Standardní verze

Pozor nejen na Ibuprofen! Na léky tlumící bolest

  • neselektivní NSAID -  nesteroidní antirevmatika a nesteroidní protizánětlivé léky (Diklofenak, Naproxen, Ibuprofen)  a selektivní inhibitory COX-2 (Rofecoxib, Celecoxib), Paracetamol...

Ing. Zdeněk Rozehnal

Buďte opatrní! Léky na tlumení bolesti včetně těch, které běžně bereme na bolesti kloubů, zubů a zad, mohou zvýšit riziko infarktu. A pokud máte vysoký tlak, raději je neberte vůbec, zvláště v období Covid-19.

Podle studie otištěné před časem v odborném časopise British Medical Journal tyto léky zvyšují riziko infarktu o 20 a někdy dokonce až o 50 procent.  Uvedené skutečnosti byly prokázány na více než devíti tisících pacientech.

Ibuprofen je v každé kabelce

Studie, pod níž jsou podepsány britské výzkumnice Julie Hippisleyová-Coxová a Carol Couplandová z Nottinghamské univerzity, se týkala nesteroidních antirevmatik (NSAID), mezi něž patří i široce užívaný diclofenac, ibuprofen a naproxen.

Právě tato skupina léčiv bývá nejčastěji předepisována jako léky pro snižování horečky a proti zánětům a bolestem. Na možné srdeční komplikace způsobené léky NSAID (nesteroidní antirevmatika a nesteroidní protizánětlivé léky) upozornil také americký Federální úřad pro potraviny a léky FDA.

Protizánětlivé nesteroidní léky rovněž představují riziko při vysokém tlaku. Působí proti účinku antihypertenzních léků. Vedou k tomu, že tělo zadržuje vodu a může se zvyšovat krevní tlak.

Devítinásobné riziko

Podle další studie, publikované v British Medical Journal na základě výzkumu vědců ze švýcarské univerzity v Bernu, se po dlouhodobém užívání ibuprofenu ve vysokých dávkách objevila třikrát častěji mrtvice. Látka tišící bolest navíc zvyšuje možnost infarktu a srdeční komplikace.

Z několika dalších studií také vyplynulo, že lidé, kteří trpí  srdečně-cévními chorobami, by v žádném případě neměli užívat léky ibuprofen a aspirin najednou!

Pokud tak činí, zvyšují si tím riziko infarktu a mrtvice až devětkrát.

Hippisleyová-Coxová a její kolegyně se domnívají, že riziko kardiovaskulárního onemocnění existuje u všech léků skupiny NSAID.

Mezi chemickými léky si nevyberete...

Z této skupiny se na revmatické bolesti nejčastěji předepisují inhibitory COX-1 a COX-2.  V minulosti byl pro revmatické potíže s úspěchem používán aspirin. Bohužel však podobně jako inhibitory COX-1 může způsobit krvácení nebo i protržení trávicího traktu.

Pro lidi s citlivým trávicím systémem lékaři proto raději volili inhibitory COX-2, které vnitřní sliznice nenarušují. Některé však byly z evropského trhu staženy právě kvůli riziku infarktu či mrtvice (účinná látka rofecoxib).

Riziko užívání ibuprofenu se netýká pouze lidí, kteří pilulky berou dlouhodobě, to znamená tři až čtyři pilulky denně (přibližně 2000 mg) po dobu několika měsíců. Přitom doporučená denní dávka je maximálně 1200 mg.

"Kdybych trpěl chronickou bolestí, nebral bych ho, protože rizika jsou příliš vysoká. Volil bych raději jinou možnost léčby," dodal k tomu profesor Peter Jüni z bernské univerzity

Ibuprofen zvyšuje riziko srdeční zástavy o 30% - proč lidé stále věří, že NSAID jsou bezpečné?

Tracey Watson

Jeden z největších omylů, kteří z nás mnozí dělají, pokud se jedná o zdravotní péči, je dělení lékárny v naší mysli: volný prodej, bez omezení, "bezpečná část" a na prodej na recept, "nebezpečná část". Je velmi snadné vyvodit závěr, že nepotřebujete-li předpis na chemickou drogu, znamená to, že je bezpečná a nemusíte být obezřetní. Realita je ale značně vzdálená. Ve volném prodeji jsou také velmi nebezpečné léky, jak bylo potvrzeno nedávno dánskou studií. Tato studie našla souvislost mezi užíváním Ibuprofenu a 31% zvýšením rizika zástavy srdce.

Jak uvádí Natural Health 365, Ibuprofen je mnohými považován za neškodný lék proti bolesti a užívá jej každým dnem více než 30 milionů lidí, kteří bojují proti bolesti, horečce nebo zánětu. Je součástí skupiny léků známých jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a studie, která byla zveřejněna v European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacotherapy, zjistila, že některé další léky v této třídě - NSAID - jsou ještě nebezpečnější než ibuprofen. Například Diklofenak, který se běžně používá k léčbě bolesti spojené s artritidou, zvyšuje riziko srdeční zástavy dokonce o 50 procent.

Jen proto, že nepotřebujete předpis, neznamená, že je to bezpečné

NSAID zmírňují bolesti blokováním prozánětlivých enzymů známých jako COX-1 a COX-2. Zatímco NSAID potlačují přirozenou zánětlivou odezvu těla, čímž zmírňují příznaky jako je bolest, nedělají nic, co by odstranilo příčinu této bolesti. A protože tyto léky narušují agregaci trombocytů, zvyšují riziko vzniku krevních sraženin, zvyšují krevní tlak, zužují arterie a zvyšují retenci tekutin.

Tato toxická kombinace příznaků může vyvolat srdeční zástavu u těch, kteří tyto léky užívají a i u těch, když je užívali jen po krátkou dobu.

Tisková zpráva Evropské kardiologické společnosti vysvětluje, jak vědci dospěli k publikovaným závěrům:

Všichni pacienti, kteří v Dánsku v období od roku 2001 do roku 2010 byli postiženi srdeční zástavou mimo hospitalizovaných, byli identifikováni v celostátním dánském registru srdeční zástavy. Dále byly shromážděny údaje o všech receptech na NSAID od dánských lékáren od roku 1995. Patří sem neselektivní NSAID (Diklofenak, Naproxen, Ibuprofen) a selektivní inhibitory COX-2 (Rofecoxib, Celecoxib).

Následně byla použita konstrukce s časovou kontrolou případu, která zkoumala souvislost mezi užíváním NSAID a zástavou srdce. ...

Celkově 28 947 pacientů mělo v průběhu desetiletého období v Dánsku mimo nemocniční hospitalizaci srdeční zástavu. Z nich bylo 3 376 léčeno NSAID do 30 dnů před událostí. Ibuprofen a Diklofenak byly nejčastěji užívané NSAID, což představuje 51% a 22% celkového užívání NSAID.

Použití jakéhokoliv NSAID bylo spojeno s 31% zvýšeným rizikem srdeční zástavy.

Diklofenak a Ibuprofen byly spojeny s 50% a 31% zvýšením rizika

Naproxen, Celekoxib a Rofecoxib nebyly spojeny s výskytem srdeční zástavy, pravděpodobně kvůli nízkému počtu příhod.

Profesor Gunnar H. Gislason, profesor kardiologie v kodaňské univerzitní nemocnici, a hlavní vedoucí studie, varovali, že tato studie je jasným důkazem, že tyto léky nejsou "neškodné". Dodal, že pacienti s kardiovaskulárními chorobami nebo jinými rizikovými faktory by neměli užívat nesteroidní protizánětlivé léky a měly by být dostupné pouze v lékárnách v omezených množstvích a pouze v nízkých dávkách.

Profesor Gislason doporučuje nepřekračovat denní dávku 1200 mg Ibuprofenu a že nejbezpečnějším léčivem v této třídě je pravděpodobně Naproxen.

Toto v žádném případě není první studie, která poukazuje na nebezpečí NSAID. Dřívější studie potvrdily dodatečná rizika, včetně zvýšeného rizika střevního krvácení.

Připomíná nám ale především, že je mnohem lepší se vyhnout chemickým lékům a pokusit se léčit bolest a zánět s přirozenými alternativami

K tomu je nutno dodat, že zásadní není potlačování bolesti, ale zjištění její příčiny a její následné odstranění. ČR má nevyšší spotřebu léků proti bolesti na hlavu v Evropě.

Použité zdroje:

Zdroj: https://www.naturalnews.com/2018-08-03-ibuprofen-increases-the-risk-of-cardiac-arrest-by-30.html

Osvícení lékaři radí lidem nad 40 let, aby přestali užívat ibuprofen! Zde je důvod, proč!

Když máte bolesti hlavy nebo bolestivá záda, co uděláte? Pravděpodobně sáhnete na Ibuprofen. Tyto pilulky fungují jako skutečný elixír, protože potlačují bolest velmi rychle.

Ale je to opravdu bezpečné?

Hlavně se nenechte zmýlit tím, že tablety s účinnou látkou Ibuprofen jsou volně dostupné - bez lékařského předpisu a tedy, že jsou bezpečné. Ve skutečnosti mohou mít jejich vedlejší účinky na tělo dalekosáhlé následky.

Varování úřadu pro kontrolu léčiv

Před 8 lety dokonce i americký Úřad pro kontrolu léčiv FDA vydal ohledně Ibuprofenu varování, v němž upozorňoval na vážné a zvýšené riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Loni toto varování ještě posílili. Poté, co znovu prozkoumali daný lék, vydali toto prohlášení:

Ibuprofen výrazně zvyšuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice, dokonce i při krátkodobém užívání

Čím déle se lék užívá, tím je riziko vyšší.

Faktem je, že uvedené riziko je vyšší v případech lidí s existujícím onemocněním srdce. Nicméně, týká se i lidí, kteří se srdcem nemají žádné problémy.

Navíc, dané riziko se prudce zvyšuje u lidí nad 40 let. Jak je uvedeno v prohlášení, šance, že tito lidé dospějí k potížím se srdcem, je extrémně vysoká.

Úřad FDA proto lidi nad 40 let důrazně varuje před užíváním léků obsahujících ibuprofen!

Největší problém léků bez předpisu

Jak jsme již uvedli, největším problémem léků bez lékařského předpisu, jako jsou Ibuprofen či Paracetamol je, že se o nich lidé mylně domnívají, že nepředstavují žádné významné riziko.

Lékařský předpis je viděn jako ukazatel závažnosti. Ve své nepřítomnosti, většina lidí jen pokrčí rameny a Ibuprofen užívá vždy, když si myslí, že jej potřebují.

Další velkou chybou je jejich nadměrné užívání, protože mají jen málo viditelných nežádoucích účinků. Ty neviditelné v podobě ohrožení srdce nebo mozku však již většina lidí většinou ignoruje, protože je nevnímá.

Výsledkem pak je, že se někdy konzumují doslova jako bonbóny.

Doufejme, že tyto informace v tomto ohledu změní Vaše myšlení a následné chování.

V našem článku vás však nechceme pouze varovat před nebezpečnými následky těchto často užívaných léků, ale současně vám doporučíme i alespoň jednou alternativní možnost pro úlevu od bolesti.

Bezpečná alternativa k lékům proti bolestem


Jednou z nejlepších přírodních látek, která dokáže účinně potlačovat různé typy bolestí, je kurkuma, o které píšeme pravidelně.

Patří do stejné rodiny rostlin jako například zázvor a představuje koření se snad nejširší paletou prospěšných účinků na lidský organismus, jaké můžete konzumovat.

Kurkuma má přirozenou schopnost blokovat zánětlivé enzymy a cytokiny.

Proto, kromě potlačování běžných bolestí hlavy nebo svalů, je neskutečně účinná i při chronických onemocněních jako například revmatoidní artritida.

Na druhé straně, léky jako Ibuprofen pouze na chvíli potlačí zánět, ale nedokáží jeho vzniku zabránit.

Navíc, kurkuma je velmi efektivní i při přímém tlumení bolestí. Proto, pokud vás příště budou trápit nějaké bolesti, určitě sáhněte raději po ní než po tabletách.

Další skvělou věcí na kurkumě je, že ji koupíte v téměř každých potravinách mezi kořením a stojí jen pár korun.

Jak užívat kurkumu

Kurkuma se užívá tak, že si ve sklenici vody rozmícháte 1 čajovou lžičku kurkumy a vypijete. Pro zesílení účinku můžete ještě přidat špetku mletého pepře.

Podle potřeby užívejte 2 až 3 krát denně až do ústupu bolestí.

Zdroj: Doctors Tell People Over 40 To Stop Taking Ibuprofen! Here’s Why!

Ibuprofen způsobuje tisíce úmrtí ročně: Přírodní náhrady jsou bezpečné

Nedávný článek publikovaný tiskovou agenturou Reuters odhalil zajímavá zjištění o lécích užívaných proto bolestem jako jsou diclofenac či ibuprofen (například účinná látka v přípravku Ibalgin. Je nutno zdůraznit, že Češi mají na hlavu nejvyšší spotřebu léků proti bolesti v EU, což cosi vypovídá o úrovni zdejší ortodoxní chronické a chemické medicíny).

Článek uvádí, že výše uvedená léčiva zvyšují riziko srdečního infarktu ve stejné míře jako léky, které byly v minulosti staženy z trhu kvůli jejich vysokým rizikům. Jeden z takto stažených léků, Vioxx, byl příčinou až 30.000 úmrtí v důsledku srdečních infarktů a náhlých srdečních příhod.

Tento lék byl dostupný na trhu několik let přesto, že jeho výrobce i státní úřady věděly o možných následcích jeho užívání.

Článek agentury Reuters uvádí, že stejné riziko srdečního selhání vyplývá (při vysoké konzumaci) i ze současných léků obsahujících látky diclofenac a ibuprofen. V Česku se toto riziko může týkat léků jako Ibalgin, Brufen, Ibuprofen či Voltaren.

Nejčastější důvody užívání léků proti bolesti

V dnešní době mnoho lidí trpí záněty a z nich vyplývajícími bolestmi. Někdy se podaří snížit bolest například odbouráním stresu či změnou stravování. V některých případech však může být bolest tak nesnesitelná, že se ji postižený člověk snaží stůj co stůj zastavit. A právě v těchto případech se nejčastěji užívají volně prodejné léky proti bolesti jako například Ibalgin.

Neřeší se příčina, ale následek

Bohužel si mnozí lidé neuvědomují, že i přes úlevu od bolesti, tyto léky pomalu zabíjejí jejich těla. Ibuprofen je ropný derivát, který zvyšuje riziko srdečního infarktu a úmrtí na srdeční selhání. Dokonce, když se ibuprofen zkombinuje s aspirinem (acylpyrinem), může způsobit multikauzální úmrtí, tedy úmrtí z několika příčin.

Ibuprofen je spojován i s dalšími zdravotními problémy, jako například:

  • poškození DNA
  • potraty
  • anémie
  • úmrtnost na chřipku
  • ohluchnutí
  • vysoký krevní tlak

Kromě ibuprofenu, i mnohé další nesteroidní léky proti bolesti zvyšují riziko srdečního infarktu.

Úleva od bolesti je krátkodobě velmi důležitá. Proto byste měli znát také přírodní alternativy k synteticky vyráběným lékům.

Alternativní prostředky proti bolesti

Namísto Ibalginu či jiných léků proti bolesti založených na ibuprofenu nebo diclofenacu, můžete použít následující přírodní alternativy:

Zázvor

Užívání čerstvého, práškového či zázvoru v kapslích, 4 krát denně, je vynikající alternativou k ibuprofenu, zejména v případě menstruačních bolestí.

Arnica

Osteoartritidu v kloubech rukou či nohou je možné léčit povrchovou aplikací krému s obsahem Arnicy.

Šišák bajkalský (Baikal skullap)

Tato rostlinka obsahuje látku zvanou baicalin, která účinně snižuje bolesti a bez problémů svou silou nahradí i Ibuprofen.

Vitamin C, ginkgo biloba a astaxantín

Tyto látky používejte na zmírnění bolesti a nepohodlí při zánětech v dýchacích cestách, astmatu a jiných potíží s dýcháním.

Omega-3 mastné kyseliny

Bolest může být účinně snížena užíváním přibližně 2000 mg omega-3 mastných kyselin denně.

Ženšen (všehoj ženšenový)

Je výborný na revma a artritidu. Ženšen má na tento typ bolesti silnější účinek jako ibuprofen.

Třezalka tečkovaná

I třezalka tečkovaná je lepší tlumič bolestí než Ibuprofen, dokonce dvojnásobný.

Maliny a třešně

Enzym cyklooxygenáza, která způsobuje záněty, je potlačována léky na bázi Ibuprofenu. Uvedené druhy ovoce naproti tomu obsahují anthokyaniny, které tento enzym blokují stejně dobře.

Bazalka

Tato bylinka má srovnatelné protizánětlivé účinky jako Ibalgin, Acylpyrin či Brufen.

Olivový olej

Ibuprofen a Oleocantal, látky nacházející se v olivovém oleji, mají stejné protizánětlivé vlastnosti.

Jak moc vám který přírodní přípravek pomůže

Existuje mnohem více přírodních látek, které snižují bolesti a záněty. Například, i taková aromaterapie má podobné účinky. V následujícím seznamu ještě navíc uvádíme také procentuální vyjádření síly utišení bolesti.

  • Vitamín C  – 6 %
  • Magnezium (pokud nám chybí) – 8 %
  • Ženšen – 8 %
  • Ginko – 9%
  • Omega 3 – 12 %
  • Ibalgin – 14 %
  • Třezalka – 15 %
  • Bazalka – 15 %
  • Arnica – 19 %
  • Šišák bajkalský – 20 %
  • Zázvor – 25 %
  • Mrkvová šťáva – 29 %
  • Astacatin – 30 %
  • Třešně – 33 %
  • Maliny – 38 %
  • Konopí s obsahem THC, CBD – 38 %
  • Betakaroten – 40 %
  • Borůvky – 48 %

Jak je vidět, existuje mnoho jiných náhrad, komerčně nabízených prostředků k utišení bolesti. Tak až vás bude příště něco bolet, vzpomeňte si na ně.

Zdroj: Ibuprofen kills thousands each year. Here is what you should use instead

Pozor na lékové interakce

Ing. Zdeněk Rozehnal

Vitamíny, minerály a ostatní potravinové doplňky nelze bezpečně užívat za všech okolností.

Některé z nich mohou nepříznivě působit vzájemně mezi sebou nebo s předepsanými či volně zakoupenými léky, někdy se jejich účinek může zesilovat, jindy mohou vzniknout jiné nebezpečné vedlejší účinky.

Užíváte-li nějaký lék, prohlédněte si níže skupiny léků seřazených abecedně podle nemocí, tam zjistíte, jestli Váš lék neznamená potencionální nebezpečí při společném užívání s některými potravinovými doplňky. Nejznámnější léky v každé skupině jsou uvedeny generickým názvem (například Antidiabetika). Všechny léky jednotlivých skupin nejsou uvedeny. Nebudete-li mít v této otázce zcela jasno, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, případně s lékárníkem. Pamatujte si, že všechny léky v jedné skupině mají podobné interakce i když v seznamu nenajdete název právě Vašeho léku. Dá se předpokládat, že interakce bude nejspíše stejná jako u ostatních uvedených léků.

Pokud Vám to ošetřující lékař nedoporučí, neužívejte společně léky a doplňky s podobným účinkem. Užíváte-li například bylinku kozlík nebo kavu k léčení nespavosti, mohou způsobit nadměrnou ospalost kombinace s předepsaným lékem proti nespavosti nebo proti bolestem, antihistaminikem nebo dokonce s alkoholem. Podobně je tomu, když užíváte lék proti depresi, budete-li chtít vyzkoušet potravinový doplněk, který zlepšuje náladu a působí na chemické mozkové látky - například 5-HTP - je nutná lékařská kontrola.

Máte-li předepsaný jakýkoliv lék, neměli byste jej přestat užívat bez souhlasu svého ošetřujícího lékaře. Léčite-li se pro nějaké fyzické nebo psychické onemocnění a užíváte předepsané nebo volně prodejné léky, vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem, než zkusíte jakýkoliv potravinový doplněk nebo léčivku.

Všeobecné varování

Dále uvedené potravinové doplňky vyžadují zvýšenou opatrnost, užíváte-li určité klasické léky.

Betain HCL

zvyšuje hladinu trávicích šťáv, především žaludeční kyseliny. Pacienti užívající acylpyrin nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky nemají tento potravinový doplněk užívat, protože v jeho kombinaci s témito léky se zvyšuje riziko žaludečního krvácení.

Blešník (Jitrocel blešníkový)

se nemá užívat dvě hodiny před užitím nebo po užití jakéhokoliv léku, protože může opozdit jeho vstřebávání.

Gynnema sylvestre

může měnit požadavky na dávky inzulínu nebo perorálních léků proti cukrovce. Než začnete užívat tuto léčivku, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem.

Kozlík

může vyvolat ospalost u lidí užívajících zároveň sedativa nebo jiné léky s podobným účinkem.

Lékořice

může zvyšovat krevní tlak, a proto se nemá užívat při aplikaci léků proti hypertenzi nebo jiných léků ovlivňujících krevní tlak. Lze však užívat místo ní deglycyrizovanou formu.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Ibuprofen, Ketoprofen, Naproxen, ostatní protizánětlivé léky

Betain HCL

neužívejte společně, protože se zvyšuje riziko krvácení do žaludku.

Draslík

užívaný společně s těmito léky může zvyšovat nebezpečí hyperkalemie (nadbytek draslíku v krvi), může to vést k závažným vedlejším účinkům, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Fosfor

užíváte-li společně s fosfáty obsahujícími draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie, může to vést k závažným vedlejším účinkům, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Antacida

(léky pro snížení žaludeční kyselosti)

Kyselina listová (vitamín B9)

při léčbě antacidy se snižuje vstřebávání, proto užívejte kyselinu listovou dvě hodiny před a dvě hodiny po užití antacid.

Antibiotika

(všechna perorální antibiiotika)

Železo

může snižovat účinnost antibiotik. potravinové doplňky železa užívejte dvě hodiny před nebo dvě hodiny po užití antibiotik.

Antibiotika Doxycyclin, Minocyclin, Tetracyclin

Blešník (Jitrocel blešníkový)

může snižovat účinek antibiotik, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Bromelin

může zvyšovat vstřebávání amoxicilinu, což nemusí být negativní účinek.

Hořčík

může snižovat účinek antibiotik, proto užívejte potravinové doplňky s hořčíkem jednu až tři hodiny před užitím nebo po užití antibiotik.

Vápník

může snižovat vstřebávání léků, proto neužívejte vápník během jedné až tří hodin po užití některého z výše uvedených antibiotik.

Vitamín C

může zvyšovat vstřebávání tetracyclinu, což nemusí být negativní účinek.

Zinek

může snižovat účinnost antibiotik, potravinové doplňky zinku užívejte nejméně dvě hodiny po užití antibiotik.

Železo

může snižovat účinnost antibiotik. potravinové doplňky železa užívejte dvě hodiny před nebo dvě hodiny po užití antibiotik.

Antidepresiva

5-HTP

neužívejte ještě čtyři týdny po užívání inhibitoru monoaminooxidázy (MAO), protože může vyvolat úzkost, zmatenost a jiné potencionálně vážné vedlejší účinky, před kombinací s klasickými léky se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (PANAX)

poraďte se s ošetřujícím lékařem, užíváte-li MAO inhibitory.

Kava

může způsobit těžkou ospalost, užíváte-li ji společně s klasickými antidepresivy.

Třezalka

užívání této léčivky s antidepresivními léky může vést k nepříznivým reakcím, poraďte se s ošetřujícím lékařem.

Antidiabetika

- Inzulín, Perorální antidiabetika

Gynnema sylvestre

si může vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Chrom

si může vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Kyselina alfa-lipoová

si může při dlouhodobém užívání vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Pampeliška

užívejte tuto bylinku opatrně, protože může zvyšovat účinek glipizidu, snižujícího hladinu cukru v krvi.

Unkárie

neužívejte s glipizidem, uvádějí se nepříznivé účinky.

Ženšen (PANAX)

užívaný dlouhodobě může vyžádat zmanu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (sibiřský)

užívejte opatrně, protože může zvyšovat účinek glipizidu, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Antiepileptika

- Carbamazepin, Gabapentin, Enytoin a jiná antiepileptika

Kyselina listová

ruší účinek některých léků proti epilepsii, užíváte-li ji v množství překračujícím celkovou denní dávku 1 mg, na užívání tohoto potravinového doplňku upozorněte ošetřujícího lékaře a nikdy nepřekračujte doporučenou dávku.

Antihistaminika

5-HTP, Kava, Kozlík

-kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může při užívání spolu s antihistaminiky vyvolat silnou ospalost.

Antihypertenziva

- Léky proti vysokému tlaku a srdečním nemocem

Česnek

může zvyšovat účinky léků proti vysokému tlaku.

Hloh

může prohlubovat účinky antihypertenziv, může nastat potřeba snížit dávku, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Lékořice

může neutralizovat účinek antihypertenziv, proto je vhodnější deglycyrizovaná forma.

Ploštičník (Cimicifuga racemosa)

může prohoubit účinek léku snižujícího krevní tlak

Vápník

může snižovat krevní tlak, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín D

může snižovat krevní tlak, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

- Blokátory vápníku

   Diltiazem, Amlodipin, Verapamil

Flavonoidy

užíváte-li blokátory vápníku, neužívejte citrusové bioflavonoidy obsahující naringin (flavonoid v grapefruitech).

- Inhibitory ACE

   Benazepril, Enalepril, Fosinopril

Draslík

užívejte jen na doporučení ošetřujícího lékaře, protože může zvýšit riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

Fosfor

neužívejte s inhibitory ACE, protože užíváte-li fosfáty obsahující draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

- Digitoxin, Digoxin (srdeční glykosidy)

Draslík

při společném užívání se zvyšuje riziko hyperkalemie (nadbytek draslíku v krvi), která může způsobit vážné vedlejší účinky, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Fosfor

užíváte-li digitalis s fosfáty obsahujícími draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

Hloh

může zvyšovat účinost léku, snižovat krevní tlak, někdy je lépe snížit dávku léku, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Lékořice

může neutralizovat účinek léku a snižovat krevní tlak.

Ženšen (sibiřský)

zvyšuje potřebu léku, poraďte se před užíváním s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

- Nitráty

   Amylnitrit, Izosorbit mononitrát, dinintrát Nitroglycerin

N-Acetylcystein (NAC)

neužívejte s nitráty, protože může způsobit silné bolesti hlavy.

Antikoagulancia

(léky proti srážení krve) Enoxaparin, Warfarin

Bromelin

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až ke krvácení.

Česnek

může zvyšovat protisrážlivý účinek léků, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Léčivé houby

reiši může zvyšovat protisrážlivý účinek léků, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Rybí tuk

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až k silnému vnitřnímu krvácení.

Řimbabu

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až ke krvácení.

Tabebuiu (Pau d´Arco)

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až k silnému krvácení.

Třezalka

může zlepšovat jaterní funkce a snižovat účinnost protisrážlivých léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín E

může zvyšovat protisrážlivé účinky léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín K

může zvyšovat protisrážlivé účinky léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Antiparkinsonika

Levodopa

5-HTP

může způsobit úzkostné stavy, zmatenost a jiné vážnější vedlejší účinky, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín B6

může snížit účinnost léku.

Diuretika

(diuretika šetřící draslík) Amilorid, Spironolakton, Triamteren

Draslík

společně s diuretiky neužívejte, protože může zvyšovat riziko nadbytku draslíku v krvi, který může vést k vážným vedlejším účinkům.

Fosfor

užívají-li se fosfáty obsahující draslík, může fosfor zvýšit riziko hyperkalemie (nadbytku draslíku v krvi), která může vést k vážným vedlejším účinkům.

(diuretika Henleho kličky) Etakrynová kyselina, Torsemid, Furosemid

Glukosamin

může zvýšit potřebu vyšších dávek diuretik.

Ženšen (PANAX)

užíváte-li furosemid, může snižovat intenzitu účinků snižujících krevní tlak.

Tiazidová diuretika, Hydrochlorotiazid, Indapamid

Draslík

užíváte-li jej společně s diuretiky, nepřerušujte užívání diuretik, protože by mohl vyvolat nadbytek draslíku v krvi s vážnými vedlejšími účinky.

Glukosamin

Je potřeba vyšších dávek diuretik.

Lékořice

méže vést k nebezpečnému snížení hodnot draslíku v těle, proto je lepší užívat deglycyrizovanou formu.

Pampeliška

může zvýšit diuretické účinky těchto léků, užíváte-li ji ve vyšších dávkách.

Vápník

může při užívání s tiazidovými diuretiky vést k nadměrnému vzestupu vápníku.

Gynekologické léky

Konjugované estrogeny, Estrogen-progesteronové přípravky, Ostatní ženské hormony

Flavonoidy

užívejte opatrně, užíváte-li přípravek s citrusovým flavonoidem obsahujícím naringin (flavonoid obsažený v grapefruitu, nikoliv v pomeranči) společně s estrogeny.

Ploštičník

může nepříznivě působit, užíváte-li ho společně s těmito léky,  poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Třezalka

může zvýšit funkci jater a tím snížit obsah estrogenu v krvi, než ji začněte užívat poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Unkárii

užívejte velice opatrně, protože může způsobit pokles hladiny ženských hormonů.

Perorální antikonceptiva (kombinace estrogenů s progesteronem)

Ploštičník

užíváte-li ho společně, může působit nepříznivě, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Unkárii

užívejte opatrně, protože může ovlivnit hodnoty ženských pohlavních hormonů.

Třezalka

může zvýšit jaterní funkci a tím snížit hodnoty estrogenů v krvi, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Cholesterol snižující léky

Levastin a všechny "-statiny"

Rozpustná vláknina

může snižovat vstřebávání těchto léků, proto ji neužívejte ve větším množství.

Imunosupresiva

(léky užívané při transplantacích) Cyclosporin a jiné

Flavonoidy

neužívejte citrusový přípravek obsahující naringin (flavonoid z grapefruitu), užíváte-li tyto léky.

Třezalka

může zvyšovat funkci jater a tím snižovat hladinu imunosupresivních léků, než ji začnete používat poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Léky proti akné

Izotretnoin a jiné léky

Vitamín A

užívá-li se společně s léky proti akné , může způsobit vysoké hodnoty vitamínu A v těle a zvýšit tak riziko vedlejších účinků.

Léky proti nachlazení

předepsané léky obsahující efedrin nebo pseudoefedrin

5-HTP

užívaný s těmito léky může vyvolat úzkost, strach, zmatenost a jiné vážné vedlejší účinky.

Léky proti nemocem štítné žlázy

Metimazol, Propyltiuracil

Jod

může snižovat účinnost těchto léků proti zvýšené činnosti štítné žlázy.

Kelp (mořská řasa)

může při použití vysokých dávek dodat nadbytek jodu a rušit účinnost terapie.

Myorelaxancia

(léky ke snížení zvýšené svalové aktivity) Garizoprodol a jiná myorelaxancia

5-HTP, Kava, Kozlík

kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může ve spojení s myorelaxačními léky způsobit těžkou ospalost.

Narkotika a analgetika

Kodein, Acetaminofen a jiná analgetika

5-HTP, Kava, Kozlík

mohou vyvolat výraznou ospalost, pokud je užíváte zároveň s léky proti bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Ibuprofen, Ketoprofen, Naproxen, ostatní protizánětlivé léky

Betain HCL

neužívejte společně, protože se zvyšuje riziko krvácení do žaludku.

Draslík

užívaný společně s těmito léky může zvyšovat nebezpečí hyperkalemie (nadbytek draslíku v krvi), může to vést k závažným vedlejším účinkům, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Fosfor

užíváte-li společně s fosfáty obsahujícími draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie, může to vést k závažným vedlejším účinkům, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Acylpyrin (Aspirin)

Betain HCL

neužívejte společně, zvyšuje se riziko možného žaludečního krvácení.

Česnek

může zvyšovat protisrážlivý účinek dlouhodobého podávání acylpyrinu, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Léčivé houby

reishi může zvyšovat protisrážlivý efekt dlouhodobého podávíní acypyrinu, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Rybí tuk

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Řimbaba

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Vitamín E

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Vitamín K

může rušit protizánětlivý účinek dlouhodobého podávání acylpyrinu.

Neurologické léky

Metylfenidát (Ritalin) a ostatní léky povzbuzující nervový systém

Flavonoidy

užíváte-li přípravek obsahující citrusový bioflavonoid naringin (obsažený v grapefruitu) společně metylfenidatem poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (PANAX)

zvyšuje riziko přehnané stimulace nervového systému a žaludeční nevolnosti v organismu vedoucí až k selhání ledvin, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín D

může vyvolat nebezpečný nárust hodnot vápníku v organismu, který může vést až k selhání ledvin, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Psychiatrické léky

Antidepresiva, Antipsychotika

Kava

může způsobit závažnou ospalost, užíváte-li ji s antipsychotiky.

Ženšen (PANAX)

užíváte-li antipsychotika, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Anxiolitika, Buspiron

5-HTP

může vyvolat úzkostné stavy, zmatenost a neklid, užíváte-li ho společně s anxiolytiky.

Kava

může způsobit silnou ospalost, užíváte-li ji společně s anxiolytiky.

Sedativa a jiné uklidňující léky

5-HTP, Ploštičník, Kava, Kozlík

kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může vyvolat závažnou ospalost, pokud ho užíváte se sedativy.

Steroidy

Beklometazon, Metylprednisolon, Prednison a ostatní kortikosteroidy

Betain HCL

neužívejte společně.

Ženšen (PANAX)

užívejte opatrně, protože mohou na sebe vzájemně působit.

 

 

BORELIÓZA, CHLAMYDIE... ÚNAVOVÝ SYNDROM

PŘÍRODNÍ POSTUP K UZDRAVENÍ

zde

REISHI

extrakt

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

 

REISHI

spór

100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

REISHI

triterpen max

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

 

CORDYCEPS

extrakt

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

AŠVAGANDA

extrakt

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

HERICIUM

extrakt

k

 

ETICKÝ KODEX

 České lékařské komory,  

který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi

 

Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty

Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014

 

Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc

Buddha

 
 

Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech

Paracelsus

 
 

Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda

Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci

Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha

 
 

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme

Dr.Vladimír Domen

 

 

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života

Dr.René Dubos

 

 

Sami jsme tím nejlepším lékem

To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít

Prof.dr.Kurt Tepperwein

základy odkyselení organismu

 

 

Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek

Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"

 

 

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek

Prof.Dr.Hermann Boerhaave

 

JAREK NOHAVICA

v 02 Aréně

Pánbůh ztratil vliv...

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE.

 

Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky