9 klíčových vitamínů a živin pro zdravé oči

- Pixabay

Barbora Nová

Vaše oči jsou složité orgány, které ke správnému fungování potřebují mnoho různých vitamínů a živin, přičemž běžné stavy, jako je diabetická retinopatie, věkem podmíněná makulární degenerace (AMD), glaukom a šedý zákal, mohou ovlivnit vaše oči.

Ačkoli tyto stavy způsobuje řada různých faktorů, předpokládá se, že výživa má vliv na všechny z nich – alespoň částečně.

Následuje 9 klíčových vitamínů a živin, které pomáhají udržovat zdraví očí.

1. Vitamín A

Vitamin A hraje klíčovou roli ve vidění tím, že udržuje čistou rohovku, která je vnějším krytem oka.

Tento vitamín je také součástí rhodopsinu, proteinu ve vašich očích, který vám umožňuje vidět za špatných světelných podmínek (1).

Nedostatek vitaminu A je ve vyspělých zemích vzácný, ale pokud se neřeší, může vést k vážnému stavu zvanému xeroftalmie.

Xeroftalmie je progresivní oční onemocnění, které začíná šeroslepostí. Pokud nedostatek vitaminu A pokračuje, vaše slzné kanály a oči mohou vyschnout. Nakonec vaše rohovka změkne, což má za následek nevratnou slepotu (1, 2).

Vitamin A může také pomoci chránit před dalšími očními chorobami. Některé studie ukazují, že diety s vysokým obsahem vitamínu A mohou být spojeny se sníženým rizikem šedého zákalu a AMD (3, 4, 5, 6).

Pro celkové zdraví očí se doporučují potraviny bohaté na vitamín A před doplňky stravy s tímto vitaminem. Sladké brambory jsou vynikajícím zdrojem, stejně jako listová zelená zelenina, dýně a paprika (1).

2. Vitamín E

Má se za to, že mnoho očních onemocnění souvisí s oxidačním stresem, což je nerovnováha mezi antioxidanty a volnými radikály ve vašem těle (7, 8).

Vitamin E je silný antioxidant, který pomáhá chránit vaše buňky – včetně očních buněk – před poškozením volnými radikály, což jsou škodlivé, nestabilní molekuly (9).

Jedna sedmiletá studie nazvaná AREDS (age-related eye disease studies) na 3640 osobách s AMD ukázala, že užívání 400 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu E a několika dalších živin v denním doplňku stravy snížilo riziko přechodu do pokročilých stadií o 25 % (10).

Některé studie navíc naznačují, že diety s vysokým obsahem vitamínu E mohou pomoci předcházet šedému zákalu souvisejícímu s věkem. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, protože některé studie neukazují žádnou souvislost mezi vitamínem E a tímto stavem (11).

K udržení správného zdraví očí se však doporučuje strava, která obsahuje dostatečné množství vitamínu E. Některé potraviny bohaté na vitamín E zahrnují ořechy, semena a oleje na vaření. Losos, avokádo a listová zelenina jsou také dobrými zdroji vitaminu E (9, 12, 13).

3. Vitamín C

Stejně jako vitamín E je vitamín C silným antioxidantem, který může chránit vaše oči před škodlivými volnými radikály (14).

Vitamin C a několik dalších živin se používá v doplňku stravy AREDS, což může být přínosem pro pacienty s AMD. Při každodenním užívání se může snížit riziko progrese tohoto stavu o 25 % (10).

Kromě toho je vitamín C nutný k tvorbě kolagenu, proteinu, který poskytuje strukturu vašemu oku, zejména v rohovce a bělmu (15).

Několik pozorovacích studií také naznačuje, že vitamín C může pomoci snížit riziko vzniku šedého zákalu, což je stav, který způsobuje zakalení oka a zhoršuje vidění (16).

Například jedna observační studie prokázala o 75% snížené riziko vzniku šedého zákalu, když byl denní příjem vitaminu C vyšší než 490 mg, ve srovnání s 125 mg nebo méně (17).

Další studie zjistila, že pravidelné užívání doplňků stravy s vitaminem C může snížit riziko šedého zákalu o 45 % (18).

Citrusy a tropické ovoce, paprika, brokolice a kapusta obsahují obzvláště vysoké množství vitamínu C, což z nich dělá skvělé možnosti, jak zvýšit jeho denní příjem (14, 19).

4. Vitamíny B6, B9 a B12

Vědci také studovali několik vitamínů B pro jejich vliv na zdraví očí, zejména vitamíny B6, B9 a B12.

Tato kombinace vitamínů může snížit hladiny homocysteinu, proteinu ve vašem těle, který může být spojen se zánětem a zvýšeným rizikem rozvoje AMD (20).

Klinická studie u žen prokázala o 34% snížené riziko rozvoje AMD při užívání 1 000 mcg vitamínu B12 spolu s vitamíny B6 a B9 (21).

K potvrzení výhod těchto doplňků stravy je však zapotřebí dalšího výzkumu. Kromě toho není jasné, zda by zvýšení příjmu potravin bohatých na vitamíny skupiny B mělo podobné účinky.

5. Riboflavin

Dalším vitamínem B studovaným ve vztahu ke zdraví očí je riboflavin (vitamín B2). Jako antioxidant má riboflavin potenciál snižovat oxidační stres ve vašem těle, včetně očí (22).

Zejména vědci studují potenciál riboflavinu předcházet šedému zákalu, protože dlouhodobý nedostatek riboflavinu může vést k tomuto stavu. Je zajímavé, že mnoho jedinců s šedým zákalem má také nedostatek tohoto antioxidantu (23, 24).

Jedna studie zjistila o 31–51% snížené riziko rozvoje katarakty, když diety účastníků studie zahrnovaly 1,6–2,2 mg riboflavinu denně, ve srovnání s 0,08 mg denně (25).

Zdravotní úřady doporučují konzumovat 1,1–1,3 mg riboflavinu denně. Obvykle je snadné dosáhnout tohoto množství, protože mnoho potravin má vysoký obsah riboflavinu. Některé příklady zahrnují oves, mléko, jogurt, hovězí maso a obohacené cereálie (23).

6. Niacin

Hlavní funkcí niacinu (vitamínu B3) ve vašem těle je pomáhat přeměňovat jídlo na energii. Může také působit jako antioxidant (26).

Nedávno studie naznačily, že niacin může hrát roli v prevenci glaukomu, což je stav, při kterém se poškodí zrakový nerv vašeho oka (27).

Například pozorovací studie o spotřebě živin u dospělých Korejců a jejich riziku glaukomu zjistila souvislost mezi nízkým příjmem niacinu a tímto stavem (28).

Studie na zvířatech navíc ukázala, že vysoké dávky doplňků stravy s niacinem byly účinné v prevenci glaukomu (29).

Celkově je zapotřebí více výzkumu o potenciální souvislosti mezi niacinem a glaukomem.

Doplňky stravy s niacinem by měly být používány s opatrností. Když je niacin konzumován ve vysokých množstvích 1,5–5 gramů denně, může mít nepříznivé účinky na oči, včetně rozmazaného vidění, poškození makuly a zánětu rohovky (30, 31).

Neexistuje však žádný důkaz, že konzumace potravin s přirozeně vysokým obsahem niacinu má nějaké nepříznivé účinky. Některé zdroje potravy zahrnují hovězí maso, drůbež, ryby, houby, arašídy a luštěniny.

7. Lutein a zeaxanthin

Lutein a zeaxanthin jsou součástí rodiny karotenoidů, což je skupina prospěšných sloučenin syntetizovaných rostlinami.

Oba tyto karotenoidy lze nalézt v makule a sítnici vašich očí, kde pomáhají filtrovat potenciálně škodlivé modré světlo a chrání vaše oči před poškozením (32).

Několik studií naznačuje, že tyto rostlinné sloučeniny mohou zabránit šedému zákalu a zabránit nebo zpomalit progresi AMD (33, 34).

Randomizovaná, kontrolovaná studie zjistila potenciální výhody luteinu pro lidi s šedým zákalem. Během dvou let ti, kteří užívali doplňky stravy obsahující 15 mg luteinu třikrát týdně, zaznamenali zlepšení zraku (35).

Doporučené denní dávky a bezpečné doplňkové dávky nebyly pro tyto sloučeniny stanoveny. Ve studiích však bylo použito až 20 mg luteinu denně po dobu 2 let bez nežádoucích účinků (36).

Nicméně doplňky stravy nemusí být nutné. Už 6 mg luteinu a zeaxantinu může přinést výhody a strava bohatá na ovoce a zeleninu toto množství přirozeně poskytuje. Zvláště vysoký obsah těchto karotenoidů mají vařený špenát, kapusta a zelený salát (36).

8. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou druhem polynenasycených tuků. Buněčné membrány vaší sítnice obsahují vysokou koncentraci kyseliny dokosahexaenové (DHA), konkrétního typu omega-3 (37).

Kromě toho, že pomáhají formovat buňky vašeho oka, omega-3 tuky mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou hrát roli v prevenci diabetické retinopatie.

Přehled 31 studií potvrdil, že strava s vysokým obsahem mastných ryb – jako je tradiční středomořská strava – může chránit před diabetickou retinopatií. Ačkoli je třeba tato zjištění potvrdit dalším výzkumem, naznačují, že za to mohou mastné kyseliny (38).

Omega-3 tuky mohou také prospět jedincům se syndromem suchého oka tím, že jim pomáhají produkovat více slz. S tímto stavem nedostatek slz způsobuje suchost, nepohodlí a občasné rozmazané vidění (37, 39, 40).

Pro zvýšení omega-3 mastných kyselin ve vaší stravě zařaďte bohaté zdroje, jako jsou ryby, lněné semínko, chia semínka, sóju a ořechy. Omega-3 lze také nalézt v kuchyňských olejích, jako je především olivový olej (41).

Shrnutí:

  • Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti a mohou pomoci předcházet diabetické retinopatii, pokud jsou součástí vaší stravy. Tyto tuky mohou také pomoci lidem se syndromem suchého oka.

9. Thiamin

Thiamin neboli vitamín B1 hraje roli ve správné funkci buněk a přeměně potravy na energii (42).

Je možná účinný při snižování rizika šedého zákalu (43, 44).

Pozorovací studie na 2 900 lidech v Austrálii ukazuje, že strava s vysokým obsahem thiaminu snižuje riziko vzniku šedého zákalu o 40 %. Tato studie také naznačuje, že protein, vitamín A, niacin a riboflavin mohou chránit před šedým zákalem (43).

A co víc, thiamin byl navržen jako potenciální léčba pro raná stádia diabetické retinopatie.

Klinická studie zjistila, že 100 mg thiaminu užívaného třikrát denně snižuje množství albuminu v moči – což je známka diabetické retinopatie u diabetu 2. typu (45).

Potravinové zdroje thiaminu zahrnují celozrné potraviny, maso a ryby. Kromě toho se thiamin často přidává do potravin, jako jsou snídaňové cereálie, chléb a těstoviny (42).

Závěr

Výzkum ukazuje, že určité vitamíny a živiny mohou pomoci předcházet nebo zpomalit progresi několika různých očních onemocnění.

Doplňky stravy mohou být prospěšné, pokud máte podezření, že vám některý z těchto vitamínů ve vaší stravě chybí.

Avšak konzumace stravy bohaté na živiny bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, bílkoviny a zdravé tuky vám poskytne všechny živiny, které vaše oči – a zbytek vašeho těla – potřebují pro optimální zdraví.

7 tipů pro ochranu vašeho zraku a vyhnutí se, co nejvíce makulární degeneraci

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Zatímco v zimních měsících se většinou zdržujete v obytných prostorech, tak v jarním období se pohybujete více venku. Pokud plánujete pobyt na sluníčku, zvláště v letním období, nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle.

Je nutné si chránit oči před UVA a UVB paprsky, které by se mohly spolupodílet na vážném onemocnění zraku, nazývající se makulární degenerace.

Makulární degenerace

Také známá jako věkově podmíněná makulární degenerace (AMD), nemoc, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí ve věku nad 50 let - podle National Eye Institute v USA. Touto chorobou je postiženo více než 10 miliónů Američanů, což je u nich více než šedý zákal a glaukom dohromady - podle American Macular Degeneration Foundation.

Tento stav způsobuje zhoršení makuly, zadní části oka v blízkosti sítnice. I když toto zhoršení nemá vliv na periférní vidění, makulární degenerace může ovlivnit, jak člověk dobře vidí, co je přímo před ním.

Lidé s makulární degenerací zažijí postupnou ztrátu ostrosti, zejména když se dívají na tváře lidí nebo čtou titulky v televizi. To způsobuje tmavé místo ve středu jejich zorného pole. To se také projevuje zkreslením vidění - například při pohledu na roletu, člověk uvidí zvlnění.

Dva typy makulární degenerace

Existují 2 typy makulární degenerace: atrofická, známá jako suchá AMD a neovaskulární nebo mokrá AMD. Suchá varianta tvoří přibližně 85 až 90 procent všech případů AMD. Způsobuje, že se pod makulou tvoří malé žluté usazeniny zvané drusen, což nakonec vede k centrální ztrátě zraku.

Mokrá makulární degenerace způsobuje růst nestabilních krevních cév ve vrstvách sítnice a únik krve, lipidů a séra. Následně dochází k poškození foto receptorů, což pak může způsobit postupnou ztrátu zraku.

Co způsobuje makulární degeneraci?

I když není zcela jasné, co způsobuje přesně makulární degeneraci, přesto lékaři stanovili klíčové faktory, které zvyšují pravděpodobnost této nemoci.

Běloši mají vyšší riziko vzniku než afroameričané nebo hispánci. Ženy mají tendenci mít tyto obtíže dříve než muži.

Dále jsou náchylnější lidé s určitými geny, případně pokud se v blízkém příbuzenstvu tato nemoc objevila. Podle National Eye Institute existuje všeobecně zvýšené riziko AMD u lidí ve věku nad 60 let.

Dodržování zdravého stylu života může pomoci odvrátit tuto nemoc a podpořit celkové zdraví očí. Po přezkumu studií týkajících se AMD v roce 2013 se došlo k závěru, že

hlavním rizikovým faktorem je kouření!

Zdravé stravování, udržování správného krevního tlaku a cholesterolu na normální úrovni a pravidelný pohyb, může snížit riziko onemocnění. Kromě toho je doporučena vhodná ochrana  očí venku.

„Když přemýšlíme o vztahu mezi dovolenou a makulární degenerací, hlavním příčinou je vystavení  se slunečnímu záření,“ řekl Dr. Howard R. Krauss, chirurg, neuro-oftalmolog v Providence Saint John's Health Center v Santa Monice v Kalifornii.

Jak se můžete vyhnout makulární degeneraci?

Snížení rizika makulární degenerace vyžaduje správná  zdravotní rozhodnutí po celý život.

Existuje však několik opatření, které můžete udělat na vaší příští dovolené, abyste zabránili degeneraci makuly:

  • Noste sluneční brýle. „Nemoci, které se týkají slunce, se netýkají  jen dovolené, kterou jste měli minulý týden,“ řekl dr.Krauss. „Vztahují se i k dovolené, kterou jste prožili před 40 lety. Ať už způsobuje makulární degeneraci, stárnutí kůže nebo rakovinu, vystavení slunečnímu záření je po dlouhou dobu kumulativní věcí a mělo by být přiměřené. “ Také s ohledem na tvorbu vitamínu D a prevenci rakoviny. Zkontrolujte si sluneční brýle, zda poskytují dostatečnou ochranu před paprsky UVA a UVB. Vzhledem k tomu, že je narušena ozónová vrstva noste ochranu oči i v případě, že je slunce pod mrakem. Zároveň jsou oči chráněny před vysycháním, zvláště když trpíte syndromem suchého oka a poškozením před prachem.
  • Noste klobouk s širokým lemem. Nosit klobouk s širokým lemem je prospěšné pro snížení  působení slunečního světla na oči. To má také další výhodu, že zastíní také pokožku před poškozením UV paprsky.
  • Nekuřte. Lidé, kteří občas kouří doma, mohou být v pokušení zapálit si cigaretu, když jsou na dovolené. Pokud se ale snažíte chránit své oči, odolávejte nutkání kouřit na dovolené - nebo kuřte jen výjimečně.
  • Konzumujte výživnou stravu, bohatou především na antioxidanty, které mohou podpořit zdraví očí. Zvláště kuřáci by měli této informaci věnovat pozornost, protože např.vitamíín C - siilný antioxidant se kouřením v těle ničí. Zaměřte se především na listovou zeleninu s vysokým obsahem luteinu, jako je špenát. Zásadotvorná strava by měla být prioritou, zvláště ve věku nad 60 let. Určitě pravidelně užívejte 1 lžíci kvalitního lněného oleje s lignany denně.
  • Prevence. Nezapomeňte i na dovolené na udržení správného krevního tlaku a cholesterolu.
  • Přiměřený pohyb. Začleňte některé fyzické aktivity v rámci vaší dovolené. To může pomoci udržet vaši váhu na zdravé úrovni, která následně pomáhá udržovat normální krevní tlak a snižuje riziko makulární degenerace.
  • Vyzkoušejte. Podívejte se na čtverečkovaný papír. Pokud si všimnete, že se čáry zvlní nebo vaše vidění ztmavne, dohodněte si schůzku s očním lékařem, abyste si nechali oči zkontrolovat.

Zdroj: healthline.com

Karotenoidy, lutein a zeaxantin. Jejich přínosy, dávkování a potravinové zdroje

- Pixabay

Barbora Nová

Lutein a zeaxantin jsou dva důležité karotenoidy, což jsou pigmenty produkované rostlinami, které dodávají ovoci a zelenině žlutý až načervenalý odstín.

Strukturně jsou si velmi podobné, liší se jen nepatrně uspořádáním atomů (1).

Oba jsou silnými antioxidanty a nabízejí řadu zdraví prospěšných látek. Lutein a zeaxantin jsou však nejznámější pro ochranu očí.

Následují přínosy luteinu a zeaxanthinu, jakož i dávkování doplňků stravy, bezpečnost a jejich zdroje v potravinách.

Lutein a zeaxantin jsou to důležité antioxidanty

Lutein a zeaxantin jsou silné antioxidanty, které brání vaše tělo před nestabilními molekulami zvanými volné radikály.

V nadměrném množství mohou volné radikály poškozovat vaše buňky, přispívat ke stárnutí a vést k rozvoji nemocí, jako jsou srdeční choroby, rakovina, cukrovka 2. typu a Alzheimerova choroba (2, 3).

Lutein a zeaxantin chrání tělesné bílkoviny, tuky a DNA před stresory a dokonce mohou pomáhat recyklovat glutathion, další klíčový antioxidant v těle, který vytváří játra (1).

Jejich antioxidační vlastnosti navíc mohou snižovat účinky LDL cholesterolu, čímž snižují tvorbu plaku v tepnách a snižují riziko srdečních onemocnění (1, 4, 5, 6).

Lutein a zeaxantin také chrání vaše oči před poškozením volnými radikály.

Vaše oči jsou vystaveny působení kyslíku i světla, které následně podporují tvorbu škodlivých volných kyslíkových radikálů. Lutein a zeaxantin tyto volné radikály ruší, takže už nejsou schopny poškozovat vaše oční buňky (7).

Předpokládá se, že tyto karotenoidy lépe fungují společně a mohou účinněji bojovat proti volným radikálům, pokud se kombinují, a to i ve stejné koncentraci (8).

Shrnutí:

  • Lutein a zeaxantin jsou důležité antioxidanty, které chrání vaše buňky před poškozením. Především podporují odstraňování volných radikálů v očích.

Lutein a zeaxantin podporují zdraví očí

Lutein a zeaxantin jsou jediné karotenoidy v potravě, které se hromadí v sítnici, zejména v oblasti makuly, která se nachází v zadní části oka.

Protože se v makule nacházejí v koncentrovaném množství, jsou známé také jako makulární pigmenty (9).

Makula je pro vidění nezbytná. Lutein a zeaxantin v této oblasti působí jako důležité antioxidanty, protože chrání oči před škodlivými volnými radikály. Předpokládá se, že úbytek těchto antioxidantů v průběhu času může zhoršit zdraví očí (10, 11).

Lutein a zeaxantin působí také jako přirozený sluneční blok, protože pohlcují přebytečnou světelnou energii. Předpokládá se, že chrání oči zejména před škodlivým modrým světlem (10).

Následují některé stavy, při kterých mohou lutein a zeaxantin pomáhat:

  • Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD): Konzumace luteinu a zeaxanthinu může chránit před progresí VPMD do slepoty (12, 13).
  • Šedý zákal: Katarakta je zakalená skvrna v přední části oka. Konzumace potravin bohatých na lutein a zeaxantin může zpomalit jejich tvorbu (14, 15).
  • Diabetická retinopatie: Ve studiích na zvířatech trpících cukrovkou bylo prokázáno, že doplňování luteinu a zeaxanthinu snižuje markery oxidačního stresu, které poškozují oči (16, 17, 18).
  • Odchlípení sítnice: U potkanů s odchlípením sítnice, kterým byl podáván lutein, došlo k odumření buněk o 54 % méně než u potkanů, kterým byl podáván kukuřičný olej (19).
  • Uveitida: Jedná se o zánětlivé onemocnění střední vrstvy oka. Lutein a zeaxantin mohou pomoci zmírnit příslušný zánětlivý proces (20, 21, 22).

Výzkum podporující lutein a zeaxantin pro zdraví očí je slibný, ale ne všechny studie prokazují jejich přínos. Některé studie například nezjistily žádnou souvislost mezi příjmem luteinu a zeaxanthinu a rizikem předčasného vzniku věkem podmíněné makulární degenerace (23).

I když je ve hře mnoho faktorů, dostatek luteinu a zeaxanthinu je přesto pro celkové zdraví očí zásadní.

Shrnutí:

  • Lutein a zeaxantin mohou pomoci zlepšit nebo snížit progresi mnoha očních onemocnění, ale nemusí snížit riziko předčasné věkem podmíněné degenerace.

Lutein a zeaxantin mohou chránit vaši pokožku

Teprve v posledních letech byly objeveny příznivé účinky luteinu a zeaxanthinu na pokožku.

Jejich antioxidační účinky umožňují chránit pokožku před škodlivým slunečním ultrafialovým (UV) zářením (24).

Dvoutýdenní studie na zvířatech ukázala, že potkani, kteří dostávali stravu obohacenou o 0,4% luteinu a zeaxanthinu, měli méně zánětů kůže vyvolaných UVB zářením než ti, kteří dostávali pouze 0,04% těchto karotenoidů, tedy jednu desetinu (25).

Studie na zvířatech navíc ukazují, že lutein a zeaxantin mohou chránit kožní buňky před předčasným stárnutím a nádory způsobenými UVB zářením (26).

Shrnutí:

  • Lutein a zeaxantin působí v kůži jako podpůrné antioxidanty. Mohou ji chránit před poškozením slunečním zářením a mohou přispět ke zlepšení tónu pleti a zpomalení jejího stárnutí.

Doplňky stravy s luteinem a zeaxantinem

Lutein a zeaxantin jsou široce doporučovány jako doplňky stravy k prevenci ztráty zraku nebo očních onemocnění.

Obvykle se získávají z květů měsíčku lékařského a míchají se s vosky, ale mohou být vyrobeny i synteticky (11).

Tyto doplňky stravy jsou oblíbené zejména mezi staršími lidmi, kteří se obávají o zhoršující se zdraví očí.

Nízká hladina luteinu a zeaxanthinu v očích je spojována s věkem podmíněnou makulární degenerací (VPMD) a šedým zákalem, zatímco vyšší hladina těchto karotenoidů v krvi je spojována s až o 57% nižším rizikem VPMD (6, 27, 28, 29).

Dalším lidem mohou prospět doplňky stravy s luteinem a zeaxantinem, protože příjem karotenoidů ve stravě je často nízký (30).

Doplňování luteinu a zeaxanthinu může také zlepšit celkový stav antioxidantů, což může poskytnout větší ochranu před stresory.

Shrnutí:

  • Doplňky stravy s luteinem a zeaxantinem se staly velmi oblíbenými mezi lidmi, kteří se starají o zdraví svých očí, ale mohou být prospěšné i těm, kteří mají jejich nedostatečný příjem ve stravě.

Dávkování luteinu a zeaxantinu

V současné době není pro lutein a zeaxantin stanoven žádný doporučený příjem ve stravě.

Navíc množství luteinu a zeaxanthinu, které vaše tělo potřebuje, může záviset na množství stresu, kterému je vystaveno. Například kuřáci mohou potřebovat více luteinu a zeaxantinu, protože mají ve srovnání s nekuřáky obvykle nižší hladinu karotenoidů (1).

Odhaduje se, že lidé konzumují v průměru 1-3 mg luteinu a zeaxantinu denně. Ke snížení rizika věkem podmíněné makulární degenerace (AMD) však možná budete potřebovat mnohem více (30).

Ve skutečnosti je 6-20 mg luteinu ve stravě denně spojeno se snížením rizika očních onemocnění (29, 31).

Výzkum v rámci studie "Sekundární analýzy účinků luteinu/zeaxantinu na věkem podmíněnou progresi makulární degenerace AREDS2, zpráva č. 3" zjistil, že 10 mg luteinu a 2 mg zeaxanthinu způsobilo významné snížení progrese do pokročilé věkem podmíněné makulární degenerace (32).

Shrnutí:

  • 10 mg luteinu a 2 mg zeaxanthinu se ve studiích jeví jako účinné.

Možné nežádoucí účinky a bezpečnost luteinu a zeaxantinu

Předpokládá se, že s doplňky stravy s luteinem a zeaxantinem je spojeno jen velmi málo nežádoucích účinků.

Rozsáhlá oční studie nezjistila žádné nežádoucí účinky doplňků s luteinem a zeaxantinem po dobu pěti let. Jediným zjištěným nežádoucím účinkem bylo určité zežloutnutí kůže, které nebylo považováno za škodlivé (33).

V jedné případové studii však byl zjištěn vznik krystalů v očích starší ženy, která užívala 20 mg luteinu denně a zároveň osm let konzumovala stravu s vysokým obsahem luteinu.

Jakmile přestala doplněk stravy užívat, krystaly v jednom oku zmizely, ale v druhém zůstaly (34).

Lutein a zeaxantin mají vynikající bezpečnostní profil (35, 36).

Výzkumy odhadují, že 1 mg luteinu na kg tělesné hmotnosti a 0,75 mg zeaxantinu na kg tělesné hmotnosti denně jsou bezpečné. Pro osobu vážící 70 kg to představuje 70 mg luteinu a 53 mg zeaxanthinu (10).

Studie na potkanech nezjistila žádné nepříznivé účinky luteinu ani zeaxanthinu při denních dávkách až 400 mg na kg tělesné hmotnosti, což byla nejvyšší testovaná dávka (36).

Přestože bylo zaznamenáno jen velmi málo nežádoucích účinků doplňků stravy s luteinem a zeaxantinem, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by vyhodnotil možné nežádoucí účinky velmi vysokého příjmu.

Shrnutí:

  • Doplňky luteinu a zeaxanthinu jsou v doporučených dávkách celkově bezpečné.

Potravinové zdroje luteinu a zeaxantinu

Ačkoli lutein a zeaxantin jsou zodpovědné za oranžovou a žlutou barvu mnoha druhů ovoce a zeleniny, ve skutečnosti se ve větším množství nacházejí v zelené listové zelenině (37, 38).

Zajímavé je, že chlorofyl v tmavě zelené zelenině maskuje pigmenty luteinu a zeaxanthinu, takže zelenina vypadá zeleně (39).

Mezi hlavní zdroje těchto karotenoidů patří kapusta, petržel, špenát, brokolice a hrášek. Kapusta je jedním z nejlepších zdrojů luteinu s 48-115 mcg na gram kapusty. Pro srovnání, mrkev může obsahovat pouze 2,5-5,1 mcg luteinu na gram (37, 40, 41).

Dobrým zdrojem luteinu a zeaxantinu je také pomerančová šťáva, medový meloun, kiwi, červená paprika, dýně a hroznové víno a slušné množství luteinu a zeaxantinu najdete také v tvrdé pšenici a kukuřici (1, 37, 42).

Kromě toho může být důležitým zdrojem luteinu a zeaxantinu vaječný žloutek, protože vysoký obsah tuku ve žloutku může zlepšit vstřebávání těchto živin (37).

Tuky zlepšují vstřebávání luteinu a zeaxanthinu, takže je dobré je zařadit do jídelníčku, například trochu olivového oleje do zeleného salátu nebo trochu másla či kokosového oleje k vařené zelenině (11).

Shrnutí:

  • Tmavozelená zelenina, jako je kapusta, špenát a brokolice, je fantastickým zdrojem luteinu a zeaxanthinu. Dobrým zdrojem jsou také potraviny jako vaječný žloutek, papriky a hroznové víno.

Závěr

Lutein a zeaxantin jsou silné antioxidační karotenoidy, které se ve velkém množství nacházejí v tmavozelené zelenině a jsou také dostupné ve formě doplňků stravy.

Denní dávky 10 mg luteinu a 2 mg zeaxanthinu mohou zlepšit tón pleti, chránit pokožku před poškozením sluncem a snížit progresi věkem podmíněné makulární degenerace a šedého zákalu.

Příjem těchto karotenoidů ve stravě je v průměru nízký, což je možná další dobrý důvod, proč zvýšit příjem ovoce a zeleniny.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 30 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života