Standardní verze

Účinky nedostatku spánku na vaše tělo

Pokud jste někdy strávili noc převalováním, už víte, jak se budete druhý den cítit - unavení, rozmrzelí a rozladění. Ale když si v noci neprospíte doporučených 7 až 9 hodin, budete se cítit nejen mrzutí a nevrlí.

Dlouhodobé následky nedostatku spánku jsou skutečné.

Vyčerpává vaše duševní schopnosti a ohrožuje vaše fyzické zdraví. Věda spojuje špatný spánek s řadou zdravotních problémů, od přibývání na váze až po oslabení imunitního systému.

Přečtěte si, jaké jsou příčiny nedostatku spánku a jak přesně ovlivňuje konkrétní tělesné funkce a systémy.

Příčiny nedostatku spánku

Stručně řečeno, spánková deprivace je způsobena soustavným nedostatkem spánku nebo jeho sníženou kvalitou. Pravidelný spánek kratší než 7 hodin může nakonec vést ke zdravotním následkům, které ovlivní celý organismus. Příčinou může být také základní porucha spánku.

Vaše tělo potřebuje spánek stejně jako vzduch a potravu, aby mohlo co nejlépe fungovat. Během spánku se vaše tělo uzdravuje a obnovuje chemickou rovnováhu. Váš mozek vytváří nová myšlenková spojení a napomáhá udržení paměti.

Bez dostatku spánku nebudou váš mozek a tělesné systémy fungovat normálně. Může to také výrazně snížit kvalitu vašeho života. Přehled studií z roku 2010 ukázal, že příliš málo nočního spánku zvyšuje riziko předčasného úmrtí.

Mezi nápadné příznaky nedostatku spánku patří:

 • nadměrná ospalost
 • časté zívání
 • podrážděnost
 • denní únava

Stimulační látky, jako je kofein, nestačí k tomu, aby překonaly hlubokou potřebu vašeho těla spát. Ve skutečnosti mohou spánkovou deprivaci ještě zhoršit tím, že ztěžují noční usínání.

To může vést k cyklu noční nespavosti, po které následuje denní konzumace kofeinu, aby se zahnala únava způsobená ztrátou hodin spánku.

Chronická spánková deprivace může v zákulisí narušit vnitřní systémy vašeho těla a způsobit více než jen počáteční příznaky uvedené výše.

Centrální nervový systém

Váš centrální nervový systém je hlavní informační dálnicí vašeho těla. Spánek je nezbytný pro jeho správné fungování, ale chronická nespavost může narušit způsob, jakým vaše tělo obvykle vysílá a zpracovává informace.

Během spánku se mezi nervovými buňkami (neurony) ve vašem mozku vytvářejí dráhy, které vám pomáhají zapamatovat si nové informace, které jste se naučili. Při nedostatku spánku je váš mozek vyčerpaný, takže nemůže plnit své povinnosti tak dobře.

Může být také obtížnější soustředit se nebo se učit nové věci. Signály, které vaše tělo vysílá, mohou být také opožděné, což snižuje vaši koordinaci a zvyšuje riziko nehod.

Nedostatek spánku také negativně ovlivňuje vaše duševní schopnosti a emoční stav. Můžete se cítit netrpělivější nebo náchylnější ke změnám nálad. Může také ohrozit rozhodovací procesy a kreativitu.

Pokud nedostatek spánku trvá dostatečně dlouho, můžete začít mít halucinace - vidět nebo slyšet věci, které ve skutečnosti nejsou. Nedostatek spánku může u lidí s bipolární poruchou nálady vyvolat také mánii.

Mezi další psychická rizika patří:

Může se také stát, že se u vás během dne objeví mikrospánek. Během těchto epizod usnete na několik málo až několik sekund, aniž byste si to uvědomovali.

Mikrospánek je mimo vaši kontrolu a může být velmi nebezpečný, pokud řídíte. Může vás také náchylněji zranit, pokud v práci obsluhujete těžké stroje a máte epizodu mikrospánku.

Imunitní systém

Zatímco spíte, váš imunitní systém produkuje ochranné látky, které bojují proti infekcím, jako jsou protilátky a cytokiny. Tyto látky používá k boji proti cizím vetřelcům, jako jsou bakterie a viry.

Určité cytokiny vám také pomáhají při spánku, čímž imunitní systém zvyšuje účinnost obrany vašeho těla proti nemocem.

Nedostatek spánku brání vašemu imunitnímu systému v načerpání sil. Pokud nemáte dostatek spánku, vaše tělo nemusí být schopno bránit se útočníkům a také vám může trvat déle, než se zotavíte z nemoci.

Dlouhodobá spánková deprivace také zvyšuje riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka a srdeční choroby.

Dýchací systém

Vztah mezi spánkem a dýchacím systémem je oboustranný. Noční porucha dýchání zvaná obst rukční spánková apnoe (OSA) může přerušit váš spánek a snížit jeho kvalitu.

Protože se během noci budíte, může to způsobit nedostatek spánku, což vás činí zranitelnějšími vůči infekcím dýchacích cest, jako je nachlazení a chřipka. Spánková deprivace může také zhoršit stávající onemocnění dýchacích cest, například chronické plicní onemocnění.

Trávicí systém

Vedle nadměrného stravování a nedostatku pohybu je dalším rizikovým faktorem nadváhy a obezity nedostatek spánku. Spánek ovlivňuje hladinu dvou hormonů, leptinu a ghrelinu, které řídí pocit hladu a sytosti.

Leptin říká mozku, že už jste se najedli. Bez dostatečného spánku mozek snižuje hladinu leptinu a zvyšuje hladinu ghrelinu, který povzbuzuje chuť k jídlu. Tok těchto hormonů by mohl vysvětlovat noční mlsání nebo to, proč se někdo může později v noci přejídat.

Nedostatek spánku může také způsobit, že se budete cítit příliš unavení na cvičení. Snížená fyzická aktivita může časem způsobit, že přiberete na váze, protože nespalujete dostatek kalorií a nevytváříte svalovou hmotu.

Nedostatek spánku také způsobuje, že vaše tělo po jídle uvolňuje méně inzulínu. Inzulín pomáhá snižovat hladinu cukru (glukózy) v krvi.

Spánková deprivace také snižuje toleranci těla vůči glukóze a je spojena s inzulinovou rezistencí. Tyto poruchy mohou vést k cukrovce a obezitě.

Kardiovaskulární systém

Spánek ovlivňuje procesy, které udržují vaše srdce a cévy zdravé, včetně těch, které ovlivňují hladinu cukru v krvi, krevní tlak a zánět. Hraje také zásadní roli ve schopnosti vašeho těla hojit a opravovat cévy a srdce.

Lidé, kteří málo spí, častěji onemocní kardiovaskulárním onemocněním. Jedna analýza spojila nespavost se zvýšeným rizikem infarktu a mrtvice.

Endokrinní systém

Produkce hormonů je závislá na vašem spánku. Pro tvorbu testosteronu potřebujete alespoň 3 hodiny nepřerušovaného spánku, což je zhruba doba první epizody R.E.M. Probouzení v průběhu noci by mohlo ovlivnit produkci hormonů.

Toto přerušení může také ovlivnit produkci růstového hormonu, zejména u dětí a dospívajících. Tyto hormony kromě dalších růstových funkcí pomáhají tělu budovat svalovou hmotu a obnovovat buňky a tkáně.

Hypofýza uvolňuje růstový hormon v průběhu každého dne, ale dostatečný spánek a cvičení také napomáhají uvolňování tohoto hormonu.

Léčba nedostatku spánku

Nejzákladnější formou léčby spánkové deprivace je dostatek spánku, obvykle 7 až 9 hodin každou noc.

To se často snáze řekne, než udělá, zejména pokud jste byli o drahocenný spánek připraveni několik týdnů nebo déle. Po tomto bodě budete možná potřebovat pomoc lékaře nebo spánkového specialisty, který v případě potřeby může diagnostikovat a léčit případnou poruchu spánku.

Poruchy spánku mohou ztěžovat kvalitní noční spánek. Mohou také zvýšit riziko výše uvedených účinků nedostatku spánku na váš organismus.

Následují některé z nejčastějších typů poruch spánku:

K diagnostice těchto stavů může lékař nařídit spánkovou studii. Ta se tradičně provádí ve formálním spánkovém centru, ale nyní existují možnosti, jak si kvalitu spánku změřit i doma.

Pokud je u vás diagnostikována porucha spánku, mohou vám být podány léky nebo zařízení, které udržuje dýchací cesty v noci otevřené (v případě obstrukční spánkové apnoe), které vám pomohou s poruchou bojovat, abyste se mohli pravidelně lépe vyspat.

Prevence

Nejlepším způsobem, jak zabránit spánkové deprivaci, je zajistit si dostatečný spánek. Řiďte se doporučenými pravidly pro vaši věkovou skupinu, která pro většinu dospělých ve věku 18 až 64 let činí 7 až 9 hodin.

Mezi další způsoby, jak se můžete vrátit ke zdravému spánkovému režimu, patří např:

 • omezení denního spánku (nebo jeho úplné vynechání)
 • zdržení se užívání kofeinu po poledni nebo alespoň několik hodin před spaním
 • chodit spát každý večer ve stejnou dobu
 • vstávání každé ráno ve stejnou dobu
 • dodržování rozvrhu doby spánku během víkendů a svátků
 • hodinu před spaním se věnujte relaxačním činnostem, jako je čtení, meditace nebo koupel
 • vyhýbejte se těžkým jídlům několik hodin před spaním
 • zdržení se používání elektronických zařízení 2 hodiny před spaním
 • pravidelné cvičení, ale ne ve večerních hodinách před spaním
 • omezení konzumace alkoholu

Pokud máte i nadále problémy se spánkem v noci a bojujete s denní únavou, poraďte se se svým lékařem-naturopatem. Ten může otestovat, zda se nejedná o základní zdravotní potíže, které by mohly bránit vašemu spánkovému režimu.

Špatný spánek a s tím související únava může mít jednoduché vysvětlení

Ing. Zdeněk Rozehnal

Již nějakou dobu pomáhám lidem k uzdravení se a únavové problémy jsou to, s čím se dennodenně setkávám. Proto níže popisuji jednu zkušenost - problematiku, která by mohla pomoci lidem odhalit jednu možnou příčinu nekvalitního spánku, následné únavy, snížení finkce imunitního systému a v častější nemocnosti.

Zásadní dopad na naše zdraví a pohodu sehrává kvalita vnitřního prostředí. Jedním ze základů zdravého prostředí je dostatek čerstvého vzduchu. A zde může být problém, zvláště v zimním období.

V posledních desítkách let se za účelem snížení tepelných ztrát mnoho budov proměnilo doslova ve vzduchotěsné schránky. Špatná kvalita vnitřního prostředí se zjišťuje hlavně v rekonstruovaných budovách, které byly nově zatepleny a byla vyměněna stará okna za nová. Skoro vzduchotěsné budovy bez optimálního přirozeného větrání sebou nesou riziko hromadění škodlivin ve vzduchu - především CO2 a vlhkosti (nad 60% - plísně), ale i další těkavých látek. Oxid uhličitý - CO2 - je nejedovatý, ale nedýchatelný plyn, je to produkt našeho dýchání. Navíc čtyřčlenná domácnost vyprodukuje za jeden den průměrně 12 litrů vody ve formě vodní páry.

Panelákové ložnice, jenom Praha - 450 000 lidí

Typická paneláková ložnice o 16 m2, cca 40 m3, dva lidé v posteli. V případě zavřených oken již po dvou hodinách koncentrace CO2 překročí hodnotu 2000 ppm. To je hodnota, kdy se může objevit již bolest hlavy. Po osmi hodinách spánku koncentrace oxidu uhličitého, pokud se účinně nevětrá, dále stoupne a lidé jsou ráno neodpočatí, mají kruhy pod očima… V podstatě jsou přiotráveni a nechápou proč (hrozí poškození ledvin). Případná výměna vzduchu mikroventilací je nedostatečná jako i otevřené dveře do vedlejší místnosti.

Koncentrace CO2 v jednotkách ppm (parts per million, počet jednotek v milionu celkových jednotek):

 • venkovní prostředí cca - 400 ppm
 • vnímání čerstvého vzduchu - do 700 ppm
 • nejvyšší doporučená koncentrace pro vnitřní prostory - 1 000 ppm
 • maximální hodnota pro obytné prostory - 1 500 ppm
 • projev únavy, bolest hlavy, ztráta soustředění… - nad 2 000 ppm
 • zrychlený tep a nevolnost - nad 5 000 ppm
 • dýchací potíže a trvalé poškození zdraví - nad 15 000 ppm
 • vydechovaný vzduch - cca 40 000 ppm

Možnosti

Pochopitelně pravidelně větrat. Jak vyplývá z výše uvedeného příkladu nejméně jednou za 2 hodiny. Koncentraci na úrovni 3000 ppm CO2 snížíme na venkovní hodnotu 400 ppm cca za 8 minut větrání. Tři minuty větrání stačí ke snížení na 1000 ppm. Pochopitelně délku větrání ovlivňuje mnoho faktorů, přičemž nejúčinnější je průvan - otevřít více oken a to i v patrech (komínový efekt).

Ale v noci při spánku je to problém, zvláště v zimě z důvodu tepelných ztrát.

Technická řešení - otvírače oken a větrací jednotky

Koncentraci CO2 je možno měřit přístroji, dražší meteostanice ji měří i v několika místnostech současně. Čidla CO2 můžeme propojit se samočinnými otvírači oken. V ložnici zabezpečí vyvětrání po celou noc, jakmile hodnota CO2 překročí nastavenou hodnotu. U bytů v přízemí to není ideální, protože okno nemůže byt uzavřeno klikou.

Lepším řešením je nucené rovnotlaké větrání, což umožňují centrální i lokální větrací jednotky, které zabezpečí provětrání celého prostoru, filtrují vzduch a šetří náklady na vytápění. Součástí centrálních jednotek je pochopitelně potrubí a to sebou nese riziko šíření plísní, které se v potrubí mohou uchytit a množit se.

U starších staveb jsou vhodné jen lokální větrací jednotky pro jednu místnost (budování potřebných rozvodů u starších staveb pro centrální větrací jednotky je prakticky nemožné). Určitě je vhodné tuto jednotku instalovat především v ložnici. Její cena se pohybuje kolem 9 000,- Kč.

Závěr

Plastová okna třeba i v kombinaci se sádrokartonem se může v případě nedostatečného větrání zvláště v zimním období negativně odrazit na kvalitě spánku, stavu imunity a může dojít i k trvalému poškození Vašeho zdraví. Možným řešením jsou samočinné otvírače oken spárované s čidly CO2 nebo lokální větrací jednotky.

A navíc se odhaduje, že více než 90% lidí špatně dýchá. Proto doporuřuji, kdykoliv si vzpomenete, zhluboka se pomalu nadechnout se zataženým břichem, chvíli vydržet a pomalu vydechnout. Pokud 14 dnech to budete provádět již automaticky. Výbornou metodou je dýchání při zrychlené chůzi, 5 kroků nádech, 5 kroků zadržet dech, 5 kroků výdech...

Více:

 

BORELIÓZA, CHLAMYDIE... ÚNAVOVÝ SYNDROM

PŘÍRODNÍ POSTUP K UZDRAVENÍ

zde

REISHI

extrakt

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

 

REISHI

spór

100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

REISHI

triterpen max

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

 

CORDYCEPS

extrakt

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

AŠVAGANDA

extrakt

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

HERICIUM

extrakt

k

 

ETICKÝ KODEX

 České lékařské komory,  

který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi

 

Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty

Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014

 

Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc

Buddha

 
 

Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech

Paracelsus

 
 

Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda

Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci

Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha

 
 

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme

Dr.Vladimír Domen

 

 

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života

Dr.René Dubos

 

 

Sami jsme tím nejlepším lékem

To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít

Prof.dr.Kurt Tepperwein

základy odkyselení organismu

 

 

Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek

Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"

 

 

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek

Prof.Dr.Hermann Boerhaave

 

JAREK NOHAVICA

v 02 Aréně

Pánbůh ztratil vliv...

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE.

 

Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky