Standardní verze

7 vědecky podložených zdravotních přínosů kokosové vody

Ing. Zdeněk Rozehnal

Kokosová voda se v posledních letech stala módním nápojem. Kromě toho, že je kokosová voda přirozeně sladká a hydratuje, obsahuje několik důležitých živin, včetně minerálů, kterých mnoho lidí nemá dostatek.

Následuje 7 zdravotních přínosů kokosové vody.

1. Dobrý zdroj několika živin

Kokosové ořechy rostou v tropickém podnebí na stromech s vědeckým názvem Cocos nucifera a z botanického hlediska jsou považovány za ovoce.

Kokosová voda je tekutina, která se nachází ve středu mladého zeleného kokosového ořechu. Pomáhá vyživovat plody. Když kokosový ořech dozraje, což trvá přibližně 10-12 měsíců, část tekutiny zůstává, zatímco zbytek dozrává v pevnou bílou dužinu známou jako kokosové maso (1).

Kokosová voda obvykle pochází z mladých kokosových ořechů starých asi 6-7 měsíců, i když se nachází i ve zralých plodech. Průměrný zelený kokosový ořech poskytuje asi 1/2-1 šálek kokosové vody.

Kokosová voda obsahuje 94 % vody a velmi málo tuku. Neměla by se zaměňovat s kokosovým mlékem, které se vyrábí přidáním vody do strouhaného kokosového masa. Kokosové mléko obsahuje asi 50 % vody a má poměrně vysoký obsah tuku (1).

Jeden její šálek (240 ml – 60 kalorií) obsahuje (2):

 • Sacharidy: 15 gramů
 • Cukr: 8 gramů
 • Vápník: 4% doporučené denní dávky (DDD)
 • Hořčík: 4% DDD
 • Fosfor: 2% DDD
 • Draslík: 15% DDD

Shrnutí:

 • Kokosová voda je tekutina, která se nachází v mladých kokosových ořeších a je přirozeným zdrojem několika důležitých minerálů.

2. Má antioxidační účinky

Volné radikály jsou nestabilní molekuly vznikající v buňkách během metabolismu. Jejich produkce se zvyšuje v reakci na stres nebo zranění.

Když je volných radikálů příliš mnoho, vaše tělo se dostává do stavu oxidačního stresu, který může poškodit vaše buňky, urychlit stárnutí a zvýšit riziko onemocnění (3).

Výzkum na zvířatech ukázal, že kokosová voda obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci upravit volné radikály tak, aby již neškodily (4,  5 , 6, 7).

V jedné studii z roku 2012 byla potkanům s inzulinovou rezistencí na dietě s vysokým obsahem fruktózy podávána kokosová voda. Aktivita volných radikálů se snížila, stejně jako krevní tlak, triglyceridy a hladina inzulínu (5).

Jiná studie z roku 2014 zjistila, že poškozená játra potkanů vykazovala významné zlepšení oxidačního stresu při léčbě kokosovou vodou ve srovnání s játry, která nebyla léčena (6).

Třetí studie z roku 2016 zdůraznila přínosy extraktu z kokosové vody na potkanech krmených dietou s vysokým obsahem tuku. Nejenže kokosová voda pomohla snížit markery cholesterolu, ale vykázala také "antioxidační účinnost" (4).

I když jsou tyto studie zajímavé, je důležité poznamenat, že dosud nebyly provedeny žádné studie zahrnující lidi a antioxidační sílu kokosové vody a každá ze studií na zvířatech používala jiné dávky a parametry.

Shrnutí:

 • Kokosová voda obsahuje antioxidanty, které se ve výzkumu na potkanech a myších ukázaly jako prospěšné, ale studie na lidech chybí.

3. Může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou

Výzkum prokázal, že kokosová voda může snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit další zdravotní ukazatele u zvířat s cukrovkou (8, 9, 10).

Ve studii z roku 2015 si potkani s cukrovkou, kterým byla podávána kokosová voda, udržovali lepší hladinu cukru v krvi než kontrolní skupina. Stejná studie také zjistila, že potkani, kterým byla podávána kokosová voda, měli nižší hladinu hemoglobinu A1c, což svědčí o lepší dlouhodobé kontrole hladiny cukru v krvi (9).

Novější studie z roku 2021 zahrnující potkany s cukrovkou také zjistila, že kokosová voda snižuje hladinu glukózy v krvi (10).

Dalším přínosem kokosové vody pro hladinu cukru v krvi je však i to, že je dobrým zdrojem hořčíku, který může zvyšovat citlivost na inzulin a snižovat hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu a prediabetem (11, 12).

Vzhledem k tomu všemu je důležité si uvědomit, že kokosová voda obsahuje sacharidy (které se v těle štěpí na cukry), takže pokud žijete s cukrovkou nebo prediabetem, poraďte se před jejím zařazením do jídelníčku s lékařem naturopatem nebo dietologem.

Shrnutí:

 • Studie na zvířatech s cukrovkou ukazují, že kokosová voda může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi.

4. Může pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů

Pití dostatečného množství tekutin je důležité pro prevenci ledvinových kamenů.

I když je obyčejná voda dobrou volbou, dvě malé studie ukazují, že kokosová voda může být ještě lepší.

Ledvinové kameny vznikají, když se vápník, šťavelany a další sloučeniny spojí a vytvoří v moči krystaly. Tyto krystaly pak mohou tvořit drobné kameny. I když jsou někteří lidé náchylnější než jiní, ledvinové kameny postihují asi 12 % světové populace (13).

Ve studii provedené v roce 2013 na potkanech s ledvinovými kameny zabránila kokosová voda ulpívání krystalů v ledvinách a dalších částech močových cest. Snížila také počet krystalů vytvořených v moči (14).

Ve studii z roku 2018, které se zúčastnilo osm lidí, vědci zjistili, že kokosová voda zvyšuje vylučování draslíku, chloridů a citrátů u jedinců bez ledvinových kamenů, což znamená, že kokosová voda může pomáhat proplachovat systém a udržovat nízkou pravděpodobnost vzniku kamenů (15).

Vzhledem k tomu, že jedna studie zahrnovala zvířata a druhá je tak malá, je třeba provést mnohem více výzkumů týkajících se přínosu kokosové vody pro snížení možnosti vzniku ledvinových kamenů.

Shrnutí:

 • První výzkumy ukazují, že voda z kokosových ořechů může pomáhat předcházet vzniku ledvinových kamenů tím, že snižuje tvorbu krystalů a kamenů.

5. Může podporovat zdraví srdce

Pití vody z kokosových ořechů může přispět ke snížení rizika srdečních onemocnění (16).

Ve starší studii z roku 2008 vědci krmili krysy stravou bohatou na tuky a cholesterol. Jedné skupině navíc podávali vysoké dávky kokosové vody (4 ml na 100 g tělesné hmotnosti). Po 45 dnech došlo u skupiny s kokosovou vodou ke snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů podobně jako u léku statin používaného ke snížení cholesterolu (17).

Mějte na paměti, že se jednalo o velmi vysokou dávku. V lidském měřítku by to odpovídalo tomu, kdyby 68 kg člověk denně zkonzumoval 2,72 litru kokosové vody.

Studie z roku 2005 ukazuje, že kokosová voda může být také prospěšná pro snížení krevního tlaku u osob žijících s vysokým krevním tlakem, ale v této oblasti je třeba provést další výzkum (18).

Jedním z důvodů, proč kokosová voda může souviset se snížením krevního tlaku, je její působivý obsah draslíku. Bylo prokázáno, že draslík snižuje krevní tlak u lidí s vysokým i normálním krevním tlakem (19, 20).

Shrnutí:

 • I když existují určité důkazy o tom, že kokosová voda může být prospěšná pro zdraví srdce, je třeba provést další výzkum zaměřený na lidi.

6. Příznivě působí po dlouhodobém cvičení

Kokosová voda může být ideálním nápojem pro obnovení hydratace a doplnění elektrolytů ztracených během cvičení.

Elektrolyty jsou minerály, které hrají v těle několik důležitých rolí, včetně udržování správné rovnováhy tekutin. Mezi několik životně důležitých elektrolytů patří draslík, hořčík, sodík a vápník (21).

Protože kokosová voda obsahuje elektrolyty, jako je draslík a hořčík, několik studií zjistilo, že může být pro rehydrataci po cvičení prospěšnější než čistá voda (22, 23, 24).

Jedna malá studie z Brazílie z roku 2014 dokonce zjistila, že kokosová voda zlepšuje výkonnost při cvičení lépe než voda nebo sportovní nápoj během velmi horkého dne (22).

Shrnutí:

 • Kokosová voda je účinná při doplňování tekutin a elektrolytů po cvičení. Je srovnatelná s jinými sportovními nápoji.

7. Lahodný zdroj hydratace

Přírodní kokosová voda je mírně sladká s jemnou oříškovou chutí. Má také poměrně nízký obsah kalorií a sacharidů.

Nejčerstvější je přímo z plodů, ale pokud nemáte možnost naplnit svou ledničku čerstvými kokosovými ořechy, na pultech je dnes k dostání mnoho značek kokosové vody.

Jen si nezapomeňte přečíst složení, abyste si ověřili, že dostáváte 100% kokosovou vodu. Některé balené značky mohou obsahovat přidaný cukr nebo ochucovadla.

Tuto tropickou tekutinu můžete použít jako základ pro koktejly, pudink z chia semínek, zálivku nebo jí nahradit obyčejnou vodu, kdykoli si chcete dopřát trochu přírodní sladkosti.

Shrnutí:

 • Kokosovou vodu můžete pít přímo ze zelených kokosových ořechů nebo si ji koupit v lahvích. Vyhněte se značkám s přidaným cukrem, sladidly nebo příchutěmi.

Závěr

Kokosová voda je lahodný přírodní nápoj plný elektrolytů, který může prospět vašemu srdci, upravit hladinu cukru v krvi, pomoci zlepšit zdraví ledvin a udržet vás svěží a hydratované po tréninku.

Ačkoli k potvrzení mnoha těchto vlastností je zapotřebí více kontrolovaných studií na lidech, dosavadní výzkumy jsou povzbudivé.

Pokud chcete začít popíjet tento tropický nápoj, na pultech místních obchodů s potravinami by měla být řada značek - jen se určitě vyhněte výrobkům s přidaným cukrem.

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

.

Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...
Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční čínské medicíně. V angličtině nazývá Turkey tail což znamená – krocaní ocas,...
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...
Kurkumin a trávicí systém Pokud bychom měli vyjmenovat pouze jedinou oblast, která v současnosti vyžaduje největší pozornost, pak by to určitě byl nemocný trávicí systém. Tato „vstupní brána k našemu...
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungly někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

 

BORELIÓZA, CHLAMYDIE... ÚNAVOVÝ SYNDROM

PŘÍRODNÍ POSTUP K UZDRAVENÍ

zde

REISHI

extrakt

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

 

REISHI

spór

100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

REISHI

triterpen max

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

 

CORDYCEPS

extrakt

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

AŠVAGANDA

extrakt

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

HERICIUM

extrakt

k

 

ETICKÝ KODEX

 České lékařské komory,  

který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi

 

Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty

Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014

 

Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc

Buddha

 
 

Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech

Paracelsus

 
 

Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda

Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci

Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha

 
 

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme

Dr.Vladimír Domen

 

 

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života

Dr.René Dubos

 

 

Sami jsme tím nejlepším lékem

To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít

Prof.dr.Kurt Tepperwein

základy odkyselení organismu

 

 

Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek

Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"

 

 

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek

Prof.Dr.Hermann Boerhaave

 

JAREK NOHAVICA

v 02 Aréně

Pánbůh ztratil vliv...

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE.

 

Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky