Způsobuje konzumace jídla po 20. hodině nárůst hmotnosti?

 
Ing. Zdeněk Rozehnal
 

Mnoho lidí je přesvědčeno, že konzumace jídla pozdě večer vede k nárustu hmotnosti, protože se běžně doporučuje nejíst po 20. hodině, případně minimálně 2 hodiny před spánkem. Nicméně tyto rady jsou zavádějící.

Ve skutečnosti je to, co jíte, mnohem důležitější než když jíte.

Tento článek odděluje skutečnost od fikce, pokud jde o stravování pozdě v noci a přibírání na váze.

Stravování a váš cirkadiánní rytmus

Názor, že jíst v noci způsobuje přibývání na váze, vychází ze studií na zvířatech, které naznačují, že tělo může spotřebované kalorie používat během 24 hodin odlišně.

Někteří vědci předpokládají, že stravování v noci jde proti vašemu cirkadiánnímu rytmu, což je 24hodinový cyklus, který říká vašemu tělu, kdy má spát, jíst a probudit se (1). Podle vašeho cirkadiánního rytmu je noc předurčena pro odpočinek a nemělo by se v této době jíst.

Tuto teorii skutečně potvrzuje několik studií na zvířatech. Myši, které žraly i v noci, získaly výrazně větší váhu než myši, které žraly pouze během dne, i když zkonzumovaly stejné množství potravy (2, 3, 4).

Nicméně ne všechny studie na lidech však tento poznatek potvrdily.

Studie u lidí ve skutečnosti potvrdily, že zásadní není, kdy jíte, ale to kolik toto sníte (5, 6).

Například studie u více než 1600 dětí nenalezla žádnou souvislost mezi večeří podávanou po 20:00 a nadváhou. V této studii se totiž ukázalo, že pozdní jedlíci nespotřebovávají více kalorií. (7).

Když však vědci sledovali stravovací návyky 52 dospělých, zjistili, že ti, kteří jedli kolem 20:00 spotřebovali více kalorií celkově za den než ti, kteří jedli dříve. Extra kalorie spotřebované pozdními jedlíky mohou vést k nárůstu hmotnosti v čase (5, 6).

Obecně platí, že když váš celkový příjem kalorií odpovídá vašim každodenním potřebám, k nárůstu hmotnosti nedochází pouze v důsledku jídla ve večerních hodinách.

Shrnutí

Ačkoli několik studií na zvířatech spojilo stravování v noci se zvýšenou hmotností, studie u lidí ukazují, že stravování nad rámec vašich denních potřeb kalorií vede k nárůstu tělesné hmotnosti, což ale nemá přímou souvislost v jakou denní dobu jíte.

Pozdní jedlíci mají tendenci jíst více

Jedním z vysvětlení vztahu mezi jídlem v pozdních hodinách a přibýváním na váze je tendence spotřebovávat více kalorií.

Bez ohledu na načasování, konzumace více kalorií, než potřebujete, povede k přibírání na váze.

Například vědci zkoumali vztah mezi načasováním jídla a celkovým příjmem kalorií u 59 lidí. Zejména jednotlivci, kteří jedli těsně před spánkem, konzumovali celkově za den více kalorií než ti, kteří jedli své poslední jídlo dříve. (8).

Další studie zjistila, že lidé, kteří jedli mezi 23 a 5 hodinou ráno spotřebovávali zhruba o 500 kalorií více než ti, kteří omezili svůj příjem potravy na denní hodiny. V průběhu času získal průměrný noční jedlík 4,5 kilogramů na váze. (9).

Takže, jíst v noci může vést k přibývání na váze, pouze pokud budete jíst celkově nadbytek kalorií.

Shrnutí

Ti, kteří jedí v noci, mají tendenci jíst více, a proto spotřebovávají více kalorií. V průběhu času může nadbytek kalorií vést k nárůstu tělesné hmotnosti.

Pozdní stravování může ovlivnit výběr potravin

Nejen, že pozdní jedlíci mají tendenci jíst více jídla, ale často si také vyberou špatné jídlo.

V noci je pravděpodobné, že si vyberete nezdravá, kaloriemi nabitá jídla, zpravidla průmyslově zpracovaná. Jedná se o potraviny s malou výživnou hodnotou jako jsou třeba hranolky, sladkosti a zmrzlina. Existuje mnoho možných důvodů. Jedním z nich může být, že pozdní jedlíci nemusí mít snadný přístup ke zdravému jídlu.

Dobrým příkladem toho jsou lidé, kteří pracují v noci. Mnoho studií potvrzuje, že pracovníci na nočních směnách mají tendenci konzumovat vysoce nezdravá jídla z důvodu pohodlnosti nebo, že na pracovišti není k dispozici možnost se zdravě stravovat. (5, 10, 11, 12).

Emocionální stravování je dalším faktorem, který vede k horšímu výběru jídel v noci. Je důležité rozlišovat mezi skutečným hladem a jídlem kvůli stresu, úzkosti, nudě nebo smutku (13).

Únava je navíc spojena se zvýšeným příjmem potravy a touhou po vysoce kalorických potravinách. Může to být způsobeno hormonálními změnami, které ovlivňují chuť k jídlu během bdění. (14, 15).

Pokud máte po večeři opravdu hlad, zvažte výběr potravin a nápojů s vysokou výživnou hodnotou. Jedná se hlavně o nízkokalorické potraviny s vysokou nutriční hodnotou.

Shrnutí

Špatný výběr potravin je pravděpodobnější pozdě v noci, když je k dispozici zpravidla méně zdravých možností stravování. „Emocionální“ touha jíst, může také vést ke špatným výběrům potravin. Pokud jste večer nebo v noci opravdu hladoví, vyberte si hlavně výživné potraviny.

Časování jídla a frekvence

Přestože celkový počet kalorií, které jíte, má konečný dopad na vaši hmotnost, výzkumy ukazují, že mohou existovat způsoby, jak regulovat vaši chuť k jídlu pomocí časování a frekvence jídla.

Například více studií potvrzuje, že po snídani s vyšší kalorickou hodnotou zůstanete plnější déle a tím můžete předejít přejídání v noci (16, 17).

V jedné studii měli lidé, kteří jedli snídani o 600 kaloriích, následně nižší chuť k jídlu a výrazně méně chutí během dne než ti, kteří jedli pouze 300 kalorií k snídani. Obzvláště touha po sladkostech byla snížena. (16).

Nezapomeňte, že snídaně nemusí být nutná, pokud budete předpokládat stravování pozdě v noci - alespoň ne v tradiční době. Postupujte podle pocitů hladu a možná zjistíte, že budete jíst první jídlo později, než je obvyklé.

Ideální je jíst pouze 3x denně, respektive 3x za 24 hodin se zaměřením se na výživné potraviny.

Změna načasování, frekvence jídla a výživná strava je určitě dobrou strategií k optimalizaci celkového příjmu kalorií.

Shrnutí

Chuť k jídlu může být zvládnuta tím, že jíte více kalorií v rámci 3 jídel za 24 hodin. Tato strategie vám může pomoci zabránit přejídání se především v noci a tím k růstu vaší hmotnosti.

Závěr

Fyziologicky se kalorie v noci nezapočítávají.

Pokud budete jíst později či v nočních hodinách dbejte, abyste nepřekročili svoji celkovou celodenní potřebu kalorií (za 24 hodin).

Studie ukazují, že noční jedlíci mají horší výběr potravin a celkově jedí více kalorií, což může vést k přibírání na váze.

Pokud máte po večeři hlad, vyberte si zásadně výživná jídla a nízkokalorické nápoje.

Zvažte optimální stravování, rozvržení stravy do 3 jídel denně v časech přizpůsobených vaší předpokládané 24 hodinové aktivitě.

Více:

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

.

Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...
Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční čínské medicíně. V angličtině nazývá Turkey tail což znamená – krocaní ocas,...
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsaženýé beta-glukany jsou získávány...
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...
Kurkumin a trávicí systém Pokud bychom měli vyjmenovat pouze jedinou oblast, která v současnosti vyžaduje největší pozornost, pak by to určitě byl nemocný trávicí systém. Tato „vstupní brána k našemu...
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungly někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

 

BORELIÓZA, CHLAMYDIE... ÚNAVOVÝ SYNDROM

PŘÍRODNÍ POSTUP K UZDRAVENÍ

zde

REISHI

extrakt

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!

 

REISHI

spór

100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

REISHI

triterpen max

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

 

CORDYCEPS

extrakt

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

AŠVAGANDA

extrakt

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

HERICIUM

extrakt

k

 

ETICKÝ KODEX

 České lékařské komory,  

který především zdůrazňuje etické principy lékařského povolání vůči pacientovi

 

Každý třetí český lékař trpí vážným syndromem vyhoření. Cítí se na dně a nenávidí své povolání i pacienty

Česká lékařská komora ve spolupráci s 1.lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v roce 2014

 

Nevěřte něčemu jen proto, že to řekl nějaký mudrc

Buddha

 
 

Představa je příčinou mnoha nemocí, ale víra je možnost léčení nemocí všech

Paracelsus

 
 

Nechte své léky ležet v chemické misce, jestliže dokážete léčit svého pacienta prostřednictvím stravy

Koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda

Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci

Hippocrates 460 - 377 př.n.l. - Hippokratova přísaha

 
 

Jsme tak živí a zdraví, jako je živá a zdravá strava, kterou se živíme a uzdravujeme

Dr.Vladimír Domen

 

 

Zdraví se nedá získat pasivně u lékaře, nebo v drogérii na rohu. Zdraví lze získat jen ukázněným způsobem života

Dr.René Dubos

 

 

Sami jsme tím nejlepším lékem

To, co den co den děláte, určuje, jakým způsobem a jak dlouho budete žít

Prof.dr.Kurt Tepperwein

základy odkyselení organismu

 

 

Nemoc není nic jiného, než pokus těla zbavit se morbidních látek

Thomas Sydenham, nesoucí předzdívku "anglický Hippocrates"

 

 

Nemoc je vyléčena jen pomocí Přírody, neutralizací a vyloučením smrtonosných látek

Prof.Dr.Hermann Boerhaave

 

JAREK NOHAVICA

v 02 Aréně

Pánbůh ztratil vliv...

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE.

 

Trojúhelník rozřežeme na kusy, které přeskládáme. Kampak nám ale zmizel jeden čtvereček?

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky