volný čas, do školy i do zaměstnání,
 • šetří životní prostředí,
 • dlouhá životnost.

 

BORELIÓZA, CHLAMYDIE... ÚNAVOVÝ SYNDROM

PŘÍRODNÍ POSTUP K UZDRAVENÍ

zde

REISHI

extrakt

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

 

REISHI

spór

100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

REISHI

triterpen max

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

 

CORDYCEPS

extrakt

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

AŠVAGANDA

extrakt

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

HERICIUM

extrakt

k

 

ETICKÝ KODEX

 České lékařské komory,  

který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi

 

Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty

Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014

 

Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc

Buddha

 
 

Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech

Paracelsus

 
 

Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda

Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci

Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha

 
 

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme

Dr.Vladimír Domen

 

 

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života

Dr.René Dubos

 

 

Sami jsme tím nejlepším lékem

To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít

Prof.dr.Kurt Tepperwein

základy odkyselení organismu

 

 

Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek

Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"

 

 

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek

Prof.Dr.Hermann Boerhaave

 

JAREK NOHAVICA

v 02 Aréně

Pánbůh ztratil vliv...

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE.

 

Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky