Standardní verze

Může mít nadměrná spotřeba kuchyňské soli vliv na vaši hmotnost?

Ing. Zdeněk Rozehnal

Sodík je živina nezbytná pro život. Je nutná pro mnoho tělesných procesů, včetně regulace tekutin a krevního tlaku, transportu živin a funkce nervových buněk (1). I když je sodík nezbytný, většina lidí konzumuje příliš mnoho sodíku ve formě chloridu sodného nebo-li stolní soli.

Jíst velké množství přidané soli může zvýšit vaše riziko zdravotních problémů, jako je mrtvice a rozvoj srdečních chorob nebo autoimunitní onemocnění (2).

Navíc vás může zajímat, zda má sodík vliv na zvyšování hmotnosti. Tento článek vysvětluje souvislost mezi příjmem sodíku a přírůstkem hmotnosti.

Nadměrné množství soli v potravě může způsobit zadržování vody

Mnoho lidí si spojuje nadměrné množství soli ve stravě s retencí tekutin. Je to proto, že konzumace velkého množství soli způsobí, že vaše tělo šetří vodu (3). Nedávná studie potvrdila, že vysoký příjem soli zvyšuje žízeň. Vaše tělo potom používá navíc vypitou vodu ke zředění přebytečného sodíku, který se nedokáže dostatečně rychle vyloučit (4). Váš objem moči se však nemění, což znamená, že tato extra tekutina zůstává ve vašem těle.

Náhlé zvýšení příjmu sodíku proto způsobí, že přiberete na váze ve formě tekutin (4). To je důvod, proč někteří lidé uvádějí pocit nafouknutí po jídle s velmi vysokým obsahem soli, jako mohou být jídla s sebou a slaná jídla v restauraci.

Je důležité si uvědomit, že tato retence tekutin je obecně pouze dočasná. Hladiny tělesných tekutin se obvykle vrátí k normálu po několika dnech, pokud hodně slaná jídla nejíte trvale (4).

Přestože některé studie ukazují, že vyšší příjem solí ovlivňuje příjem tekutin, jiné tuto souvislost neprokázaly.

Například malá studie zjistila, že ačkoli strava s vysokým obsahem soli vedla u 10 zdravých mužů k přírůstku hmotnosti a zadržování vody v těle, tak vyšší spotřeba soli u nich nebyla spojena se zvýšeným příjmem tekutin. Studie ve skutečnosti zjistila, že denní příjem 12 gramů soli dokonce vedl ke sníženému příjmu tekutin (3).

Vztah mezi příjmem soli v potravě a rovnováhou tekutin je složitý. Je zapotřebí dalšího výzkumu v této oblasti, abychom lépe pochopili, jak vysoký příjem soli může mít vliv na hladinu tekutin v těle (5).

Shrnutí:

 • Vztah mezi příjmem soli a hladinou tělesných tekutin je komplikovaný, ale některé výzkumy ukazují, že vysoký příjem soli by mohl vést k zadržování vody v těle a tím přírůstku hmotnosti.

Mnoho potravin s vysokým obsahem přidané soli má vysoký obsah kalorií

Potraviny s vysokým obsahem soli mají také často vysoký obsah kalorií. Jedná se například o jídla z rychlého občerstvení, smažená jídla, krabicový mac a sýr, zmrazené večeře, krémové těstoviny a pizzu.

Jíst příliš mnoho potravin s vysokým obsahem soli a celkových kalorií vede často k přibývání na váze.

Studie navíc zjistily, že vysoký příjem sodíku může zvýšit riziko obezity a to nezávisle na vašem příjmu kalorií.

Jedna studie mezi 458 dětmi a 785 dospělými zjistila, že u osob s vyšším obsahem sodíku v moči byla vyšší pravděpodobnost obezity nebo nadváhy. Vysoký příjem soli byl významně spojen s vyššími hladinami tělesného tuku u dětí i dospělých. Studie také zjistila, že zvýšení příjmu sodíku o 1 gram denně bylo spojeno s 28% a 26% zvýšeným rizikem obezity u dětí, respektive dospělých (6).

Další studie s 9 162 lidmi ve věku 24 - 48 let (4813 mužů a 4349 žen) zjistila, že příjem sodíku, který byl vyšší než 2 300 mg denně byl významně spojen s vyšším rizikem obezity a břišního (viscerálního) tuku ve srovnání s doporučeným příjmem sodíku 1 500–2 300 mg denně (7).

Obě tyto studie zjistily, že příjem sodíku byl spojen s přírůstkem hmotnosti a obezitou, a to i po snížení celkového příjmu kalorií.

Ačkoli možný mechanismus není zcela jasný, strava s vysokým obsahem soli může přímo vést k hromadění tuků v těle (6).

Shrnutí:

 • Studie spojily vysoký příjem soli se zvýšeným rizikem obezity. Potraviny s vysokým obsahem soli také mají tendenci být kalorické. Vyšší příjem soli (nad 2 300 mg za den) však také souvisí s obezitou nezávisle na příjmu kalorií.

Jak snížit přidanou sůl

Největší příjem přidané soli obvykle pochází ze spotřeby vysoce zpracovaných potravin. Těmto potravinám je nejlépe se vyhnout obloukem.

Zkuste také snížit množství soli, kterou přidáváte do potravin při vaření a nezapomeňte ochutnat servírované jídlo před případným přidáním další soli. Můžete také použít citronovou šťávu, čerstvé bylinky, česnek a další koření jako náhradu, abyste snížili potřebu soli ve svých receptech.

Shrnutí:

 • Chcete-li snížit obsah sodíku, zkuste jíst méně potravin s vysokým obsahem soli a snížit množství soli, kterou přidáváte do svých jídel.

Závěr

Jíst příliš mnoho sodíku ve formě přidané soli bylo spojeno s přírůstkem hmotnosti a to i v některých případech nezávisle na příjmu kalorií.

Některé studie potvrdily, že konzumace velkého množství soli může vést ke krátkodobému přírůstku hmotnosti v důsledku zadržování tekutin, zatímco jiné zjistily, že vysoký příjem soli může zvýšit vaše riziko přírůstku hmotnosti a obezity.

Navíc konzumace velkého množství soli může poškodit celkově vaše zdraví a hlavně zvýšit riziko srdečních chorob.

Chcete-li zachovat zdravý příjem sodíku, zkuste omezit co nejvíce stravu, o které je známo, že má vysoký obsah soli, a omezte používání stolní soli při domácí přípravě stravy. Nahraďte částečně sůl citronovou šťávou, bylinkami, česnekem, případně jiným oblíbeným kořením.

A obecně platí:

 • Čím více jíte, tím méně solte! Dodržujte příjem sodíku 1 500–2 300 mg denně.
 • Sodík je v kuchyňské soli zastoupen asi ze 40%. Dostáváme se tak k doporučené dávce v rozpětí 3,75 - 5,75 gramů kuchyňské soli denně.

Úžasná himalájská sůl

Pokud tuto sůl neznáte, tak po přečtení článku pochopíte, že je to chyba. Objevte účinky a všestranné využití soli pocházející z pohoří, ve kterém se nachází nejvyšší hora světa.

Himalájské pohoří se táhne napříč celým kontintem od Číny až po Indii. Himálaje jsou především známé pro přítomnost nejvyšší hory světa – Mount Everestu, ale je tu ještě jedna vzácnost - himalájská sůl. Himalájská sůl vznikla odpařováním a krystalizací evaporitových ložisek mořské vody. Následně byla pokryta vrstvou lávy a tak si zachovala svoji krystalickou čistotu až do doby, kdy ji objevili lidé a začali těžit. Dodnes je ručně těžena a poté prodávána na trzích a vyvážena do světa.

Co způsobuje zabarvení?

Růžovou barvu soli způsobují příměsi čistého železa, které mají svůj původ v lávě.

Himalájská sůl, na rozdíl od soli klasické, obsahuje kromě chloridu sodného také jód, který je do obyčejné soli přidáván uměle. Další výhodou je menší výsledný podíl sodíku na porci. Himalájská sůl se vyskytuje přirozeně ve větších krystalech. Obsahuje také spoustu dalších prvků. Nejčastěji se zde vyskytuje síra, hořčík, vápník, draslík nebo třeba fluor.

Využití:

 • vaření – nahradíte jí kuchyňskou sůl
 • koupel – několik lžic do vody posiluje imunitní systém a působí očisťujícím a relaxačním účinkem
 • solné desky – lze je použít jako plochu na přípravu, či servírování. Lze na nich i usmažit vajíčko
 • dekorace – velkými krystaly lze naplnit skleněné nádoby a nechat jako ozdobu místnosti, menší krystalky můžete nasypat na jídlo
 • dekorativní nádoby – misky či lampy z himalájské soli
 • čištění vzduchu – lampy z himalájské soli pročišťují vzduch

Himalájská sůl

V jednoduchosti je síla: Jak zastavit migrénu doslova za okamžik

Lidé trpící migrénou mají často problém najít způsoby, kterými by silným bolestem hlavy ulevili. Takovéto bolesti nejsou žádným žertem, nejednou dokáží znepříjemnit celý den po dobu, kdy se člověk cítí úplně na nic.

Jejich nejhorší vlastností je, že na některé typy migrén běžná analgetika vůbec nezabírají.

Máme však pro Vás dobrou zprávu: Existuje něco, co poskytuje při migréně výraznou pomoc a zároveň je to velmi levné.

Využijte sůl pro rychlou úlevu od bolesti

Jako člověk, který trpí migrénami, jsem vyzkoušela každý způsob, o kterém jsem věděla, četla nebo slyšela, aby jsem zastavila bolest, případně ji alespoň zmírnila.

Bolest, kterou způsobuje migréna dokáže změnit Váš den na úplnou pohromu. Po mnohých neúspěšných pokusech jsem naštěstí narazila na jeden recept, který u mě spolehlivě funguje. A nejlepší na tom celé je, že už nemusím ani užívat běžné léky proti bolesti.

Pokud se rozhodnete pro tento recept se solí, je tu pár skutečností, které byste měli vědět.

Máte problémy s trávením? Obnovte si střevní mikroflóru Spirulinou.

Když budete užívat sůl, ať je to ta nejkvalitnější sůl na světě. Nazývá se himalájská krystalická sůl, je vědecky dokázáno, že je nejlepší kvůli svému obsahu minerálů, stopových prvků a elektrolytů.

Věda dnes zná 118 chemických prvků. Tato sůl jich obsahuje až 84, takže teď víte proč je nejlepší.

Co tento druh soli dělá je, že snižuje intenzitu bolesti a zároveň posiluje Váš imunitní systém vyrovnáváním produkce hormonu serotoninu. Také zlepšuje Vaši energetickou úroveň.

Mimo to, dalším přínosem této soli je, že zvyšuje koncentraci elektrolytů v těle.

Himalájská sůl je zpravidla růžové barvy a lze ji koupit většinou v obchodech se zdravou výživou.

Celý postup přípravy je velmi jednoduchý

Vezměte přibližně 2 až 3 dcl skleničku s čistou vodou a nasypte do ní 1/2 až 1 čajovou lžičku himalájské soli. Do toho vymačkejte šťávu s půlky až celého jednoho citronu. Dobře promíchejte, aby se všechna sůl ve vodě rozpustila a následně obsah vypijte.

Bolest hlavy by měla za okamžik (zpravidla do několika minut) ustoupit.

Zdroj: Daily Nutrition News

Léčba migrény Dr. Henry Bielerem

V mých záznamech je mnoho případů vyléčení bolesti hlavy a epilepsie.

Bylo toho dosaženo odlehčením přílišného náporu na játra, která pak byla schopna plnit svoji funkci při čištění krve. Obnovila se tak harmonie mezi podvěskem mozkovým, štítnou žlázou a nadledvinkami. Zjistil jsem téměř u všech zmíněných případů, že migréna je vlastně druh alkoholického bolení hlavy. Toto prohlášení zřejmě mnohé udiví, zvláště ty, kteří migrénou trpí. Nejedná se o alkohol z nadměrného pití, ale o alkohol, který je vyráběn v žaludku samotného nemocného fermentací cukrů a škrobů, nalézajících se v potravě pacienta. Vyráběný alkohol v zažívacím traktu však obsahuje jedy a lze s klidem prohlásit za škodlivější, nežli ten v láhvi vodky.

Při léčení pacientů s migrénou jsem zjistil, že když byly odstraněny cukry a škroby z jejich stravy a zvýšeny určité přírodní protilátky, vyplavování jedů se velmi zlepšilo.

Nemocní pak měli potíže velmi zřídka

Více:

Zázvor na migrénu, zkušenost z univerzity v Odense

Dr. Srivastava jedné ženě doporučil při náběhu migrény (projevem zraková porucha - aura) užít zázvor - půl gramu mletého zázvoru smíchaného s čistou vodou. Během 30 minut došlo ke snížení bolestivosti hlavy.

Pacientka užívala další 4 dny třetinu kávové lžičky mletého zázvoru 4x denně. Pro pacientku to byl takový pozitivní přínos, že jej trvale zařadila jako součást pravidelné stravy.

Četnost a síla migrén u ní znatelně poklesla

Dr. Srivastava kostatoval, že zázvor je téměř stejně účinný jako moderní léky a zkracuje délku trvání bolesti hlavy a zabraňuje jí jedním nebo několika mechanismy. Vzhledem k tomu, že se neobjevily žádné vedlejší účinky, doporučuje všem vyzkoušet jeho účinek v prevenci proti migrénám.

Je evidentní, že pravidelné užívání zázvoru například v množství  1 - 1,5 g mletého denně je velkým přínosem pro naše zdraví a oproti chemickým lékům je bez vedlejších účinků.

Hořčík od A do Z

Hořčík (magnesium) sehrává důležitou úlohu v prevenci a léčbě široké škály onemocnění

Bolest hlavy

Nejčastější typ bolesti hlavy je takový, při kterém se ortodoxní medicínou nezjistí žádné strukturální poškození mozku (pomocí CT MR), ani jiné onemocnění. V tomto případě hovoříme o primární nebo funkční bolesti hlavy, kterou trpí cca 20% populace.

Nejčastěji se jedná o migrénu, na druhém místě je tzv.tenzní bolest hlavy. Příčinou této primární bolesti hlavy je porucha neuroregulačních funkcí, ve kterých sehrává hořčík funkci neuroregulátora.

V této roli hořčík:

 • zabraňuje cévním stahům a zhlukování krevních destiček
 • stabilizuje membrány nervových buněk (povrchové obaly)
 • ovlivňuje mnoho receptorů v mozku
 • ovlivňuje tvorbu a uvolňování cévních a zánětlivých látek v mozku a neurotransmiterů (přenašečů nervových impulzů)

Všechny uvedené mechanismy se uplatňují při vzniku migrény. Je vědecky dokázané, že lidé, kteří trpí migrénami, mají v době akutního ataku nižší hladinu hořčíku v krvi, ale i nižší hodnoty koncentrace vnitrobuněčného hořčíku (při porovnání se zdravými jedinci).

Doplnění hořčíku u těchto postižených, vede k poklesu výskytu a dokonce i intenzity migrén. Některé výzkumy potvrzují účinnost magnézia i při tenzní bolesti hlavy, když při dlouhodobé léčbě magnéziem dochází k výraznému poklesu výskytu a intenzity bolesti (minimálně 3 měsíce).

A v konečném důsledku to pro pacienta znamená, že nemusí užívat tolik léků proti bolesti.

O migréně

Migrénami trpí přibližně 17% žen a 4% mužů, přičemž příznaky migrény u nich trvají zpravidla od 4 do 72 hodin.

U většiny postižených záchvat vyprovokuje kombinace více faktorů:

 • stres (paradoxně i úleva po stresu)
 • nepravidelná strava
 • hlad
 • některé druhy potravin (víno, čokoláda, zralé sýry)
 • nadměrná fyzická vyčerpanost
 • nedostatek, případně nadmíra spánku

Navíc u žen sehrávají při vzniku migrény důležitou úlohu i hormonální vlivy, především menstruace. I v tomto případě hořčík sehrává preventivní úlohu.

Existují dva základní typy migrény:

 • Migréna s aurou - vyskytuje se asi u 20% pacientů. Nejčastěji jde o přechodnou zrakovou poruchu, částečnou ztrátu zraku, případně jiné zrakové projevy (např. jiskření před očima)
 • Migréna bez aury - mívá ji přibližně 80% pacientů

Celý článek

 

BORELIÓZA, CHLAMYDIE... ÚNAVOVÝ SYNDROM

PŘÍRODNÍ POSTUP K UZDRAVENÍ

zde

REISHI

extrakt

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

 

REISHI

spór

100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

REISHI

triterpen max

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

 

CORDYCEPS

extrakt

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

AŠVAGANDA

extrakt

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

HERICIUM

extrakt

k

 

ETICKÝ KODEX

 České lékařské komory,  

který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi

 

Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty

Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014

 

Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc

Buddha

 
 

Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech

Paracelsus

 
 

Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda

Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci

Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha

 
 

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme

Dr.Vladimír Domen

 

 

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života

Dr.René Dubos

 

 

Sami jsme tím nejlepším lékem

To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít

Prof.dr.Kurt Tepperwein

základy odkyselení organismu

 

 

Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek

Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"

 

 

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek

Prof.Dr.Hermann Boerhaave

 

JAREK NOHAVICA

v 02 Aréně

Pánbůh ztratil vliv...

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE.

 

Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky